Kim Čong-un nechal provést další raketový test. KLDR odpálila nadzvukovou střelu

Severní Korea v pondělí ráno směrem do Japonského moře odpálila patrně balistickou raketu, která dopadla na neupřesněné místo mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, informovaly agentury Kjódó a Reuters. Jde o první odpálení severokorejské rakety od 18. prosince, kdy armáda otestovala raketu dlouhého doletu Hwasong-18. KLDR test později potvrdila.

Generální štáb jihokorejské armády, který raketové testy severních sousedů sleduje, bezprostředně po incidentu neupřesnil, jakou vzdálenost střela urazila.

ČTĚTE TAKÉ: Severní Korea se chystá na válku. Urychlete přípravy, vyzval armádu vůdce Kim Čong-un

Severokorejská média poté ve večerních hodinách SEČ uvedla, že země úspěšně otestovala novou nadzvukovou střelu středního až dlouhého doletu na pevné palivo. Její odpálení podle státní tiskové agentury KCNA nijak neohrozilo bezpečnost sousedních zemí. Agentura současně oznámila, že do Ruska odcestovala severokorejská delegace v čele s ministrem zahraničí.

Podobné incidenty nejsou výjimečné. Minulý týden severokorejská armáda odpálila do moře u hranic s Jižní Koreou na 200 dělostřeleckých granátů a přiměla Soul evakuovat ostrov Jeonpchjong deset kilometrů od hranic. Jižní Korea se svými partnery, především Japonskem a Spojenými státy, kritizují nepřátelskou rétoriku Pchjongjangu a rozvoj jeho vojenských kapacit.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un naproti tomu kritizuje vojenská cvičení jihu a prohlašuje, že sjednocení se Soulem není možné a že Pchjongjang zásadně mění svou politiku vůči Jižní Koreji, kterou nyní považuje za nepřátelský stát.

Pokračovat v budování i rozvoji vojenských technologií a kapacit hodlá podle Bílého domu KLDR i s podporou Ruska. To mu výměnou za balistické rakety s dosahem až 900 kilometrů k použití ve válce na Ukrajině nabídlo bojové letouny, střely země-vzduch, obrněná vozidla nebo materiál na výrobu raket, uvedl začátkem ledna mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Raketa proletěla nad Polskem

Tagy: