Vládou premiéra Petra Fialy (ODS) zmítají neshody ohledně řešení vysokého zadlužení státní kasy. Na ODS dotírají ostatní koaliční strany, aby se zvedly daně z příjmů fyzických osob. Fiala nyní musí ukázat svou sílu, myslí si komentátor Mladé fronty DNES Miroslav Korecký. Podle Ondřeje Leinerta z Hospodářských novin ale pro ostatní vládní strany nemá smysl vyhrožovat pádem kabinetu, protože by pro ně případné předčasné volby mohly znamenat konec ve Sněmovně. Korecký si přitom nemyslí, že by se při hlasování o daních v parlamentu ODS spojila s opozicí, největší nebezpečí jí podle něj hrozí od STAN.
„Nemyslím si, že by se ODS přiklonila ke společnému hlasování s hnutí ANO a SPD. Petr Fiala není takový střelec jako Andrej Babiš, který šel do takto hazardní hry a prohlasoval výrazné snížení daní proti vůli svého koaličního partnera (tehdy ČSSD, pozn. red.),“ domnívá se Korecký.
Občanští demokraté nyní čelí tlaku ostatních koaličních subjektů – STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů, aby přistoupili na zvýšení daní z příjmů fyzických osob. Podle Koreckého v tomto ohledu hrozí nejsilnější vládní straně největší nebezpečí od hnutí Starostů a nezávislých.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nikdo žádnou cenzuru v ČR nechystá. Máme ale právo bojovat s nesprávnými názory, míní Fiala
„Hnutí STAN je silné, má jen o jednoho poslance méně než ODS. Nyní uvidíme souboj o to, kdo má ve vládní koalici větší váhu,“ uvedl Korecký. Vedle toho lidovci s TOP 09 podle něj zájem o velkou revoltu neprojeví, a to kvůli svému propojení s ODS v rámci koalice Spolu. Piráti jsou zase kvůli svému slabému zastoupení v Poslanecké sněmovně dle slov Koreckého prakticky bezvýznamní.
„Vládní strany, které naléhají na ODS, nejsou v komfortní pozici. Co by získaly pádem vlády? V předčasných volbách by vyhrálo hnutí ANO a všechny tyto strany by šly do opozice,“ domnívá se Leinert. Pád vlády proto podle něj nyní nehrozí.