Videohry hýbou byznysovým i sportovním světem. Společnosti jako Activision Blizzard nebo Take-Two Interactive mají hodnotu několika miliard korun. Z profesionálních hráčů jsou boháči a celebrity. Nějakou tu „pařbu“ má v mobilu nebo na počítači skoro každý. Česká asociace esportu nyní spouští registr hráčů, aby zjistila, jak početná je videoherní komunita.
Na světě je více než tři miliardy hráčů, uvádí analytická společnost Newzoo, která se zaměřuje na videoherní průmysl. Esport je doménou profesionálů, pro něž je hraní her více práce než zábava, „profíci“ jsou ovšem jen vrcholkem celé pyramidy.
Právě sčítání České asociace esportu (ČAE) má napovědět, jak je na tom Česká republika. Do registru hráčů se může přihlásit úplně každý jedinec bez ohledu na zkušenosti a schopnosti. Sportovci se evidují ve svých svazech, uniích či asociacích a totéž je potřeba i pro esportovce.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Česká „Hvězdná pěchota“. V pořadu CNN Prima Gaming si představíme unikátní hru Silica
„My tušíme a vidíme z našich čísel, že jsme schopni vygenerovat desetitisíce hráčů, ale musíme je ucelit do jednoho komplexního registru. Zcela narovinu i z důvodu, že se chceme bavit víc se státem a mít možnost veřejné podpory,“ vysvětluje předseda České asociace esportu Lukáš Pleskot.
Pleskot si zároveň uvědomuje, že v Česku je mnoho vrcholových soutěží pro profesionály, ale chybí tu amatérské turnaje, ve kterých se můžou rozvíjet mladí a talentovaní hráči.
V současnosti je v registru přes dva a půl tisíce hráčů. Reálně jich je v Česku mnohonásobně víc. Největší podíl hráčů nebo hráček je podle dat esportové asociace v kategorii 15–29 let, kdy videohrám holduje 39 procent Čechů.
„Naše ambice je mít do konce roku komunitu 20 tisíc hráčů a postupně ji dál rozšiřovat, což znamená, že v porovnání s ostatními sportovními svazy bychom se zařadili mezi větší organizace. Z různých soutěží víme, že je tu asi 300 tisíc soutěžních hráčů a až 1,3 milionu lidí, kteří mají povědomí o gamingu a esportu,“ říká Pleskot.
Vedle sčítání hráčů se Česká asociace esportu věnuje dalším projektům. Například rozvíjí mládež v rámci iniciativy Zdravý hráč, kde všem „pařanům“ vysvětluje, jak správně sedět u počítače, proč jíst zdravě a nepít jen energetické nápoje nebo baštit brambůrky.
Dále Česká asociace esportu pořádá i trenérské kurzy ve spolupráci s Fakultou tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. Účastníci se v nich učí, jak postavit správný trénink, a také zjistí, že příprava sportovců a esportovců se v mnohém podobá.
Herní pořad CNN Prima Gaming můžete sledovat každé úterý ve 23:40 na CNN Prima NEWS či přímo na webu cnnprima.cz, kde najdete také archiv odvysílaných epizod. Reprízy se vysílají každou sobotu ve 22:40. Předchozí odvysílaný díl můžete zhlédnout níže: