Klima jako bomba, spící Biden a kritika nepřítomných. Pět postřehů z konference OSN

Klimatický summit OSN COP26 ve skotském Glasgow je v plném proudu. Světoví lídři se už dohodli na ukončení odlesňování a některé státy se zavázaly ke snižování emisí a změně energetického portfolia. Dvoutýdenní mítink ale tíží také řada přešlapů, paradoxů a úsměvných situací.

Od minulé neděle až do pátku 12. listopadu budou státníci z více než sta zemí světa hledat recept na boj s globálním oteplováním, zvyšováním hladin oceánů či vlnou veder. Jako tradičně má být právě letošní ročník klimatického summitu tím nejdůležitějším. Klimatické hodiny nezadržitelně tikají, a pokud chce lidstvo zvrátit proces oteplování planety, nezbývá mu podle vědců příliš času.

Co se na klimatickém summitu v Glasgow prozatím událo?

Johnson přirovnal klima k tikající bombě

Velká Británie setkání politiků pořádá, a proto již dlouho před konáním akce OSN vyzývala zahraniční státníky, aby boj s klimatickou změnou nebrali na lehkou váhu. Hlasitá byla v apelu i tamní královská rodina v čele s panovnicí Alžbětou II., která nakonec na summit nedorazila kvůli vyčerpání.

Na úvod summitu v Glasgow se slova chopil britský premiér Boris Johnson, který ostatní upoutal velmi naléhavým projevem. V něm přirovnal klimatickou změnu k tikající bombě, která každou chvíli vybuchne. „Tato tragédie není jako z filmu, soudný den, který může přijít, je skutečný. Lidstvu ubývá čas na řešení klimatické krize. Zbývá jedna minuta do půlnoci, musíme okamžitě jednat,“ sdělil.

Biden oznámil snižování emisí, pak usnul

USA patří mezi nejvýznamnější země, jejichž zástupci na summit OSN dorazili. Americký prezident Joe Biden se v Glasgow zavázal, že podobně jako Evropská unie bude jeho země nadále snižovat emise a zabrání tomu, aby se růst teploty na Zemi přehoupl oproti předprůmyslové éře přes hranici 1,5 stupně Celsia.

Kouzlo nechtěného ale způsobilo, že Biden, který byl již během kariéry v Bílém domě protagonistou řady trapasů, zaujal na konferenci jinak než svými slovy. Během proslovu jiného státníka na summitu totiž zřejmě na chvíli usnul, což zachytily kamery. Z mikrospánku ho probudil až asistent.

Konec odlesňování do roku 2030

Každý rok politici kritizují masivní odlesňování v Amazonii i jinde ve světě, teď devastování lesů chtějí definitivně učinit přítrž. Přítomní lídři na klimatickém summitu se zavázali k tomu, že do roku 2030 ukončí deforestaci a pokusí se o obnovu flóry.

Mezi signatáři dohody byla i Brazílie, Rusko a Čína, tedy státy, jejichž zástupci na klimatický summit do Glasgow nedorazily.

Kritika nepřítomných politiků

Britská královna Alžběta se nedávno rozčílila nad tím, že řada státníků jen mluví o klimatické změně, ale reálně se na řešení krize nepodílí. Tím mířila především na prezidenty zemí, kteří na summit OSN nepřijedou.

Řada vlivných hráčů totiž setkání v Glasgow přešla mlčením a na summitu nevystoupí. Marně se tak čeká na proslov prezidentů Ruska, Číny či Turecka. Americká výprava kvůli tomu sepsula Peking a naléhala na Čínu, aby se také (alespoň na dálku) připojila k plánu snižování emisí. Na druhé straně se konference mimo politiky účastní například exšéf Amazonu Jeff Bezos.

Kritici summitu mezitím poukazují na to, že politici a vlivní podnikatelé prosazují zelenou politiku, ale sami do Skotska přiletí soukromým tryskáčem.

Indie řekla „ano“ obnovitelné energii

Jedním z největších světových znečišťovatelů je Indie, jejíž premiér Nárendra Módí se na summitu zavázal k tomu, že jeho země výrazně urychlí přechod k obnovitelné a zelené energii.

Mimoto prohlásil, že Indie směřuje k tomu, aby byla v roce 2070 uhlíkově neutrální. Což je ambiciózní cíl i vzhledem k tomu, že je tento asijský stát velkým spotřebitelem uhlí.

Tagy: