reklama

Když srazíte srnu, kance nebo psa, rozhodně neodjíždějte. Poradíme, co dělat

Vidět na silnici zvířata uhynulá po srážce s autem není nic mimořádného. Někdy jsou jejich těla na vozovce i celé týdny, což je sám o sobě důkaz, že ne každý hraje podle pravidel.

reklama

Potkat lesní zvěř na silnici můžete zejména ráno, když se stmívá, ale klidně i v čase dopravních špiček. Nebezpečné jsou především cesty vedoucí přes lesní porosty, pole a kolem vodních toků.

Vyloženě rizikové úseky bývají označeny dopravními značkami, zvěř se ale může objevit prakticky kdekoliv.

Ne vždy je možné se srážce se zvířetem vyhnout, třeba i proto, že jeho chování může být nepředvídatelné. Pokud zvíře spatříte včas, zatrubte na něj a brzděte. Nikdy nesviťte a neblikejte dálkovými světly, protože to může zvíře oslepit a šokovat, takže se nepohne z místa.

Pokud se vám nepodařilo srážce zabránit a zvíře při nehodě uhynulo, máte jako řidič vozidla povinnosti, které převyšují naříkání nad škodou na vašem autě.

Na zvěřinové hody si nechte zajít chuť

Nejčastěji můžete na našich silnicích narazit na srnku, jelena či zajíce. Ve všech případech máte při jejich srážce povinnost kontaktovat policisty a nehodu jim oznámit. Pokuty se bát nemusíte, v takovém případě se viník neurčuje a srážka se považuje za škodní událost.

Před příjezdem policistů nezapomeňte zapnout výstražná světla (směrovky), vytáhnout z kufru výstražný trojúhelník a korektně jej umístit do dostatečné vzdálenosti. Pokud se nacházíte mimo vozidlo, používejte bezpečnostní reflexní oděv, například vestu. Obecně se nedoporučuje sedět v autě, pokud zůstalo stát na cestě, bezpečnější je popojet několik metrů, aby do vás nenarazila další vozidla.

Policisté následně kontaktují zástupců příslušné honitby a zajistí co nejrychlejší odstranění „překážky na cestě“.

Pokud vás napadne vyřešit situaci jednodušeji, tedy vzít si sražené zvíře s sebou a upéct si ho k večeři, dopouštíte se tím trestného činu pytláctví.

S náhradou škody to není jen tak

Srážka se zvířetem mívá často za následek i škody na vozidle. V takovém případě můžete žádat o náhradu škody pouze v případě, pokud máte uzavřené havarijní pojištění nebo takový typ povinného ručení, které škody způsobené srážkou se zvířetem kryje.

Pokud jste srazili zvíře a máte uzavřeno havarijní pojištění, máte z velké části vyhráno – škody na vozidle proplatí vaše pojišťovna. Proces hlášení škodné události je relativně jednoduchý, ale obvykle potřebujete právě dokumentaci od policie, která se dostavila na místo nehody.

I lovecké sdružení či jiný majitel zvířete si může nárokovat náhradu škody, kterou jste mu způsobili srážkou. Jedná se například o dobytek. V takovém případě bude škoda hrazena z vašeho povinného ručení. Právě proto je třeba při výběru pojištění dbát na všechny detaily nabídek pojišťoven a nerozhodovat se výhradně na základě ceny, ale zejména služeb a pojistného krytí, které nabízejí.

Není zvěř jako domácí zvíře

Častým případem je i srážka s domácím zvířetem (například psem), které se volně pohybuje po silnici. V tomto případě můžete žádat náhradu škody od majitele, který je zodpovědný za to, že se zvíře pohybovalo bez dozoru. Stejně jako při srážce s divokou zvěří i po sražení psa nebo kočky musíte kontaktovat policii na čísle 158, a to i v případě, že na automobilu nevznikly škody.

Otázkou je, zda se dá majitel vůbec vypátrat, protože pokud zvíře volně běhá po silnici a nemá čip nebo obojek s přívěskem, nezjistíte, komu patří. Majitel může také tvrdit, že jste způsobili škody i vy jemu, protože jste mu zranili nebo zabili zvíře.

Také v tomto případě mají výhodu ti, kteří mají uzavřené havarijní pojištění nebo jiný typ povinného pojištění, který zahrnuje srážku s domácím zvířetem.

