Slovensko bojuje s pandemií koronaviru o poznání hůře, než například Česko a státy směrem na západ. Velkým problémem je všudypřítomná dezinformační kampaň. Tu by nyní mohla vyřešit změna legislativy. Tamní ministerstvo spravedlnosti připravilo zákon, podle něhož by bylo možné za šíření dezinformací tvrdě trestat. Dokonce i několikaletým pobytem ve vězení.
S novelou slovenského trestního zákona přišla ministryně spravedlnosti Mária Kolíková. Jedním z nových prvků je i tvrdá reakce na dezinformace a jejich šíření zejména v souvislosti s pandemií koronaviru. „Navrhujeme vytvořit novou skutkovou podstatu trestného činu šíření nepravdivé informace,“ uvádí resort Kolíkové.
„Trestným činem bude výroba anebo šíření vědomě nepravdivé informace, která je způsobilá vyvolat nebezpečí váženého znepokojení aspoň části obyvatelstva nějakého místa, ohrozit životy anebo zdraví lidí nebo ovlivnit obyvatelstvo při jeho rozhodování o závažných otázkách celospolečenského významu,“ informuje dále slovenské ministerstvo spravedlnosti.
Podle Kolíkové je v současné době, kdy Slovensko tvrdě zápolí s další vlnou koronaviru a plní se místní nemocnice, důležité, aby lidé byli správně informováni. „Je důležité, aby lidé dostávali pravdivé informace, když se rozhodují o důležitých otázkách jako je například očkování,“ uvedla Kolíková.
Za dezinformace až deset let vězení
Provinilcům by v případě prokázání viny nehrozila jen obyčejná pokuta. Odsouzení totiž mohou být i na rok do vězení. Trest navíc může být ještě delší, pokud kvůli šíření nějaké dezinformace způsobí smrt jiných. V takovém případě by mohla sazba být až deset let.
Stejně dlouhý trest mohou obdržet i ti dezinformátoři, kteří budou lži a hoaxy sdílet či vytvářet ve spolupráci s cizí mocí za krizové situace. Tou může být například i nouzový stav.
Kromě trestu za šíření dezinformací a dalších změn se Kolíková ve zmíněné novele věnuje i rostoucí agresivitě vůči zdravotníkům a dalším lidem. Kvůli názorům na COVID-19 totiž čelí projevům nenávisti z řad odpůrců očkování například učitelé, policisté, novináři či prodavači. „Mezi osobní motivy spáchání trestného činu zařazujeme i spáchání trestného činu pro výkon zaměstnání, povolání nebo funkce,“ uvádí resort spravedlnosti.
Nebezpečný nápad?
Návrh Kolíkové ale nemá plnou podporu ani v samotném kabinetu premiéra Eduarda Hegera. Například vicepremiérka a ministryně pro investice Veronika Remišová označuje záměr Kolíkové mimo jiné za „šílenství“.
Trestať za názor, hoci aj v danom momente nepravdivý, je v 21. storočí a v dobe ťažko vybojovanej slobody slova...
Posted by Veronika Remišová on Thursday, December 2, 2021
„To, že šířit neověřené nebo doslova nepravdivé informace se nemá, je celospolečenský konsenzus a přirozený morální zákon. Ale posílat za to do vězení je nebezpečný nápad, který ohrožuje svobodu slova a základní principy demokracie,“ říká Remišová, která je rivalkou Kolíkové. Působily totiž spolu ve straně Za lidi, ale poté šéfka resortu spravedlnosti přestoupila ke koaličnímu partnerovi – straně Svoboda a Solidarita.
Ve svém facebookovém příspěvku se dokonce táže, zda bude ministerstvo spravedlnosti dále fungovat jako „ministerstvo pravdy“. „Tento zákon je návrat ke komunistické tvorbě legislativy, kde je možné stíhat kohokoliv za cokoliv. Úmysl ministerstva spravedlnosti byl dobrý, výsledek je ale katastrofální,“ dodává Remišová.