reklama

Klusák sám v síti: Bylo zajímavé, vyzkoušet si být otloukánkem českého Facebooku

Rozhovor s dokumentaristou Vítem Klusákem, přesně po roce od dokončení radikálního sociálního experimentu, který otevřel tabuizované téma zneužívání dětí na internetu a dal vzniknout fenomenálnímu dokumentu V síti. Dokumentu, díky němuž první polapení sexuální predátoři již čekají na verdikt soudu a osvěta s ním spojená, pomáhá ochránit další možné dětské oběti on-line násilí. Ojedinělý formát nyní chtějí odkoupit zahraniční produkce, o jeho odvysílání mají zájem také v Japonsku, v zemi, kde sexuální násilí oficiálně takřka neexistuje.

reklama

Nakolik se celá náročná akce dotkla samotného spoluautora dokumentu V síti, který lze nově celý sledovat on-line? Jak sám vnímá prostředí sociálních sítí, nebo jaký je jeho rodičovský recept na odklonění dětí od toho, že jim sexuální výchovu budou vysvětlovat strýčkové na webu?

Sedíte ve vlaku. Kolik lidí ve vašem okolí právě kouká do mobilu?

Schoval jsem se kvůli klidu a COVIDU v kupé, je tady jen jedna slečna a ta neustále telefonuje. Vysvětlila mi, že si pořídila lístek do tichého oddílu, ale musí něco vyřídit, tak jsem to schytal já.

Děláte to, že po natočení dokumentu V síti hledáte v mužích v okolí případného násilníka? Osobní deformace?

Tohle mě naštěstí nepronásleduje. Paradoxně si víc všímám dětí, co jsou třeba v metru a tramvaji lapené v záři svých mobilů.

Váš sociální experiment vyvrátil vžitou představu o podobě sexuálního násilníka, který podle ní musí zákonitě mít diagnózu. Většina takových mužů je ale psychosexuálně zcela zdravá. Jak se díky vašemu dokumentu změnil obraz sexuálního predátora? Změnil se? Jezdíte po školách, jste v kontaktu s dětmi, mluvíte s učitelkami.

Náš film ukazuje, že se nejedná o nějaké snadno rozpoznatelné odpudivé úchyly, ale že jsou to často na první pohled mladí sympaťáci, kterým nedělá problém s nabídkou virtuálního sexu oslovit dítě. V tomhle je V síti výstrahou už jen tím, že boří tu stereotypní představu pána s rozhaleným baloňákem.

Jak se teď stavíte k běžným vtípkům a sexistickým narážkám, když víte, čím mohou dívky a ženy procházet?

Podobně jako předtím. Nepovedenej slizkej vtip zůstane vždycky nepovedeným slizkým vtipem.

Kauza #Meetoo ukázala, že sexuální násilí zažívají ve velké míře i chlapci. Proč jste se nezaměřili V síti i na ně?

Vedly nás k tomu dva důvody. Nedařilo se nám najít dospělého herce, který by byl herecky přesvědčivý, a přitom ještě nemutoval a nerostly mu vousy a mohl tedy představovat chlapce kolem dvanácti let. Klukům se vůbec daleko výrazněji promění rysy s nástupem dospělosti. A pak tam ještě přibývá motiv sexuální orientace. Kluci, kteří si v tomhle věku píší s cizími muži, ohledávají hranice své sexuální identity. A to už by byla příliš velká odbočka od našeho tématu.

Jak se V síti potvrdilo, sexuálního násilí na dětech se dopouštějí i ženy. Často zastávají roli zprostředkovatelek a průvodkyň k erotické tužbě muže. Byli jste dostatečně připraveni na to, že mezi predátory budou i ženy?

Ženy to dělají naprosto výjimečně a jak potvrzuje policie i odborníci na sexuální zneužívání v on-line prostředí, jejich motivem je spíš vydírání, nikoliv touha po sexuálním uspokojení. Tahají z kluků třeba video s masturbací a pak pod pohrůžkou zveřejnění požadují peníze. Přesto přiznávám, že žena, která ve filmu doprovodila svého partnera na schůzku se Sabinou Dlouhou, dostala do kolen i nás, kteří jsme toho v té době viděli hodně. Už jen to, s jakou samozřejmostí se domnělého dítěte vyptávala na menstruaci.

Policie už zasahuje, ale jak se k problému postavily sociální sítě jako Lidé.cz, na kterých jste experiment točili?

Zástupce společnosti Seznam jsme kontaktovali několik měsíců před uvedením filmu do kin, seznámili jsme je s tím, co se nám podařilo natočit mimo jiné i na jejich serveru. Vzpomínám si, že na mě působili, že ten šok v nejmenším nepředstírají. Dokonce k nám po pár dnech prosáklo, že se chystají Lidé.cz zavřít. Ale nestalo se nic. Snad aspoň posílili administrátorský dohled, doufám, ale těžko říct. Na diskusích po filmu potkávám mnoho diváků, kteří mi mají potřebu říct, že tenhle web byl peklo už před deseti lety, tudíž radikální proměně příliš nevěřím.

Viděla film třeba vaše maminka, která je z generace off-line? Jaké byly její reakce i jako babičky vnučky a vnuka?

Moje máma Jana Klusáková film pochopitelně viděla, a to na předpremiéře i slavnostní pražské premiéře. Máma je nesmlouvavý dramaturg, ale V síti přijala bez výtek, baví ji prolínání závažnosti toho tématu s humorem, který se tam překvapivě vyskytl. Jsem synem své matky – vztahujeme se k tomu tématu obdobně. Vybavuju si ze svého dětství, že máma nikdy nebyla prudérní, stran sexu jsem se mohl zeptat na cokoliv a bylo mi popravdě odpovězeno. A tohle praktikujeme s Marikou, s našimi kluky i s Julií z mého předchozího manželství a troufám si tvrdit, že to je nejlepší návod, jak děti odklonit od toho, že jim to budou vysvětlovat strýčkové na webu…

Na Facebook se nebojíte dát fotky s vlastními dětmi, nelitujete toho zpětně? Díky Facebooku tak víme, co měla v březnu vaše dcera Julie na nástěnce v pokojíčku.

Myslím, že je to věc míry. Nefotím děti, abych je vystavoval na netu, ale občas se někde objeví, protože s námi žijí a cestují a samy chtějí být součástí i toho, co žijeme virtuálně. Osobně dávám na FB spíš výroky a postřehy našeho nejstaršího Ondry, nikoliv fotky.

Jak se vám žije jako muži a otci, když víte, v jakém světě vyrůstá vaše dcera?

Naprosto bez obav. Jedenáctiletá Julie je právě chráněna tím, že film už několikrát viděla a probrali jsme to zprava zleva. Navíc už máme za sebou i prověrku dopadu. Nějaký chlapík jí psal na Instagramu (který by ještě vůbec v tomhle věku neměla mít, vím to, ale zakazujte jí to, když tam jsou všechny spolužačky): ,Copak provádíš?' – A Jul si to zbrkle přečetla a odvětila: ,Já nic neprodávám.' – Cha! – A on, že jí to moc sluší. A Jul zasmečovala: ,Asi bych vám měla říct, že můj táta o úchylech dělá filmy… '– A tím to skončilo.

Máte představu, kolika dětí a učitelů už osvětový film V síti: Za školou vidělo?

Osvětovou verzi filmu vidělo okolo 60 000 diváků, ale nebýt COVIDU, bylo by to mnohem více, už dvakrát (květen–červen, září–říjen) jsme rušili stovky projekcí pro školy… je to i důvod, proč se teď distributor filmu, společnost Aerofilms, rozhodl, že zorganizuje on-line promítání pro školy. Přípravy jsou v běhu.

Mění se při promítání filmu V síti: Za školou reakce dětí?

Doprovází ho široká škála emocí a největší radost mám z toho, když vidím, že to děti baví. To je totiž ta nejlepší možná půda pro to, aby se ty zaseté poučky, které jsou v tom filmu ukryté, uchytily. Debata po těchto projekcích nikdy netrvá méně jak hodinu, děti nás nechtějí pustit.

Je v dokumentu nějaká scéna, která děti vysloveně zarazí? Děti se obvykle choulostivým věcem smějí.

Myslím, že je to moment, kdy vezme Tereza Těžká spravedlnost, respektive malinovku do vlastních rukou a zchladí predátora, který si přiléhavě říkal Sneeky. Dětem v tu chvíli v jediné vteřině dojde, že i ony můžou takovému jednání řici „ne“. Že nejsou jen hříčkou v rukách někoho jiného, ale že je to i jejich zodpovědnost nesetrvávat v sociální roli oběti.

