Karmazin popsal situaci v Jižní Koreji
Politické zemětřesení v Jižní Koreji je špatnou zprávou pro Spojené státy, pro které je Soul v Asii klíčovým partnerem. Prezident Jun Sok-jol, pod kterým se nyní třese židle, měl podle listu The Washington Post k USA blízko, jihokorejská opozice naopak vyhlíží docela jiné spojence.
Současné dění v Jižní Koreji pozorně sleduje nejen 50 milionů tamních občanů, ale i mnozí lidé v zahraničí. Bedlivě sledují vývoj v zemi především Spojené státy, pro které je Jižní Korea vedle Japonska klíčovým partnerem v regionu – jejich spojenectví tvoří protiváhu proti Číně a dalším politickým oponentům v oblasti. Píše o tom list The New York Times.
ČTĚTE VÍCE: Severní Korea bombarduje jih nesnesitelným hlukem, obyvatelé šílí. Odpovědí Soulu je K-pop
Současný jihokorejský prezident Jun Sok-jol vyhlásil v úterý stanné právo, které ale následně zablokoval parlament. Opozice chce prezidenta sesadit pomocí procesu impeachmentu.
Pro Ukrajinu, proti KLDR
Zatímco na domácí půdě byl Sok-jol synonymem pro četné skandály a kontroverze, na zahraniční šachovnici byl jihokorejský prezident pro USA platným spojencem, který jasně formuloval, kam chce jeho země směřovat – na Západ.
„Pokud bude Sok-jol odvolán nebo jinak donucen odstoupit, pro Spojené státy to bude velká ztráta, protože byl motorem třístranného bezpečnostního paktu USA, Soulu a Japonska, který byl poprvé dohodnut na summitu v Camp Davidu v roce 2023 a institucionalizován memorandem o porozumění loni v létě,“ řekl pro The Washington Post Victor Ča, profesor Georgetownské univerzity a bývalý asistent pro východní Asii v administrativě George W. Bushe.
„Sok-jol byl rovněž zastáncem washingtonské deklarace, která má rozšířit jaderné konzultace mezi Soulem a Washingtonem a podpořit obranu Ukrajiny proti ruské agresi,“ doplnil odborník.
Právě za vlády jihokorejského prezidenta se začala země více angažovat v podpoře Kyjeva, Jižní Korea je navíc klíčovým dodavatelem zbraní pro ukrajinské partnery. Americká armáda má v Jižní Koreji bezmála 30 tisíc vojáků.
Příklon k věčnému nepříteli
Ne každému v této asijské zemi ale takový politický směr vyhovuje. Opoziční Demokratická strana je považována za vstřícnější vůči autoritářské Severní Koreji, naopak má silnější výhrady k partnerství se Spojenými státy nebo Japonskem.
Právě sbližování opozice a KLDR mělo být pro jihokorejského prezidenta záminkou pro vyhlášení stanného práva. Demokratická strana loni vyhrála parlamentní volby a její zástupce I Če-mjong v roce 2022 jen těsně prohrál v souboji se Sok-jolem prezidentské volby. Nadále ale zůstal v čele opozice a je vrchním protagonistou boje proti jihokorejskému prezidentovi.
Spojené státy proto teď doufají, že se krize přežene a že Jižní Korea – nezávisle na tom, kdo bude zemi vést – zůstane pevným americkým partnerem.
„Na nižších politických úrovních se toho děje hodně, téměř denně. Myslíme si, že naše spolupráce bude pokračovat, protože je to v našem společném zájmu. Strategie byla navržena tak, aby ustála jakékoli politické změny a zmatky na nejvyšších místech,“ zadoufal pro The Washington Post představitel americké administrativy.
PODÍVEJTE SE: Chaos v Jižní Koreji. Prezident vyhlásil stanné právo, pak ustoupil. Opozice ho chce odvolat