reklama

Klima jako bomba, spící Biden a kritika nepřítomných. Pět postřehů z konference OSN

Klimatický summit OSN COP26 ve skotském Glasgow je v plném proudu. Světoví lídři se už dohodli na ukončení odlesňování a některé státy se zavázaly ke snižování emisí a změně energetického portfolia. Dvoutýdenní mítink ale tíží také řada přešlapů, paradoxů a úsměvných situací.

reklama

Od minulé neděle až do pátku 12. listopadu budou státníci z více než sta zemí světa hledat recept na boj s globálním oteplováním, zvyšováním hladin oceánů či vlnou veder. Jako tradičně má být právě letošní ročník klimatického summitu tím nejdůležitějším. Klimatické hodiny nezadržitelně tikají, a pokud chce lidstvo zvrátit proces oteplování planety, nezbývá mu podle vědců příliš času.

Co se na klimatickém summitu v Glasgow prozatím událo?

Johnson přirovnal klima k tikající bombě

Velká Británie setkání politiků pořádá, a proto již dlouho před konáním akce OSN vyzývala zahraniční státníky, aby boj s klimatickou změnou nebrali na lehkou váhu. Hlasitá byla v apelu i tamní královská rodina v čele s panovnicí Alžbětou II., která nakonec na summit nedorazila kvůli vyčerpání.

Na úvod summitu v Glasgow se slova chopil britský premiér Boris Johnson, který ostatní upoutal velmi naléhavým projevem. V něm přirovnal klimatickou změnu k tikající bombě, která každou chvíli vybuchne. „Tato tragédie není jako z filmu, soudný den, který může přijít, je skutečný. Lidstvu ubývá čas na řešení klimatické krize. Zbývá jedna minuta do půlnoci, musíme okamžitě jednat,“ sdělil.

Biden oznámil snižování emisí, pak usnul

USA patří mezi nejvýznamnější země, jejichž zástupci na summit OSN dorazili. Americký prezident Joe Biden se v Glasgow zavázal, že podobně jako Evropská unie bude jeho země nadále snižovat emise a zabrání tomu, aby se růst teploty na Zemi přehoupl oproti předprůmyslové éře přes hranici 1,5 stupně Celsia.

Kouzlo nechtěného ale způsobilo, že Biden, který byl již během kariéry v Bílém domě protagonistou řady trapasů, zaujal na konferenci jinak než svými slovy. Během proslovu jiného státníka na summitu totiž zřejmě na chvíli usnul, což zachytily kamery. Z mikrospánku ho probudil až asistent.

Konec odlesňování do roku 2030

Každý rok politici kritizují masivní odlesňování v Amazonii i jinde ve světě, teď devastování lesů chtějí definitivně učinit přítrž. Přítomní lídři na klimatickém summitu se zavázali k tomu, že do roku 2030 ukončí deforestaci a pokusí se o obnovu flóry.

Mezi signatáři dohody byla i Brazílie, Rusko a Čína, tedy státy, jejichž zástupci na klimatický summit do Glasgow nedorazily.

Kritika nepřítomných politiků

Britská královna Alžběta se nedávno rozčílila nad tím, že řada státníků jen mluví o klimatické změně, ale reálně se na řešení krize nepodílí. Tím mířila především na prezidenty zemí, kteří na summit OSN nepřijedou.

Řada vlivných hráčů totiž setkání v Glasgow přešla mlčením a na summitu nevystoupí. Marně se tak čeká na proslov prezidentů Ruska, Číny či Turecka. Americká výprava kvůli tomu sepsula Peking a naléhala na Čínu, aby se také (alespoň na dálku) připojila k plánu snižování emisí. Na druhé straně se konference mimo politiky účastní například exšéf Amazonu Jeff Bezos.

Kritici summitu mezitím poukazují na to, že politici a vlivní podnikatelé prosazují zelenou politiku, ale sami do Skotska přiletí soukromým tryskáčem.

Indie řekla „ano“ obnovitelné energii

Jedním z největších světových znečišťovatelů je Indie, jejíž premiér Nárendra Módí se na summitu zavázal k tomu, že jeho země výrazně urychlí přechod k obnovitelné a zelené energii.

Mimoto prohlásil, že Indie směřuje k tomu, aby byla v roce 2070 uhlíkově neutrální. Což je ambiciózní cíl i vzhledem k tomu, že je tento asijský stát velkým spotřebitelem uhlí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Strach o Rockyho: Covid zkomplikoval porod Vémolovy Lely, s Karlosem teď spát nebude

Partnerka Karlose „Terminátora“ Vémoly Lela Ceterová ve středu porodila malého Rockyho. Jenže nic se neobešlo bez komplikací. Pár dní před nástupem maminky do nemocnice dostali novopečení rodiče covid. Ceterová v sobotu v živém vysílání na Instagramu popsala, že žila ve stresu a beznaději. Domů se vrací v neděli, se svým partnerem ale nemůže spát v jedné místnosti.

Asteroid větší než Eiffelovka se blíží k Zemi. NASA ho považuje za znepokojivý

Obrovský asteroid 4660 Nereus, který je větší než Eiffelova věž, se blíží k planetě Zemi. NASA jej považuje za znepokojivý, protože má více než 150 metrů a nachází se ve vzdálenosti 3,9 milionu kilometrů od oběžné dráhy Země. Kolem ní by měl proletět 11. prosince ve vzdálenosti asi 2,4 milionu mil. Podle vědců by ale nebezpečný pro planetu Zemi být neměl.

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Sníh komplikuje dopravu v Česku. Dálnice blokují uvízlé kamiony, řidiče trápí zmrzlá vozovka

Aktualizováno

Husté sněžení a silný vítr komplikují už od rána dopravu na českých dálnicích a silnicích. Například D8 u Ústí nad Labem byla kolem 6:30 uzavřená na 82. kilometru v obou směrech, tedy na Drážďany i na Prahu. Sněžení ovlivňuje i dopravu kolem Prahy. Příměstské autobusy mají zpoždění, některé zastávky se ruší. Na Mělnicku mají autobusy zpoždění desítky minut. Varování meteorologů řidičům před ledovkou platí i nadále.

reklama

Domácí zpravodajství

Laffita o vztahu s otcem: Byl to macho. Říkal, že jestli budu gay, zabije mě jako psa

Kubánec Osmany Laffita se živí jako úspěšný módní návrhář a více než 25 let žije ve šťastném vztahu s partnerem Guyem. V mládí to však neměl vůbec lehké. Svou orientaci musel dlouho skrývat. V době, kdy žil ještě na Kubě, to bylo trestné. Dlouho se s tím nemohli smířit ani jeho otec. „Táta mi kolikrát říkal, že jestli budu gayem, zabije mě jako psa,“ řekl Laffita v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS.

reklama