Kdo je podnikatel Marian Kočner a v jakých dalších kauzách figuruje?

Vlivný podnikatel Marian Kočner (57), jehož soud na Slovensku ve čtvrtek zprostil obžaloby v kauze vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně z února 2018, figuruje v řadě dalších kauz. Připomeňte si ty nejdůležitější.

 • O kontroverzních případech spojených s Kočnerovým jménem často psal zavražděný novinář Kuciak. Podle slovenských médií z přibližně 50 Kuciakových článků od začátku roku 2017 se Kočnera týkala polovina. Poukazování na Kočnerovu rozsáhlou ekonomickou trestnou činnost mohlo podnikateli překazit vstup do politiky. Pro Kočnera podle slovenských médií pracovala údajná objednavatelka Kuciakovy vraždy Alena Zsuzsová. Kočner to ale v tisku odmítl a popřel i spekulace o tom, že byl kmotrem její dcery.
 • Kočner Kuciakovi v září 2017 v telefonickém rozhovoru řekl, že se o něj a o jeho rodinu bude zajímat a že když na ně najde nějakou „špínu“, tak ji zveřejní. Kuciak kvůli tomu podal trestní oznámení, které policie odložila s tím, že nešlo o trestný čin ani o přestupek. Příčinou vyhrožování byl Kuciakův text o tom, že Kočner je obviněn z porušení povinnosti při správě majetku a zřejmě proto se majetku zbavuje. Prodal byt v luxusním komplexu Bonaparte nad Bratislavou, kde měl byt i premiér Robert Fico, který po Kuciakově vraždě rezignoval.
 • V říjnu 2018 napsal slovenský list Denník N, že Kočner si rok předtím najal bývalého šéfa civilní kontrarozvědky SIS Petera Tótha na sledování nejméně pěti slovenských novinářů, včetně Kuciaka. Podle deníku to Tóth potvrdil při výslechu na policii.
 • Kočner je nyní ve vazbě, a to kvůli jinému případu, v němž je obviněn z padělání směnek v hodnotě přibližně 70 milionů eur (1,8 miliardy Kč). Soud v této kauze začal vloni v červenci. Slovenští vyšetřovatelé Kočnera obvinili z pokusu o maření spravedlnosti kvůli tomu, že v roce 2018 z vězení posílal motáky v souvislosti s touto kauzou. Letos na konci února soud Kočnerovi uložil trest vězení ve výši 19 let, když ho uznal vinným z padělání směnek a z maření spravedlnosti. Také mu vyměřil pokutu 10 000 eur (263 000 korun). Slovenský prokurátor se na začátku března proti tomuto rozhodnutí odvolal a žádal přísnější potrestaní a také rozhodnutí o propadnutí Kočnerova majetku ve prospěch státu.
 • V prosinci 2018 napsal Denník N, že při domovních prohlídkách u Kočnera se našly nahrávky týkající se úplatkářského skandálu Gorila. Tato aféra vypukla na konci roku 2011, kdy na internet unikly dokumenty s názvem Gorila, které popisují uplácení vysoce postavených úředníků a politiků v letech 2005 a 2006 za vlády premiéra Mikuláše Dzurindy finanční skupinou Penta. Ta za to podle tisku získala vliv na privatizaci a na chod některých podniků.
 • Kočnerovo jméno se objevilo také na seznamu domnělých členů podsvětí z roku 2005, který v minulosti údajně vypracovala policie.
 • Do povědomí veřejnosti se Kočner dostal v roce 1998 po neúspěšném pokusu o převzetí televize Markíza pomocí pracovníků své bezpečnostní služby Gamatex krátce před parlamentními volbami. Kočner tehdy vedl spor s generálním ředitelem stanice Ruskem o jednapadesátiprocentní podíl v televizi a se svým partnerem Štefanem Aghou vzápětí dali Ruskovi a třem jeho spolupracovníkům výpověď. Za Ruska se tehdy postavili jeho redaktoři a tisíce demonstrantů před budovou televize. Spor skončil až v roce 2000, kdy Markíza koupila firmu Gamatex.
 • V roce 1996 byl Kočner také společně se synem prezidenta Michala Kováče obviněn z účasti na finančním podvodu vůči firmě Technopol za 2,3 milionu dolarů. Od prezidenta Kováče nakonec dostal milost. Případ pak ještě řešil soud v Německu, který ale v roce 2000 stíhání zastavil.
 • Kočnerovo jméno se rovněž objevilo v roce 2012 ve spisu Sasanka, který přinesl údajné přepisy komunikace šéfa tehdy vládní strany Svoboda a solidarita (SaS) a šéfa parlamentu Richarda Sulíka s Kočnerem prostřednictvím SMS zpráv ohledně volby generálního prokurátora. Kvůli ní se koncem roku 2010 vládní koalice málem rozpadla.
 • O rok později Kočner figuroval v kauze Privatbanky ze skupiny Penta, která dostala pokutu 55 000 eur za to, že úřadům nenahlásila podezřelé finanční transakce svých klientů. Privatbanka prý nedodržela zákon o boji proti praní špinavých peněz, když neohlásila například neobvyklé převody peněz z Malty na Slovensko, které uskutečnil Kočner. Na podezřelý převod upozornily Slováky maltské úřady.
 • Kuciak také upozornil, že Kočner ovládl golfový areál v Báči a že stát při tom údajně přišel na daních v přepočtu o čtyři miliony korun. Novinář se věnoval i Kočnerovým spekulativním transakcím v horském středisku v Donovalech a Kočnerovým obchodům s byty v komplexu Five Star Residence, při kterých stát rovněž přišel na daních o velkou částku peněz.
 • Kočner se také zapojil do sporu mezi vládou a majiteli pozemků u Žiliny, kde vyrostl závod automobilky Kia Motors. Kočner část pozemků koupil a poté výhodně prodal státu.
 • Podle slovenských médií Kočner vystudoval žurnalistiku na Filozofické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě, kde byl jeho spolužákem Pavol Rusko. Tři roky pracoval ve slovenské televizi a později si založil firmu na výškové práce. V roce 2006 kandidoval na primátora Bratislavy, ve volbách skončil na třetím místě.

Tagy: