reklama

Kodeš ostře o Ósakaové: Chce si hrát na Serenu? Z toho, že odstoupila, nikdo nepláče

Jana Kodeše odstoupení světové dvojky Naomi Ósakaové z Roland Garros nijak nemrzí.
Zdroj: Profimedia

Kam to ten sportovní svět spěje, vzkazuje česká tenisová legenda Jan Kodeš, který nemá příliš pochopení pro konání Japonky Naomi Ósakaové. Ta odstoupila z pařížského Roland Garros kvůli tlaku, pod kterým se ocitla poté, co oznámila, že na turnaji nebude chodit na tiskové konference. „Celý tenisový svět bude skákat, jak si ona zamane?“ ptá se nechápavě v rozhovoru CNN Prima NEWS trojnásobný grandslamový vítěz.

reklama

Kodeš kritizoval Naomi Ósakaovou už v rozhovoru pro CNN Prima NEWS po loňském US Open. Ocenil její kvality, kdy získala při třetí finálové účasti na grandslamu třetí trofej. „To je skvostná bilance. To se jí nedá upřít. Akorát mě štve, že se plete do politiky,“ řekl v návaznosti na to, že Japonka na předcházejícím turnaji v Cincinnati nejprve bojkotovala své semifinále kvůli policejní brutalitě vůči Afroameričanům v USA.

„Naštvalo mě to, myslím si, že hráči to nemají zapotřebí. Nelíbí se mi to. Pak i na US Open, když na každý zápas přicházela pokaždé v jiné roušce, která nesla jméno některého ze zabitých Afroameričanů. Do politiky by neměla zasahovat,“ podotkl tehdy 75letý bývalý tenista.

Teď je Ósakaová opět v centru dění bez ohledu na výsledky na kurtu. Minulý týden se rozhodla, že bude bojkotovat tiskové konference na Roland Garros.

- Neustále stejné otázky.

- Dotazy, po kterých o sobě začínáte pochybovat.

- Je pro mě důležité chránit své dušení zdraví.

K tématu

Tak argumentovala svůj krok, který automaticky znamenal pokutu, protože hovořit s médii po zápasech je zvláště na grandslamech zkrátka povinné. Když nakonec po vítězném utkání prvního kola na tiskovku opravdu nepřišla, pohrozili pořadatelé vyloučením z turnaje. Rozhodnutí kritizovali i někteří tenisoví profesionálové. Zvýšený tlak se citlivé 23leté hráčce nelíbil a rozhodla se z turnaje odstoupit.

„Chce si hrát na Serenu? Celý tenisový svět bude skákat, jak si ona zamane? Chtěla jít domů. No a co?“ glosuje Kodeš odstoupení světové dvojky. „Nikdo plakat nebude, svět má celou řadu jiných skvělých hráček, které jsou rády, že mohou hrát a nemusí sedět někde v kanceláři,“ připojuje.

Myslí si, že v tom je něco víc než pouze introvertní povaha Ósakaové. Sám Kodeš totiž kvituje, že chodit na tiskovou konferenci po každém zápase je přehnané. „Za nás chodili na tiskovku hráči jen v případě, pokud si je novináři vyžádali. Dneska je to na přání asociací ATP a WTA povinné. A často se stává, že přijdete a novináři se vás ani na nic neptají, možná ani nemají zájem. Je to trošku přitažené za vlasy. ATP a WTA dělají řadu divných věcí,“ podotýká.

Co to bylo za frašku s ruskou hymnou?

Někdejší hráč, který to ve světovém žebříčku dotáhl až na čtvrté místo, celkově nesouhlasí s tím, jakým směrem se sport v poslední době vydává. „Hlásali jsme to už dávno – politika do sportu nepatří. Ale je to tu pořád. Kdo za to může? Politici, Mezinárodní olympijský výbor, sponzoři, manažeři. A kdo další?“ ptá se Kodeš.

Nelíbí se mu například i dění na probíhajícím mistrovství světa v hokeji. „Co třeba ta fraška s ruskou hymnou? Bělorusům se hymna normálně hrála,“ podotýká k tomu, že kvůli dopingovým skandálům ruských sportovců hraje sborná pod názvem Ruský olympijský výbor a po vítězných zápasech jim nehraje tradiční melodie, nýbrž úryvek z klavírního koncertu Petra Iljiče Čajkovského.

