Američtí vědci z Pensylvánské univerzity objevili gigantickou kometu. Bude to největší vlasatice, kterou budou moci lidé pozorovat. Její průměr se pohybuje podle odhadů od 100 do 200 kilometrů. Míří k nám z Oortova oblaku a nejblíže se ke Slunci přiblíží v roce 2031. Podle dostupných informací nebude viditelná pouhým okem, protože bude příliš daleko od Země.
Astronomové dychtivě očekávají přílet komety Bernardinelli-Bernstein (C/2014 UN271). Ta by se mohla stát největším objektem z Oortova oblaku, jaký byl kdy objeven. Jde o první kometu letící k Zemi, která byla identifikována tak brzy a navíc v takové velké vzdálenosti.
Kometa nese název po svých objevitelích, kterými byli Pedro Bernardinelli a Gary Bernstein z americké Pensylvánské univerzity, kteří ji odhalili počátkem tohoto roku. Objekt byl poprvé zachycen v Chile už v letech 2014 až 2018, jenže nevykazoval žádné znaky komety. Nejdřív byl tedy považován za trpasličí planetu.
Po oznámení objevu se během jediného dne pořídily nové snímky do celosvětové neziskové sítě observatoří Las Cumbres. Ty odhalily, že se v posledních třech letech velký kus horniny skutečně změnil v kometu. Dále bylo zjištěno, že se rychle pohybuje přes Oortův oblak směrem do středu sluneční soustavy. „Objekt byl teprve poté oficiálně klasifikován jako kometa,“ napsal webový deník SciTech Daily.
Bernardinelli, Bernstein i řada dalších astronomů mezitím pokračovali ve studiu této megakomety. Údaje čerpali ze všech možných historických i současných pozorování. V těchto dnech zveřejnili článek na arXiv, kde kometu oficiálně pojmenovali a představili vědecké obci.
V článku potvrdili, že se jedná o dosud neidentifikovanou kometu a její předchozí nejbližší přiblížení ke Slunci nastalo asi před 3,5 milionu let. V té době se kometa přiblížila ke Slunci asi na 18 astronomických jednotek, jinak řečeno dostala se kousek před planetu Uran. Za deset let by ale měla být výrazně blíže ke Slunci, než tomu bylo naposledy.
Tři miliardy kilometrů daleko
Astronomové nedokážou předpovědět, o kolik jasnější bude kometa poté, co se ještě více přiblíží Slunci. Její dráha začala více než 40 tisíc astronomických jednotek od Slunce. Tedy ve vzdálenosti 40 000krát větší, než je Slunce od Země.
V současnosti kometa letí ve vzdálenosti asi tří miliard kilometrů, což je podobná vzdálenost, po níž se kolem středu sluneční soustavy pohybuje planeta Uran. Navzdory jejím úctyhodným rozměrům a maximálnímu přiblížení se Zemi nebude kometa za deset let zřejmě viditelná pouhým okem.