Koalice složená z pěti subjektů není pro vládnutí v krizové době vhodná, domnívá se prezident Svazu průmyslu a dopravy České republiky Jaroslav Hanák. Uskupení je podle něj jako „pět pytlů blech“, obdivuje proto premiéra Petra Fialu (ODS), že jej dokáže vést. Pro získání nejvyšších funkcí prý často nehraje roli odbornost, ale stranická hierarchie. To se mělo projevit u dosazení ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN).
„Pětikoaliční vláda v největší krizi v historii České republiky je ‚velikánský‘ problém. Je to pět pytlů blech a obdivuji Petra Fialu, že vůbec něco sestavil,“ pronesl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS Jaroslav Hanák. Vládě zároveň vytkl nedostatečné zohledňování odbornosti při volení do funkcí. „Rozhoduje pořadník důležitosti ve straně. Vidíte to třeba u ministra průmyslu, který byl dosazený na poslední chvíli. Byl snad jako poslední žolík široko daleko, možná i nejníž v pytli,“ domnívá se prezident svazu.
V rámci českého předsednictví Rady Evropské unie zároveň zkritizoval nízkou jazykovou vybavenost některých ministrů, a zpochybnil tak jejich efektivní účast na odborných radách. V obecné míře by však předsednictví pochválil: „Po tragédii a ostudě, kterou zavinili socialisté, když zlikvidovali Topolánkovu vládu v roce 2009 (v průběhu českého předsednictví Rady EU vyslovili poslanci ČSSD a KSČM vládě nedůvěru – pozn. red.), byli z Čechů naprosto neschopní hráči a organizátoři. Z toho pohledu je dnešní předsednictví dobře zvládnuté. Premiér Fiala se dobře vžil do diplomatické role a zvládl summity.“
Pomoc firmám přichází moc pozdě
Výtky si současná vláda vysloužila i za údajně pomalý přístup k energetické krizi v podnikatelské sféře. Koalice prý začala situaci řešit až na přelomu srpna a září, navzdory včasnějším upozorněním svazu. „V dubnu jsme psali řadu dopisů, a ještě v červnu Síkela tvrdil, že se to průmyslu netýká a žádná opatření nebudou. Vláda měla reagovat pružněji a poslouchat odbornou veřejnost a podnikatelskou sféru,“ stěžoval si Hanák.
Skutečný problém pro firmy pak podle něj nastane v nadcházejícím roce. Většina podniků měla prý totiž letos ceny energií a plynu stále zafixované. „Únor a březen ukážou pravdu dopadu, až firmy dostanou vyúčtování a zálohu na energie na rok 2023. Plyn a elektřina jsou extrémně drahé. Zastropování mohlo být níž, ale kvůli stavu fiskální ekonomiky s ním nic neuděláme,“ shrnul odborník.