Leadership je jedním z téměř nekonečné řady termínů, které mnozí „užívají“, ale ne vždy mají jasno o jeho obsahu. Částečně je to dáno i tím, že neexistuje jeho jednotná definice.
Leadership bývá popisován jako „proces sociálního vlivu, jehož prostřednictvím je člověk schopen zajistit si pomoc a podporu druhých k dosažení společného úkolu“.
ČTĚTE TAKÉ: Jak HR dělají ti nejlepší: Talentům se věnujte denně, potřebují dostat příležitosti
Chápání leadershipu spočívá v interakci strategie, vize a prostředí, v němž dochází k realizaci vize prostřednictvím prováděcích plánů. Leadership bez aktivní participace dalších lidí nevede k výsledku. Lídr přichází s něčím novým, získává pro to ostatní a učí je svému přístupu. Manažer těží ze současných možností, lídr z budoucích příležitostí.
Leadership neboli vůdcovství a vedení lidí obecně je velmi široká a složitá oblast, která zahrnuje zásadní etické a filosofické otázky. Například: Potřebují být opravdu lidé vedeni, nebo je lepší, když by se „vedli“ sami? Chtějí a požadují lidé lídra, nebo o něj nestojí? Za jakých okolností a při jakých příležitostech lidé potřebují lídry? Co odlišuje dobrého lídra od špatného manažera? Lídrem se člověk rodí, nebo stává? Může být každý lídrem? V čem spočívá skutečný leadership?
Lídři objevují a rozvíjejí skrytý potenciál lidí
Leadership je nesmírně vlivný nástroj s velkými možnostmi. Při uplatňování leadershipu se mohou projevit mnohá zásadní úskalí, která významně ovlivní výsledný efekt. Kvalitní leadership má nesporně velmi silné pozitivní dopady na profesní, ale i osobní život vedených lidí, může v podstatě ovlivnit každou oblast života člověka.
Nejdůležitější slova efektivního leadershipu:
- „Musím se přiznat, udělal jsem chybu.“
- „Odvedl(i) jste velmi dobrou práci.“
- „Jaký je váš názor?“
- „Děkuji vám.“
- My“ (Ty nebo vy).
Leadership dokáže rozvinout skrytý potenciál člověka takovým způsobem, že člověk může objevit svou kapacitu, možnosti, dispozice a schopnosti, ale také zároveň dostane možnost se s těmito předpoklady a vlohy k vykonávání různých činností naučit pracovat a rozvinout je v použitelné dovednosti a kompetence. Člověk, který vlivem leadershipu najde svůj prostor je v podstatě předurčen najít své místo ve společnosti, což samo o sobě pro něj může být silným zdrojem uspokojení. Nehledě na to, že člověk „na svém místě“ nejlépe a nejefektivněji může pozitivně ovlivňovat dále své okolí, lidi kolem sebe a tím i docházet k samotnému smyslu a podstatě života, která spočívá v tom, aby za člověkem zůstalo něco hodnotného, něco, co ho přesáhne.
Inspirace i nadšení
Leadership znamená vůdcovství, ale nelze ho vykládat pouze jako vůdcovství samotné. Kolega Stanislav Termann často v rámci svých manažerských školení zdůrazňuje, že: „Lídr je člověk, kterého lidé následují a následovat chtějí, aniž by je on k tomu musel nějak nutit, či jim vyhrožovat. Lídr je člověk, který má vizi, určuje směr a zná cestu, kudy jít. Je tím, kdo jde vpředu, aby ostatní vedl, inspiroval a zároveň pomáhal najít cestu těm, kteří se hůř orientují a nějak se mohou v úkolech a činnostech ztrácet, nebo jim nestačí dech. On je tím příkladem hodným následování.“
Když se zaměříme na problematiku leadershipu jako takového, najdeme velké množství teorií a náhledů od sebe velmi odlišných. Nelze tedy vzít jeden z nich a určit ho jako správný a dokonalý, pro skutečný popis problematiky.
Leadership nabírá pořád nové rozměry a z přirozených vlastností úspěšných lidí se stává vyhledávanou cestou v managementu u vrcholových manažerů apod. Z praxe a zkušeností víme, že nejlepší lídr je ten, jehož existenci si zaměstnanci sotva uvědomují.
Jaká je hlavní role lídra?
Zajistit, aby cíle organizace byly naplněny, a to za pomoci přesvědčování následovníků. Důležitá přitom je motivace následovníků zejména v počátečních fázích a následně při oceňování těch, kteří dosáhli požadovaného výkonu. Stejně tak je ale potřeba vyvodit důsledky pro ty, kteří požadovaného výsledku nedosáhli. Jakmile je cíl stanoven, lídr přebírá roli, která spočívá v zajištění úspěšného dosažení cíle. Další zásadní role lídra je zastupování týmu, organizace a spojení s vnějším světem za účelem získání nezbytných zdrojů pro realizaci cílů, a to i opakovaně. Pokud je třeba, lídr musí bránit celistvost týmu apod.
Jaké jsou další role lídra?
Nebrání se výzvám. Právě naopak – vyhledává náročné příležitosti, riskuje, učí se z chyb svých i z chyb ostatních.
Inspiruje ostatní, aby se spojili a shodli se na novém cíli – přemýšlí o budoucnosti a se svým týmem vytváří společnou vizi a povzbuzuje ostatní k účasti na ní.
Pomáhá ostatním v sebeprosazení a seberealizaci. Pomáhá rozvíjet dovednosti a talent u svých spolupracovníků.
Je příkladem — chová se způsobem, který je v souladu s hodnotami organizace a pomáhá ostatním dosahovat i malých výher, které je motivují, zejména pokud daného cíle nelze dosáhnout rychle.
Povzbuzuje ostatní — oceňuje přispění každého jednotlivce k naplnění cíle.
Jaký je úspěšný lídr?
Lídři znají svůj tým a vytvářejí v něm pocit vzájemné důvěry.
Pracovní týmy jsou často více loajální lídrovi než manažerovi. Tato loajalita je vytvořena lídrem, který přebírá odpovědnost v nejrůznějších případech. Například tím, že vezme na sebe zodpovědnost v případě, že se určitý cíl nepodaří naplnit.
Používají ženy jiný styl leadershipu než muži?
Běžně se uvádí, že styl žen je více orientován na lidi a na větší spolupráci. Údajně jsou ženy více orientovány na vztahy, jsou kooperativnější, mají tendenci pečovat o druhé a jsou emocionálnější. Pro tyto osobní kvality jsou ženy předurčeny pro vedoucí funkce zejména v těch případech, když instituce klade důraz na týmovou práci a aktivní participaci zaměstnanců.
Avšak výsledky výzkumů v oblasti organizačního chování ukazují, že tyto stereotypy jsou většinou špatné. Výzkumy v terénu ukázaly, že muži a ženy se od sebe neliší ve svém stupni orientace na pracovní úkol a orientace na lidi.
Vysvětlení: Reálné pracovní podmínky vyžadují stejné chování vedoucích, ať se jedná o muže či ženy.
Je přiměřeně emotivní, férový, spolehlivý, organizovaný, moc se neptá, používá pozitivní řeč těla, je zdravě sebevědomý, je přístupný, vydává ze sebe to nejlepší, zajímá se o práci, je diplomat, umí vybrat správnou chvíli pro diskuzi, respektuje ostatní. Lídr má vliv na vnitřní motivaci lidí a jejich inspiraci. Dokáže pozorně naslouchat, je přístupný pro všechny, je empatický. Vyznačuje se komunikativností, schopností vcítit se a podpořit. Komunikuje především na hluboké vnitřní úrovni, kde se střetávají jádra lidského já, bez hraní rolí, bez přetvářek. Horší je, když se jím nekriticky řídíme. Dobrý lídr mluví málo (více naslouchá). Když dokončí svůj úkol, všichni kolem si řeknou: „Tohle jsme udělali my. Tento cíl jsme splnili my.“
Leadership zahrnuje odvahu a energii
Lídr vykročí vpřed a druzí jej následují. Jeho kroky jsou s důvěrou napodobovány. Aby byl pravým vůdcem, musí vyzařovat rysy, které způsobují, že jej lidé následují. Oproti tomu manažer lidem říká, co mají dělat. Lídr je zanícený pro věc. Lídři dokáží přenést náboj – energii na své spolupracovníky. Starají se a dávají to najevo. Vyzařují zralost a nikoliv autoritativnost. Jsou odvážní.