Pokud jste srazili psa, kočku nebo jiné domácí zvíře a při nehodě jste ho neusmrtili, je důležité jednat rychle. Stále je šance, že se správným postupem podaří mazlíčka zachránit, k čemuž slouží veterinární pohotovost. Současně ale zavolejte na policii a ujasněte si další postup s operátorem, aby váš pokus o záchranu zraněného pejska nebyl vyhodnocen jako útěk z místa nehody. Netvrdíme, že by se tak stalo, ale život přináší různé situace a policista se může na vaše jednání dívat nepřiměřeně kriticky.

Větší škody na automobilech a motocyklech vznikají spíše v případě, kdy se vozidlo jedoucí v jednom pruhu vyhýbá zvířeti na silnici a přitom způsobí kolizi s protijedoucím autem. V takovém případě se situace řeší jako konvenční dopravní nehoda.

Tagy:
Zeman podpořil Babiše: Souhlasí s uznáváním testů na protilátky. Odborníci stále tápou
Miloš Zeman

Zeman podpořil Babiše: Souhlasí s uznáváním testů na protilátky. Odborníci stále tápou

Miloš Zeman souhlasí s premiérem Andrejem Babišem a podporuje návrh, aby se kromě očkování na koronavirus uznávaly i protilátky v krvi. V SMS zprávě to redakci CNN Prima NEWS napsal tiskový mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Odborníci ale před touto cestou varují a s doporučením váhají. Není podle nich jasné, jak vysoká hladina protilátek v těle vlastně musí být a zda jsou testy z krve dostatečně průkazné.

Nejsme očkovací otroci. Protestující v Bratislavě se bijí navzájem, zranili bratra Kotleby

Ve slovenském hlavním městě se ve čtvrtek znovu protestuje proti očkovací strategii a testování na koronavirus, pandemickým opatřením, představitelům vlády a prezidentce Zuzaně Čaputové. Dav lidí na několik minut zablokoval hlavní bratislavské silnice. Rozhánět ho museli těžkooděnci. Jeden z policistů se zranil, stejně tak mladá aktivistka. Bratr předsedy krajně pravicové Lidové strany Naše Slovensko Mariana Kotleby skončil v nemocnici. Akce se účastní stovky až jednotky tisíc lidí.

Čokoládová, nebo jahodová aneb souboj o zmrzlinu: Babiš nám přebírá PR, smějí se Piráti

„Udělám vše pro to, aby Piráti nezakázali vanilkovou a čokoládovou zmrzlinu,“ napsal premiér Andrej Babiš (ANO) na sociální sítě a navíc lidi na točenou zmrzlinu zve. Piráti se brání, že žádnou zmrzlinu zakazovat nehodlají. Premiér navíc podle nich přebírá jejich PR, protože to byli právě oni, kteří jako první oznámili, že v rámci kampaně budou rozdávat jahodové nanuky. Mohlo by se tak zdát, že zmrzlina je zásadnějším tématem voleb než bydlení nebo důchodová reforma.

reklama

Domácí zpravodajství

Havlíček: Na vině je strojvůdce. Ani zabezpečení srážce vlaků stoprocentně nezabrání

„Žádný zákon ani žádné zabezpečovací zařízení stoprocentně nemůže zabránit srážce, jaká se stala ve středu u Milavče,“⁠ zdůraznil na brífinku po návštěvě jižní Moravy ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Zároveň ze střetu vlaků obvinil strojvedoucího německého expresu. Při nehodě na Domažlicku zemřeli tři lidé, desítky dalších byly zraněny.

Kurýra si spletl s milencem své ženy. Po zahradě v Praze ho naháněl s mačetou

Majitel domu na Zbraslavi si pracovníka kurýrní služby, který mu dovezl novou pračku, spletl s milencem své ženy. A aniž by si počkal na jakékoliv vysvětlení, chopil se mačety a vystartoval po něm s křikem, že ho zabije. Kurýrovi se naštěstí podařilo utéct a přivolat policii. Hlídka, která na místo dorazila během několika minut, nepříčetnému muži naměřila více než tři promile alkoholu.

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Praktičtí lékaři chtějí do ordinací ultrazvuky kvůli lepší diagnóze. Pojišťovny jsou proti

Praktičtí lékaři by rádi měli ve svých ordinacích ultrazvuky. S jejich pomocí by prý mohli zrychlit a zpřesnit diagnózu a tím urychlit léčbu pacientů. Takovému rozšíření vybavení ale brání pojišťovny, které vyšetření ultrazvukem praktickým lékařům neproplácí. Výhrady k masivnímu rozšíření takových přístrojů mají i ambulantní specialisté.

reklama