Vláda ve středu rozhodla o zastropování regulované části ceny elektřiny a plynu. Opatření má zabránit růstu nákladů na distribuci energií. Kabinet zároveň schválil dotační program pro tuzemské teplárenské společnosti, který má omezit růst cen tepla z centrálního vytápění. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to řekl premiér Petr Fiala (ODS).
Regulovanou složku ceny elektřiny a plynu určuje každoročně Energetický regulační úřad. Ten v listopadu oznámil, že státem regulované ceny elektřiny příští rok klesnou o 16,7 procenta, u plynu naopak regulované ceny vzrostou o 1,7 procenta. I přesto domácnostem energie v příštím roce výrazně zdraží, podíl regulované složky na konečné ceně kvůli vysokým tržním cenám energií totiž postupně klesá.
Zmatení zákazníci. Nové ceníky energetických společností je děsí. Platí ale zastropování
Mnohé domácnosti stále neví, jak vysoké zálohy za energie zaplatí v příštím roce. Už nyní je mohou vyděsit nové ceníky, které jim přicházejí v oznámeních od energetických společností. Nepozorný čtenář však může mylně pochopit, že právě nové ceny bude platit v příštím roce. V oznámeních totiž chybí srovnání se zastropovanou cenou, kterou budou platit všechny domácnosti.
Zatímco ještě v roce 2021 tvořila regulovaná složka více než polovinu z celkové ceny elektřiny, letos to už byly jen dvě pětiny a příštím roce to bude 23,3 procenta. U plynu se podíl regulované složky postupně snížil z původní třetiny v roce 2021 na letošních 19 procent a v příštím roce ERÚ očekává pokles na 11 procent.
Vláda chce podle Fialy zastropováním regulované části ceny energií zabránit tomu, aby se růst velkoobchodních cen elektřiny a plynu na energetickém trhu projevil i na platbách za distribuci. Úředně proto stanovila zatím blíže nezveřejněné maximální ceny, za které budou distributoři nakupovat elektřinu a plyn na takzvané ztráty v distribučních soustavách.
To jsou situace, kdy je do distribuční soustavy dodáno více elektřiny nebo plynu, než uživatelé následně odeberou. Ke ztrátám dochází kvůli technickým problémům v soustavě, nepřesnostem při měření nebo neoprávněným odběrům. Kompenzace za zastropování by měly podle materiálů ministerstva průmyslu a obchodu vyjít na 22,6 miliardy korun, většina z toho u distribuce elektřiny.
Vláda ve středu také schválila podpůrný program pro tuzemské teplárenské společnosti. Ty budou moci od státu čerpat peníze na transformaci. Podrobnosti programu zatím kabinet nespecifikoval. Podle premiéra má podpora omezit růst cen tepla z centrálního vytápění.