Jeho spolupracovníci jej rádi napodobují a je to pro ně vzor. Pokud je manažer uzavřený, chladný, bojácný, budou jej jeho podřízení podvědomě v těchto rysech také napodobovat.
Lídra poznáme i podle toho, že máme pocit, že je sám sebou, že je pravdomluvný, nenechá se zatáhnout do útoků. Nikdy jej neuvidíme vystresovaného, chaotického, znepokojeného, překvapeného nebo defenzivního. Ať dělá cokoli, je plně soustředěný na to, co chce. Je to jeho vize a také způsob chování, co okouzluje jeho okolí a čím si je získává do svých představ.
Základ leadershipu – hodnoty a charakter
Lidé mají často vlastní představy o tom, jak má vypadat „správný“ lídr. To ovlivňuje jejich hodnocení, zda konkrétní lídr je dobrý nebo špatný. Lidé pak hodnotí úspěšnost lídra podle těchto stereotypů, nikoli podle toho, jak se skutečně chová a jaké má výsledky. Výsledky lídra nemusí být okamžitě vidět (otázka měsíců, let). Pokud lídr zapadá do jejich stereotypů, je hodnocen jako úspěšný.
Leadership je populární téma. Existuje nepřeberné množství literatury a informací ohledně toho, jak se stát lídrem. Skutečný leadership ale nespočívá ve schopnosti naučit se pár vybraných dovedností, schopností. Leadershipu se člověk nenaučí tím, že absolvuje kurz empatie, nebo asertivity. Leadership je mimochodem o charakteru. Základním kamenem skutečného leadershipu jsou jenom skutečné hodnoty. Skutečný zájem o lidi, skutečná ochota jim pomoci. Skutečná opravdovost.
Výjimeční lídři mají nejen jiný pohled na svět, ale i jinak věci dělají. Lídr dokáže uvolnit potenciál svých týmů a propojit jejich úsilí například tak, že:
- Podněcuje důvěru u svých přímých podřízených, nadřízených a kolegů.
- Objasňuje smysl týmu – vysvětluje, proč jsou cíle určeny a jak jednotlivé činnosti k jejich plnění přispívají.
- Slaďuje systémy a pracovní postupy, aby usnadňovaly práci a nikoli ji ztěžovaly.
- Uvolňuje jedinečný talent a schopnosti pracovníků ve prospěch týmu.
Pokud se člověk rozhoduje stát se lídrem (ambice, aspirace…), rozhoduje se proto, že už nebude patřit sám sobě. Jeho „srdce“ už navždycky bude patřit jeho lidem a poslání, které pro ně bude mít. A v tom spočívá skutečný leadership. Leadership znamená hovořit s druhými o jejich hodnotě a potenciálu tak jasně, až si je začnou sami uvědomovat.
Každý charakterní jedinec může být ve svém okolí lídrem, nezáleží totiž na vzdělání nebo věku, ani na pohlaví a už vůbec ne na štěstí nebo konexích. Jediné, co člověk potřebuje, aby byl opravdovým lídrem, je ochota pracovat, trvale se vzdělávat a rozvíjet, sloužit a pomáhat ve svém okolí a být pokorný ke svým úspěchům. Lídrem se totiž člověk nerodí, lídrem se stává.
Autor: Ing. Juraj Eisel, Ph.D., lektor a konzultant Centra andragogiky Hradec Králové, vysokoškolský pedagog VŠFS Praha a VŠEM Praha
- People Management Forum je největší HR sdružení v ČR.
- Více než 30 let pomáhá měnit přítomnost i budoucnost HR.
- Vydává časopis HR forum plný inspirace, jak rozvíjet a vést druhé i sami sebe.
- Ukázkové číslo časopisu na https://hrforum.munipolis.cz/p/aktualni-cislo