Trojnásobnému grandslamovému vítězi v singlu Janu Kodešovi se nelíbí, jakým směrem se obecně sport ubírá.
Trojnásobnému grandslamovému vítězi v singlu Janu Kodešovi se nelíbí, jakým směrem se obecně sport ubírá.
Zdroj: Profimedia

To Bělorusům, kteří přišli o pořadatelství šampionát vinou nerespektování lidských práv ze strany režimu prezidenta Alexandra Lukašenka, zazněla po překvapivé výhře nad Švédy skutečná hymna „My Bělorusové“. Kodešovi rovněž přišlo zbytečné, že dlouholetý sponzor hokejového mistrovství světa Škoda Auto dal ultimátum, že pokud se bude šampionát konat v Lukašenkově zemi, odstoupí z pozice hlavního partnera.

Člen tenisové síně slávy zabrousil také do fotbalové říše. „Poklekávání hráčů při zápasech evropských pohárů? Trapas ze strany UEFA s Kúdelou? Myslí někdo také na ty sportovce?“ táže se dále Kodeš. Naráží na již tradiční gesto, kterým fotbalisté především týmů z „ostrovů“ vyjadřují podporu hnutí Black Lives Matter. A zároveň se opřel do organizace UEFA za to, že potrestala slávistického stopera Ondřeje Kúdelu distancem na deset zápasů kvůli tomu, že v utkání Evropské ligy s glasgowskými Rangers údajně rasisticky urazil finského hráče tmavé pleti Glena Kamaru.

K tomuto verdiktu však došlo i bez přímých důkazů a za situace, kdy Kamara několikrát změnil svoji výpověď.

K tématu

Tagy: tenis UEFA Naomi Ósakaová sport Roland Garros Jan Kodeš odstoupení Ondřej Kúdela MS v hokeji 2021 tiskové konference
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

EURO 2021

Český paradox na Euru: Proč je lepší s Anglií prohrát a zbavit se prvního místa?

Český paradox na Euru: Proč je lepší s Anglií prohrát a zbavit se prvního místa?

Po dvou skvěle zvládnutých zápasech na Euru už má česká reprezentace prakticky jisté místo v osmifinále. Zatím se ve skupině D nachází na prvním místě, což je v konkurenci Anglie a vicemistrů světa z Chorvatska parádní počin. Možná až moc parádní. Z hlediska další fáze turnaje by aspoň na základě papírových předpokladů bylo lepší, aby výběr trenéra Jaroslava Šilhavého spadl o jedno místo níže.

USA

Zaslouží si takovou poctu? V USA odhalují sochy George Floyda, lidé ale pochybují

Zaslouží si takovou poctu? V USA odhalují sochy George Floyda, lidé ale pochybují

Je to více než rok od smrti Afroameričana George Floyda, kterého v Minneapolis usmrtil již bývalý policista Derek Chauvin. Kontroverzní případ vyvolal po celém světě protesty proti rasismu či policejní brutalitě a do popředí společenského postavil hnutí Black Lives Matter. V USA začínají na počest zesnulého Floyda odhalovat jeho sochy a bysty. Mezi občany to ale vzbuzuje protichůdné emoce, mnozí totiž pochybují, že si Floyd něco takového zaslouží.

Na původní fotce byla, v ročence už ne. Dívku s Downovým syndromem škola „vystřihla“
Španělé opět zaváhali. Zahodili penaltu, Poláci mají naději díky Lewandowskimu
Kvůli horku popraskala dálnice D35. Deset lidí se zranilo, silnice je zavřená
Diktátorství nemá v EU místo, shodl se Kulhánek se Zemanem. Podpoří sankce vůči Bělorusku
Moře v Turecku zaplavil sliz: Ohrožuje turismus a zabíjí zvířata. Úřady si nevědí rady
Roztomilý omyl: Hummelsův syn slavil tátův „vlastňák“. Vysvětlím mu to, řekl stoper
reklama
reklama
KOMENTÁŘ: Jak Klausovo utahování opasků zvítězilo nad Komárkovou markou za tři koruny

Názory

Domácí zpravodajství

Asfalt jako horká kaše aneb Z dějin české Sahary 1911 a 1947, kdy vedra zabíjela
Další články
reklama
reklama