Osvěta je více než chvályhodná, ale... řada učitelek se například dodnes pýří, když má jen vyslovit slova, jako je penis, a jsou hlavně off-line! Jaké jsou vaše zkušenosti?

Bohužel v pár případech obdobné, jak popisujete. Proto jsme pro učitele vytvořili obsáhlé metodické materiály, které je připraví, jak s dětmi mluvit před projekcí filmu, jak po ní, jak se k těmhle citlivým tématům stavět atd. Lze si je stáhnout na osvětovém webu vsitifilm.cz. A pak jsem taky potkal řadu skvělých, především mladších pedagogů, kteří umí se svými svěřenci mluvit a jsou k nim zcela otevření. Vybavuji si učitele, který mi popisoval, že v hodině sexuální výchovy svým žákům v deváté třídě navrhl, že se můžou zeptat na cokoliv, když nebudou probíraná témata pubertálně shazovat. Třída na to přistoupila a jeden student hned zvedl ruku a zeptal se: Jak vylízat holku, aby se jí to líbilo? – Ptal jsem se toho nesmírně sympatického učitele se vzezřením sečtělého intelektuála, jak si s tím poradil. S povzdechem odvětil: Nezbylo než dodržet slovo, ale pojal jsem to pokud možno co nejvkusněji.

Novinkou je, že film bude promítán v Japonsku! Platí tato zpráva z vašeho Facebooku?

Platí a máme z toho velkou radost. Jedná se o uvedení jak v japonských kinech, tak v jedné z jejich televizí. A během pár dnů film vyrazí do německých kin, za tímhle účelem byl dokonce nadabován do němčiny, aby byl snáz koukatelný pro německou mládež.

Jak se vám podařilo dostat dokument o tabuizovaném tématu o zneužívání dětí na internetu do země, kde sexuální násilí oficiálně takřka neexistuje?

Japonci se naší world sale agentce ozvali sami. Film už oběhl několik festivalů, díky nimž se o něm ví i v zahraničí. Nebýt koronaviru a řady zrušených festivalů, šlo by to podle všeho ještě lépe. Vedle zájmu o samotný film nás zaskočil zájem o tzv. formát. Ozvalo se nám několik produkcí – namátkou z Maďarska, Ruska a USA, že by si rádi natočili svoje V SÍTI se svými herečkami, a tedy i se svými predátory… Je to logické, dopad na jejich společnost tak bude výraznější, než kdyby se jen dívali, jak se to odehrává kdesi v Čechách.

Od dokončení filmu o experimentu V síti uběhl rok. Padají první obvinění.

Kolik jste očekával, že se zachycených predátorů podaří vypátrat?

Policie se k dnešnímu dni zabývá 52 muži a jednou ženou. Padlo už 5 rozsudků. Přijde nám to s kolegyní Bárou Chalupovou jako slušný výsledek a vítáme to především jako preventivní výstrahu, neboť novináři ty jednotlivé kauzy sledují a zveřejňují. Aby každý, kdo chce používat děti ke svému uspokojení, věděl, že policie má kapacity a zájem si ho najít.

Tresty za sexuální násilí jsou v České republice jedny z nejnižších v Evropě. „Vašemu“ Sneekymu hrozí 12 let ve vězení. Je ale dost pravděpodobné, že se za mřížemi zdrží mnohem kratší dobu. Jaký trest byste si představoval vy?

Jsem filmař, dokumentarista, nikoliv policista a soudce. Osobně nepřeju vězení nikomu, u něhož by se jeho poklesky daly řešit jinak. Preferoval bych třeba nařízenou terapii nebo alternativní tresty. Ale někdo, kdo skutečně poznamená dítě na mnoho let dopředu, a bohužel se to děje i u zneužívání na internetu, za mříže patří, když jsme zatím nic lepšího nevymysleli.

Jak zpětně hodnotíte nedávnou kontroverzi kolem mikin a dalšího merchandise V síti?

