Prezident Petr Pavel je ohledně snížení plánovaného růstu důchodů v bezvýchodné situaci. V pořadu Zprávy PLUS na CNN Prima NEWS to konstatoval poslanec za hnutí ANO Aleš Juchelka s tím, že koalice tlačí hlavu státu do kouta. Vysvětlil, že ať už prezident zákon vetuje, nebo podepíše, tak to bude špatně. Vedle toho poslanec Michael Kohajda (KDU-ČSL) je přesvědčen, že se Pavel zachová „rozpočtově správně“ a zákon podepíše.
V opačném případě by dle něj na přehlasování prezidentského veta ve Sněmovně nezbýval dostatek času – novela musí vyjít ve Sbírce zákonů do 22. března 2023.
„Domnívám se, že pan prezident se bude chovat rozpočtově odpovědně a snížení valorizace vetovat nebude. Pokud by ale k takové situaci došlo, tak se obávám, že vzhledem k termínům bychom to nebyli schopni v Poslanecké sněmovně projednat a veto přehlasovat,“ uvedl k možnostem Petra Pavla lidovecký poslanec Kohajda.
„Bude to první podpis pana prezidenta pod nějakým zákonem a tato vláda ho zahnala do kouta, aby ho buď podepsal, nebo vetoval, přičemž obojí je špatně. Jako Sněmovna bychom měli přicházet s právně čistými rozhodnutími, neměli bychom tu odpovědnost přehazovat na Ústavní soud, ze kterého se následně stává taková třetí komora Parlamentu ČR,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Juchelka.
ČTĚTE TAKÉ: Nezvýšíme daně, zachováme valorizace důchodů, slibovala vláda. Co všechno nakonec nesplní?
Důchody mají při mimořádné červnové valorizaci vzrůst dle schválené, ale zatím nepodepsané, novely v průměru o 760 korun. Vedle toho nyní platná zákonná pravidla předpokládají průměrné navýšení o 1 770 korun. Kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) snížení zdůvodňuje snahou o stabilizaci veřejných financí v letošním roce i v dalších letech. Jen pro letošní rok jde o 19 miliard korun.
Pavel se ke sporné vládní novele vyjádří ve středu odpoledne. Na návrh má svůj názor, ale definitivně se rozhodnout měl v plánu až po schůzce se zástupci opozičního ANO. „Je to pořád kolem 50 (procent), protože výhrady jsou samozřejmě relevantní,“ řekla hlava státu. První místopředseda ANO Karel Havlíček, který se jednání s prezidentem zúčastnil, věří, že Pavel ještě není o valorizaci penzí definitivně rozhodnut.
O středeční schůzce opozičních politiků a prezidenta Pavla v pořadu K Věci na CNN Prima NEWS hovořila také poslankyně Jana Mračková Vildumetzová (ANO). „Mluvila jsem s Havlíčkem a jednání bylo podle jeho slov velmi konstruktivní. Řekli mu jasné argumenty. Podle našeho názoru a některých ústavních právníků je snížení valorizace důchodů protiústavní. Senioři na valorizaci měli nárok už 31. ledna a není možné něco měnit během roku a ještě takovým způsobem, jakým k tomu přistupuje vláda. Považuji to za nezodpovědné,“ uvedla Vildumetzová.
Prezident pak podle ní přichází do obrovského rizika. „Se vší úctou, pan prezident není ekonom, ale má kolem sebe mnoho ekonomických expertů a přichází do obrovského rizika, protože pokud by zákon podepsal a Ústavní soud by ho následně shodil, následovalo by to, že by valorizace musela být seniorům kompletně vyplacena – ale včetně úroků, což by mělo ještě větší dopady do rozpočtu. Senioři přece nemůžou za to, že vláda nezvládla inflaci,“ dodala.
Je důležitější rozpočtová odpovědnost, nebo ústavnost? A kdo by se měl dle poslanců uskromnit a podpořit tím snahu o snižování deficitu veřejných financí? Celý rozhovor si můžete poslechnout ve videu v úvodu článku.