CNN Prima News zvířecí inteligence

zvířecí inteligence

Výpis příspěvků ke štítku „zvířecí inteligence“

Pes zjistil, že jeho panička má hypoglykemii, jeho zásah ji zachránil před záchvatem

7. prosince 2021 14:30

Mladá dívka Abbey Karnesová trpí cukrovkou, a proto má svého asistenčního psa. Ten jí pomáhá hlídat klesající nebo naopak stoupající hladinu cukru v krvi. Abbay zdokumentovala na své sociální sítě moment, kdy cítila hypoglykemii a hrozil jí záchvat. Její pes Darby o ni měl takový strach, že jí přinesl hned pět sladkých džusů, místo jednoho, a stal se tak miláčkem internetu.

Bachyně osvobodila divočáky z pasti. Je to důkaz inteligence a empatie prasat, říká expert

25. srpna 2021 19:30

Prasata budou lidstvo nadále překvapovat. Takového názoru je Miroslav Rozkot z kosteleckého pracoviště Výzkumného ústavu živočišné výroby Praha. „Prasata domácí i divoká jsou velmi inteligentní živočichové. Možná chytřejší než psi,“ řekl pro CNN Prima NEWS. Podle něj je nedávný případ divoké bachyně, která z pasti osvobodila další divočáky, důkazem vysoké inteligence, empatie a sociálního cítění těchto zvířat.

Ptačí mozeček naruby? Vědci prokázali, že ptáci jsou stejně vnímaví jako savci

13. ledna 2021 15:30

Spojení „ptačí mozeček“ jako vyjádření hlouposti nikdy nedostalo na frak tolik jako v posledních letech. Díky rozsáhlým pozorováním a studiím již víme, že ptáci dokážou vytvářet a používat nástroje, předvídat budoucnost, ale i rozpoznat umělecké styly. Vědce však dlouhou dobu sužovala představa, že to všechno dokážou i bez neokortexu – části mozku, kterou my savci využíváme k ukládání paměti či řešení problémů. Dvě nové studie dokazují, že podobný orgán se přeci jen vyvinul i u ptáků.

Vědecky potvrzeno: Psi cítí naše emoce

13. listopadu 2020 08:57

Pokud vlastníme psího mazlíčka, často máme pocit, že vnímá naše pocity. I vědci se domnívají, že psi jsou na člověka díky domestikaci tak navázáni, že mohou vnímat, co cítí. Proto se zaměřili na studii psího zívání. Možná vám to přijde nic neříkající, ale z nakažlivosti zívání se dá vyčíst mnohé.

Když rozdíly mizí, 67. díl: Kozy jako suchozemští delfíni

28. srpna 2020 15:20

Na kopytníky obvykle pohlížíme jako na nepříliš inteligentní zvířata, která dokáží jen přežvykovat a utíkat před predátory. Možná vás ale překvapí to, že mezi kopytníky patří i z našeho pohledu tak inteligentní zvířata, jako jsou sloni, delfíni či kosatky – tyto druhy jsou známy svou ostrou pamětí a složitými společenskými vazbami. I u ovcí a krav jsme si tento mýtus již vyvrátili. Jak jsou na tom ale kozy?

Můj Bůh je pitbull a tato víra je evidentně nakažlivá, takže pejskaři - dávejte si na to taky bacha!

7. května 2020 06:33

Když si do života přizvete nového člověka, vyvstává okolo hned několik otazníků. Je ten člověk pořádný, nebo bordelář? Dokáží ho přijmout mí přátelé? Zkousne všechny ty moje depresivní stavy? U mě se houpe ten největší a nejpalčivější otazník nad otázkou: „OMG, zvládne všechna ta pošahaná zvířata?!”

Výzkum inteligence psích plemen: Máte doma psího génia?

5. března 2020 00:02

Nejinteligentnější psí rasa? „Ten, co mám doma,“ zněla by asi subjektivní odpověď každého psího rodiče. Vědec a psycholog. Stanley Coren, který se zabývá právě inteligencí, lidskou i psí, se snažil přijít na to, která rasa je nejchytřejší. Sestavil tak žebříček 141 plemen, které popsal ve své knize „Inteligence psů“.