Nedávný přírůstek spolku Fousek z. s., který se v Teplicích stará o opuštěné a toulavé kočky, byl velmi smutný, a o to horší, že byl kocourek přijat na Valentýna. Lásku ale v životě nejspíš nezažil. Jedná se o kocourka Ghosta, který sloužil na hraní dětem před ubytovnou, a ty mu nejspíš do břicha píchly šicí jehlu. Kocour musel podstoupit operaci a objevily se u něho epileptické záchvaty.
Valentýnský nález
Ohledně kocoura spolek Fousek na Valentýna kontaktovala obyvatelka Teplic, která si všimla, že se kocour už několikátým dnem nachází v prostoru před jednou z teplických ubytoven pro sociálně slabé, kdy se takřka nehýbe a na místě se pohybující děti s kocourem manipulují velmi nevybíravým způsobem, kdy doslova uvedla, že s ním házejí jako s hadrovou pannou. Také byla svědkem toho, jak jednomu z dětí zvíře spadlo z náručí na zem přímo na hlavu, přičemž se kocour nikterak nebránil a byl apatický.
Policie versus nahlašovatelka
Dále oznamovatelka uvedla, že ohledně zvířete kontaktovala telefonicky městskou policii, avšak ta odmítla na místo vyjet s tím, že pro takové obyčejné kočky nejezdí, nýbrž zachraňuje pouze zvířata s vyšší ekonomickou hodnotou (doslovně prý uvedeno „drahá“, třeba zatoulané kočky perské atd.). Následně měla doporučit kontaktovat spolek Fousek.
My jsme s žádostí o vyjádření kontaktovali ředitele městské policie v Teplicích Michala Chrdleho. „Dle našeho prošetření všech nám dostupných informací, nebylo zjištěno, že bychom dne 14. 2. 2023 přijali telefonický hovor ohledně týraného zvířete,“ uvedl Michal Chrdle.
Oznamovatelka každopádně kontaktovala spolek Fousek, což je nezisková organizace složená výhradně z dobrovolníků, kteří se spolkové činnosti věnují ve volném čase po výkonu vlastních zaměstnání a smluvně nejsou nijak provázáni s městem.
Jehla v břiše
Naštěstí ale dobrovolníci vyhodnotili, že zvíře je evidentně buď zraněné, či nemocné, a na místo vyjeli. „Oznamovatelka na místě vyčkala do našeho příjezdu, kocour byl na místě zcela apatický, evidentně bolestivý, chodit však mohl, na místě jsme rychlým ohledáním neshledali vnější poranění. Kocoura jsme odvezli do prostor našeho spolku, kde se nadále jevil nezvykle strnulý. Druhý den brzy ráno byl transportován na veterinární kliniku, odkud jsme v průběhu dne dostali informaci, že kocour má v břišní dutině zaražené cizí těleso – jehlu,“ popisuje situaci dobrovolnice Ivana Hájková.
Ještě týž den podstoupil operační zákrok, kde mu byla jehla vyoperována. Následující dny kocour zůstal na klinice na pozorování, jelikož prodělal několik epileptických záchvatů a jevil známky neurologické poruchy. Podstoupil odběr mozkomíšního moku k provedení podrobné diagnostiky, výsledky se očekávají v nejbližších dnech, pokud by byly neprůkazné a neurologické obtíže by přetrvávaly, bude se řešit vyšetření pomocí magnetické rezonance (MRI). Aktuálně po medikaci antiepileptiky a kortikoidy jeví známky výrazného zlepšení fyzického stavu a 20. února byl z kliniky propuštěn do ošetřování zpět do spolku, kde mu poskytují maximální možnou péči.
Pachatelé jsou nezletilí
„Co se týče psychické stránky, „rány na duši“ se budou hojit delší dobu, z chování kocourka je zřejmé, že zažil velmi kruté zacházení, což odpovídá i popisu od paní, která nás na místo přivolala. Bohužel veškeré informace o tom, co se na místě mohlo odehrávat, máme zprostředkované, a to včetně velmi vágního popisu party dětí mladšího školního věku, které se násilí na kocourovi měly dopouštět. Při akceptaci této skutečnosti, tedy zejména, že se jedná o osoby nezletilé, mladší 15 let, tedy trestně neodpovědné, kdy dále nemáme, vyjma zdravotní dokumentace zvířete, žádných dalších podkladů pro možné prověřování věci, nadále zvažujeme, zda má smysl situaci s orgány činnými v trestním řízení řešit. V takových situacích je samozřejmě ideální, pokud je policie svědkem události přivolána přímo na místo jednání a věc je pak důkazně silnější,“ říká Ivana.
Dosavadní náklady na péči o kocoura se pohybují okolo 20 tisíc korun, v případě nutnosti podstoupit vyšetření MRI by se pak jednalo zhruba o dvojnásobek. Pokud byste rádi přispěli na jeho léčbu, můžete tak učinit na transparentním účtu spolku nebo nákupem v jejich charitativním e-shopu.
Utýrané štěně i umrzlý pes na řetězu
Je velmi smutné, že se spolky s obdobnými případy setkávají bohužel častěji, než by si přály. Krutost lidí, a zejména pak dětí, se stupňuje. „Snažíme se nálezce takových zvířat či svědky obdobných událostí motivovat k tomu, aby kontaktovali policii, aby sami i zajistili fotografie či videa toho, čeho byli/jsou svědky. Bohužel ochota lidí k tomuto je velmi nízká, stejně jako k následnému podávání svědectví ve věcech týrání zvířat, proto jsme vděční za jakékoli zdůraznění této problematiky,“ doplňuje Ivana.
Nedávno jsme vás informovali o jednadvacetiletém muži, který více než deset měsíců týral štěně bitím, žízní a hlady, až štěně zemřelo, i o umrzlém pejskovi na Jesenicku, který byl uvázán na řetězu a krutou zimu nepřežil.
Nebuďte lhostejní. Jak postupovat, zjistíte v našem příspěvku. Berte na vědomí, že jste často vy ta jediná šance na záchranu zvířete a nikdo jiný to za vás neudělá. Kdyby týrání štěněte nahlásil někdo z přátel mladíka, kteří ho navštěvovali, stejně tak kdyby kolemjdoucí nahlásil psa na řetězu, mohli oba žít!