Jako bouři ve sklenici vody. Bylo zajímavé vyzkoušet si být na pár dnů otloukánkem českého Facebooku. Zaujalo nás, že lidé na Instagramu reagovali naprosto odlišně, tedy takřka výhradně pozitivně. Když jsme se s kolegy snažili dobrat, co se to stalo, došlo mi, že je to mezigenerační spor. Kritici z řad rodičů argumentovali, že dítě si nemůže vzít mikinu s nápisem „Nevadí, že je mi 12?“, protože by se tím stalo „terčem pedofilů“. Ale jejich děti to vnímají zcela obráceně. Dávají těmi věcmi najevo svůj vztah k filmu, a tedy i tématu. Že jsou poučené a nenechají se jen tak někým namotat do sítí. Fascinuje mě, kolik rozumných lidí bylo schopno v těch rozhořčených diskusích vykřikovat, že se tím merchem snažíme nenažraně obohatit. Od první chvíle jsme zdůrazňovali, že veškerý zisk poputuje na osvětovou kampaň a hodláme to dodržet včetně veřejně dostupného vyúčtování.

Chování ve společnosti nejspíš značně ovlivní celý stav s koronavirovou pandemií, restrikcemi apod. Dovolíte si odhadnout, jak situace může ovlivnit chování sexuálních predátorů na síti?

Těžko říct. Ale lockdown vypadal tak, že děti zůstaly doma i s rodiči. Nejchoulostivější je situace, když se děti vrátí ze školy a rodiče tam ještě nejsou…

Jak vnímáte názory odborníků, kteří nošení roušek považují až za nebezpečné našemu zdraví. Národ se stal odborníkem na novou epidemiologickou situaci. Na čí straně jste – pro nošení roušek, nebo proti?

Jsem pro rozumné nošení roušek. V tramvaji rozhodně ano, v parku odložit, ale když mě někdo míjí i tam a sám ji má, nemám problém si ji taky rychle nasadit a respektovat jej. Fascinují mě debaty na Facebooku, z nichž je patrné, že řada lidí stále nepochopila, že rouška je především zábrana proti prskání, nikoliv primární ochrana toho, kdo ji má na sobě. Dobře to ilustruje sebestřednost těch, co ji striktně odmítají.

A jak se sám orientujete v nejasných výrocích vrcholných představitelů naší vlády? Jak například vnímáte názorový obrat předních politiků v předvolebním boji o voliče?

Neorientuji a ani se nesnažím, takhle je to přece se vším. Považuji za ignoranci, jestli si někdo teprve až teď všiml, že se Babiš a jeho suita takhle chovají. Vzpomeňte si na Babišův názorový kotrmelec s uprchlíky.

Koho si v současnosti vážíte a respektujete jeho slova – z citovaných odborníků, politiků…

Neupínám se k nikomu jednotlivě. Sbírám informace odevšad a průměruji je zbytky zdravého úsudku…

Máte záložní pracovní plány do případné karantény?

Točíme s mou ženou Marikou Pecháčkovou film – právě o koronaviru a čím je naší společnosti možná překvapivě prospěšný. Pracovní název je VELKÉ NIC. Vycházíme z mentálního obrazu náhlého vzduchoprázdna, které vám umožňuje staré pořádky nově promyslet. Takže se nenudíme ani v karanténě.

Tagy:

Hlavní zprávy

Reportáž: Sudety volí Okamuru a Babiše, komunisté v pohraničí ztrácejí
Volby 2021

Reportáž: Sudety volí Okamuru a Babiše, komunisté v pohraničí ztrácejí

Všemi zapomenuté vesnice v severovýchodním pohraničí čekají spásu od populistů či extremistů. Ve Svatoňovicích v okrese Opava vyhrála poslední parlamentní volby v roce 2017 strana SPD, když získala 32 procent hlasů. V obci má volební právo 222 občanů, budou i druhý víkend v říjnu opět volit Okamuru? „Samozřejmě,“ říká 50letý Petr Valový. SPD, ANO a KSČM mají nadstandardní popularitu i v okolních obcích, které reportér CNN Prima NEWS také navštívil.

Šubrtová: Přístup policie k sebevraždě mé sestry je skandální. Nenecháme to vyšumět

Přístup policie ve věci sebevraždy policistky Kristýny Litomerické je skandální, řekla ve vysílání CNN Prima NEWS sestra zesnulé Markéta Šubrtová. Kdyby její kolegové konali, tak tu podle ní její sestra ještě mohla být. Rodina je připravena nenechat celou situaci být a plánuje dát podnět k prošetření toho, co se Litomerické ve Varšavě během mise na Frontexu skutečně stalo a zda byla obětí šikany ze strany kolegů.

Berlín vyvlastní byty, zmínil Pirát. Držte si výpisy z katastru, rýpla si Schillerová

Poprask na sociálních sítích způsobil pirátský poslanec František Kopřiva, když si rýpl do konzervativních příznivců Západu. Připomněl, že Berlíňané v referendu rozhodli o vyvlastnění čtvrt milionu bytů od místních developerů. Kopřiva sklidil kritiku a jeho tweet využila i ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Pirátský poslanec začal svůj tweet vzápětí vysvětlovat.

Exkluzivní průzkum: Drtivá většina Čechů se bojí o důchody. Na řešení se neshodnou

Důchodový systém je ve špatném stavu a je potřeba to urychleně napravit, myslí si valná většina Čechů napříč ideologickým spektrem. Dvě třetiny dospělých si na důchod spoří. V souvislosti s penzijní reformou by lidé nejčastěji souhlasili s výraznější změnou daní, u dalších možných řešení už se ale neshodnou a dochází ke generačnímu střetu, ukázal exkluzivní průzkum agentury STEM pro CNN Prima NEWS.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Znásilněná Nela předčasně ukončila sbírku. Už jsem vše vykřičela, říká

Do světa vykřičela vše, co chtěla. Nyní se chce třicetiletá Nela Moravcová soustředit hlavně na svou budoucnost. Dívka si před čtyřmi lety prošla hotovým peklem. Stala se obětí brutálního znásilnění svým sousedem Jiřím Meindlem. O dva roky později se pokusila o sebevraždu skokem z okna, kvůli čemuž skončila na invalidním vozíku. Teď se mladá žena snaží se svými zdravotními problémy poprat a postavit se zpět na nohy. K tomu jí měla dopomoci sbírka, Nela ji však předčasně ukončila.

Sebevražda policistky na misi kvůli šikaně? Nespáchala ji ve službě, uzavírá případ policie

K sebevraždě české policistky Kristýny Litomerické, která skočila z 11. patra v poslední den mise ve Varšavě na Frontexu, nedošlo během služby. Tvrdí to česká policie s tím, že vše, co k případu mohla říct, už uvedla a dál není co řešit. Stejně hovoří i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a případ, ke kterému došlo před rokem, je tak podle něj vyřešen. A to i přesto, že podle rodiny byla hlavním důvodem ke skoku z okna šikana na pracovišti.

Kocoura strčil do pytle a dal na silnici na Českolipsku. Minimálně jednou ho přejelo auto

Krutý způsob, jak sprovodit se ze světa kočku, zvolil zatím neznámý člověk na Českolipsku. Zhruba tříletého kocoura zavázal do pytle a položil na silnici. Pak už jen čekal, až nějaké auto pytel přejede, protože jej umístil hned za zatáčku. Zřejmě proto, aby řidič nestačil reagovat. Přestože minimálně jedno auto pytel přejelo, kocour měl neuvěřitelné štěstí a přežil.

reklama

Domácí zpravodajství

Mynář opět pod drobnohledem. Kvůli dotacím na sportovní ubytovnu ho vyšetřuje NSA

Hradního kancléře Vratislava Mynáře vyšetřuje Národní sportovní agentura (NSA). Důvodem je dotace ve výši 26 milionů korun, kterou před více než deseti lety získalo Mynářovo občanské sdružení Chřibák na výstavbu sportovní ubytovny. Podnět podala nevládní organizace Transparency International, jež zároveň kritizuje zbytečné průtahy, informoval web iRozhlas.cz.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

V pokoji si vylepil 11 tisíc fotek Zemana. Říkají mi, že patřím do Bohnic, přiznává Kočiš

Prezident Miloš Zeman slaví 77. narozeniny a od svého největšího fanouška Pavla Kočiše dostane opět vlastnoručně zavařené okurky. Kočiš v Novém dni na CNN Prima NEWS však neprozradil, kolik jich hlavě státu daruje. Kočiš je známý tím, že má pokoj vytapetovaný fotografiemi Miloše Zemana, ne vždy ale obdivoval současného prezidenta. Dříve jeho srdce tíhlo k bývalé hlavě státu Václavu Klausovi.

reklama