Když srazíte srnu, kance nebo psa, rozhodně neodjíždějte. Poradíme, co dělat

Vidět na silnici zvířata uhynulá po srážce s autem není nic mimořádného. Někdy jsou jejich těla na vozovce i celé týdny, což je sám o sobě důkaz, že ne každý hraje podle pravidel.

Potkat lesní zvěř na silnici můžete zejména ráno, když se stmívá, ale klidně i v čase dopravních špiček. Nebezpečné jsou především cesty vedoucí přes lesní porosty, pole a kolem vodních toků.

Vyloženě rizikové úseky bývají označeny dopravními značkami, zvěř se ale může objevit prakticky kdekoliv.

Ne vždy je možné se srážce se zvířetem vyhnout, třeba i proto, že jeho chování může být nepředvídatelné. Pokud zvíře spatříte včas, zatrubte na něj a brzděte. Nikdy nesviťte a neblikejte dálkovými světly, protože to může zvíře oslepit a šokovat, takže se nepohne z místa.

Pokud se vám nepodařilo srážce zabránit a zvíře při nehodě uhynulo, máte jako řidič vozidla povinnosti, které převyšují naříkání nad škodou na vašem autě.

Na zvěřinové hody si nechte zajít chuť

Nejčastěji můžete na našich silnicích narazit na srnku, jelena či zajíce. Ve všech případech máte při jejich srážce povinnost kontaktovat policisty a nehodu jim oznámit. Pokuty se bát nemusíte, v takovém případě se viník neurčuje a srážka se považuje za škodní událost.

Před příjezdem policistů nezapomeňte zapnout výstražná světla (směrovky), vytáhnout z kufru výstražný trojúhelník a korektně jej umístit do dostatečné vzdálenosti. Pokud se nacházíte mimo vozidlo, používejte bezpečnostní reflexní oděv, například vestu. Obecně se nedoporučuje sedět v autě, pokud zůstalo stát na cestě, bezpečnější je popojet několik metrů, aby do vás nenarazila další vozidla.

Policisté následně kontaktují zástupců příslušné honitby a zajistí co nejrychlejší odstranění „překážky na cestě“.

Pokud vás napadne vyřešit situaci jednodušeji, tedy vzít si sražené zvíře s sebou a upéct si ho k večeři, dopouštíte se tím trestného činu pytláctví.

S náhradou škody to není jen tak

Srážka se zvířetem mívá často za následek i škody na vozidle. V takovém případě můžete žádat o náhradu škody pouze v případě, pokud máte uzavřené havarijní pojištění nebo takový typ povinného ručení, které škody způsobené srážkou se zvířetem kryje.

Pokud jste srazili zvíře a máte uzavřeno havarijní pojištění, máte z velké části vyhráno – škody na vozidle proplatí vaše pojišťovna. Proces hlášení škodné události je relativně jednoduchý, ale obvykle potřebujete právě dokumentaci od policie, která se dostavila na místo nehody.

I lovecké sdružení či jiný majitel zvířete si může nárokovat náhradu škody, kterou jste mu způsobili srážkou. Jedná se například o dobytek. V takovém případě bude škoda hrazena z vašeho povinného ručení. Právě proto je třeba při výběru pojištění dbát na všechny detaily nabídek pojišťoven a nerozhodovat se výhradně na základě ceny, ale zejména služeb a pojistného krytí, které nabízejí.

Není zvěř jako domácí zvíře

Častým případem je i srážka s domácím zvířetem (například psem), které se volně pohybuje po silnici. V tomto případě můžete žádat náhradu škody od majitele, který je zodpovědný za to, že se zvíře pohybovalo bez dozoru. Stejně jako při srážce s divokou zvěří i po sražení psa nebo kočky musíte kontaktovat policii na čísle 158, a to i v případě, že na automobilu nevznikly škody.

Otázkou je, zda se dá majitel vůbec vypátrat, protože pokud zvíře volně běhá po silnici a nemá čip nebo obojek s přívěskem, nezjistíte, komu patří. Majitel může také tvrdit, že jste způsobili škody i vy jemu, protože jste mu zranili nebo zabili zvíře.

Také v tomto případě mají výhodu ti, kteří mají uzavřené havarijní pojištění nebo jiný typ povinného pojištění, který zahrnuje srážku s domácím zvířetem.

Pokud jste srazili psa, kočku nebo jiné domácí zvíře a při nehodě jste ho neusmrtili, je důležité jednat rychle. Stále je šance, že se správným postupem podaří mazlíčka zachránit, k čemuž slouží veterinární pohotovost. Současně ale zavolejte na policii a ujasněte si další postup s operátorem, aby váš pokus o záchranu zraněného pejska nebyl vyhodnocen jako útěk z místa nehody. Netvrdíme, že by se tak stalo, ale život přináší různé situace a policista se může na vaše jednání dívat nepřiměřeně kriticky.

Větší škody na automobilech a motocyklech vznikají spíše v případě, kdy se vozidlo jedoucí v jednom pruhu vyhýbá zvířeti na silnici a přitom způsobí kolizi s protijedoucím autem. V takovém případě se situace řeší jako konvenční dopravní nehoda.

Tagy: