Nikdo žádnou cenzuru v ČR nechystá. Máme ale právo bojovat s nesprávnými názory, míní Fiala

V Česku se nevyskytuje cenzura a měnit se to nebude. V pořadu Co na to premiér na CNN Prima NEWS to nastínil předseda vlády Petr Fiala (ODS). Podle něj může každý český občan šířit a přijímat názory, jaké chce, pokud při tom neporušuje zákon. Fiala zároveň zmínil své přesvědčení, že lidé mají právo bojovat proti názorům, které jsou „nesprávné“.

„V České republice není žádná cenzura a nikdo ji nechystá. Podle všech měřítek i zahraničních nezávislých organizací máme vysokou míru svobody médií. Každý tady může šířit a přijímat názory, jaké chce. Je to tak dobře. Na druhou stranu každý z nás má právo bojovat proti názorům, které jsou nesprávné či lživé, a v tomto smyslu korigovat veřejnou debatu,“ řekl Fiala ve vysílání CNN Prima NEWS.

Doslova bouři ve veřejném prostoru způsobila nedávná slova moderního pětibojaře a vojáka Davida Svobody. Ten v rozhovoru pro veřejnoprávní televizi relativizoval ruskou agresi a zločiny, které ruští okupanti páchají na Ukrajině. Ke Svobodově výroku se ostře vyjádřila řada politiků včetně ministryně obrany Jany Černochové (ODS). S bývalým pětibojařem se následně dohodla na společné návštěvě ukrajinských vojáků, kteří jsou na výcviku v Česku, a předala mu plakát s portréty zabitých nebo pohřešovaných sportovců kvůli ruské invazi.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Schwarzenberg ostře o Svobodovi i případu učitelky: Tresty za blbost jsou výsledek nacismu

Fiala uvedl, že šlo o snahu Černochové upozornit Svobodu na to, co se na Ukrajině děje. „Tu kauzu jsem nesledoval do detailu. Nevím, jestli šlo o potrestání. Paní ministryně řekla svůj názor. Nejsem stoupencem toho, abychom takové činy řešili mocensky. Na druhou stranu asi nikdo nechceme, aby třeba někdo dětem ve škole vyprávěl lži. To do demokratické společnosti nepatří. Na to musíme reagovat,“ dodal premiér.

Jsem člověk, který si celý svůj život velmi váží svobody slova. Usiloval jsem o ni a budu vždycky hájit právo každého, aby říkal své názory.

Případem teď již bývalé učitelky, která během výuky na pražské základní škole popírala ruskou invazi, se zabývala policie. Letos v lednu ji obvinila z trestného činu popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy. Vyšetřování kriminalisté ukončili v březnu. Navrhují češtinářku obžalovat. To však část veřejnosti považuje za přehnané. Do této skupiny se řadí například i bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09).

Fiala se k únosné hranici vyjádřil ve vysílání CNN Prima NEWS jednoznačně: „Je jasně definováno v našem právním systému, za co má být člověk odsouzen. Není na mně, abych to posuzoval, nikdy bych to nedělal. Jsem člověk, který si celý svůj život velmi váží svobody slova. Usiloval jsem o ni a budu vždycky hájit právo každého, aby říkal své názory, i když jsou třeba úplně mylné nebo nesmyslné.“

Tagy: