Už pátým měsícem svět bojuje s pandemií koronaviru, jejíž počátky leží v čínském městě Wu-chan. Nemocí se už nakazily bezmála dva miliony lidí. Jeden ze států, který s Čínou sdílí několik set kilometrů dlouhou hranici, ale epidemii, podle svých oficiálních tvrzení, dokonale vzdoruje – Severní Korea.
Žádní nakažení, žádné oběti, žádný koronavirus. KLDR v průběhu pandemie několikrát ujistila, že se COVID-19 na severokorejském území neobjevil. Už v lednu země uzavřela hranice s Čínou a zpřísnila, již tak dost tvrdá, cestovní opatření. Minimálně do 15. dubna jsou mimo provoz školy a lidé se nemají shlukovat na veřejnosti.
„Novým koronavirem se v naší zemi nenakazil ani jeden člověk,“ prohlásil 3. dubna Pak Myong Su, který má v Severní Koreji na starost protiepidemický plán, uvedla BBC. „Přijali jsme řadu preventivních a vědeckých opatření. Provádíme kontroly a každý, kdo vstoupí do naší země, musí do karantény. Také dezinfikujeme všechno zboží, zavřeli jsme hranice a blokujeme letecké i námořní spoje,“ dodal severokorejský expert.
Vládní čistka
Vůdce KLDR Kim Čong-un 12. dubna oznámil, že se musí epidemiologická opatření ještě více zpřísnit. „Nouzová protiepidemická kampaň bude pokračovat intenzivněji, aby se zabránilo rozšíření COVID-19,“ stálo v oficiálním prohlášení vlády.
Podle katarské Al-Jazeery byl Kim Čong-un nespokojený s dosavadním přístupem státního aparátu k pandemii a v řadách Komise pro státní záležitosti, nejvyššího státního orgánu, obměnil třetinu lidí.
Severokorejská zpravodajská agentura KCNA v ten den napsala, že „koronavirus je, nehledě na hranice nebo kontinenty, velké neštěstí, které ohrožuje celé lidstvo.“
Nula nakažených? Nemožné
Podle jihokorejských médií se ale koronavirus v KLDR už dávno objevil a ne právě sporadicky. Během ledna a února údajně zemřelo na COVID-19 nejméně 180 severokorejských vojáků, dalších 3700 z nich mělo skončit v karanténě. Na zprávy z Jižní Koreje upozornil portál Business Insider.
A Severní Koreu nepodezírá ze zadržování informací jen její jižní soused. Americký generál Robert Abrams, působící v Jižní Koreji, v březnu prohlásil, že si je „celkem jistý“, že koronavirus v KLDR je. Tvrzení, že na území státu není ani jeden nakažený, je podle něj „nemožné“.
Americký prezident Donald Trump napsal v půlce března dopis Kim Čong-unovi, ve kterém mu nabídl spolupráci v boji s epidemií. „Je to velmi těžké období. Severní Korea si něčím prochází,“ uvedl doslova Trump pro CNN.
Experti se obávají, že kvůli slabému zdravotnickému systému může koronavirus v KLDR způsobit katastrofu. „Nemyslím, že je vůbec možné v Severní Koreji evidovat všechny nakažené, protože tam není stabilní ani moderní zdravotnický systém,“ řekl pro Al-Jazeeru jihokorejský lékář Roh Kyoung-ho.
Raketové testy během pandemie
Navzdory celosvětové krizi pokračuje Severní Korea coby jaderná velmoc v testování balistických střel. Na konci března KLDR vypálila dvě rakety krátkého doletu, které dopadly do oceánu.
South Korea says that North Korea has fired several short-range missiles https://t.co/kwYlRdcfkn
— Bloomberg (@business) April 14, 2020
Ve zkouškách vojenského arzenálu pokračovala země i 14. dubna, kdy na mořskou hladinu dopadlo dalších několik raket. Jejich dolet se odhaduje na přibližně 150 kilometrů.
Na konci minulého roku Kim Čong-un prohlásil, že světu brzy předvede novou strategickou zbraň.