KOMENTÁŘ: Agenti, zrádci a přisluhovači? Dnes zemědělci, příště kdokoliv z nás

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) před budovou ministerstva zemědělství během diskuze s protestujícími (19. 2. 2024).

Protest zemědělců v Praze a reakce ministra Výborného

První protest zemědělců, kteří s traktory přijeli do Prahy, poznamenala neblaze nemoc stávající politiky. Místo, aby se diskutovalo o meritu věci, začala létat slova podstatu věci zamlžující.

Premiér Petr Fiala opakovaně zacvrlikal na téma proruských sil a podporovatelů Kremlu. Ministr Výborný zase mluvil o napojení na dezinformační scénu včetně jednoho z mluvčích Zdeňka Jandejska – což je pikantní vzhledem k tomu, že to byl v době vlády KDU-ČSL, hnutí ANO a ČSSD poradce Mariana Jurečky. Ten byl tehdy ministrem zemědělství a dnes je vicepremiérem a stranickým šéfem Výborného. Poslanec Kučera za TOP 09 spojil pro jistotu motivy oba.

Komentáře a glosy

Texty zveřejňované v rubrice Názory se nemusí ztotožňovat s postoji redakce CNN Prima NEWS. Jedná se o autorské komentáře redaktorů a externích přispěvatelů.

Korunu všemu nasadil europoslanec za ODS Vondra, který na poslední chvíli vytáhl údajný dopis pana Jandejska ruské ambasádě, který prý dokazuje, že je to kolaborant a navíc člověk Andreje Babiše. Vondra následně sdělil, že vlastně neví, co v dopise je, protože rusky neumí a není si ani jist jeho pravostí – byť studoval za socialismu, kdy byla ruština povinná.

Pokud tedy platí toto, pak také platí, že veřejně ve vysílání Partie CNN Prima News nařkl člověka stylem neblaze proslulého amerického senátora McCarthyho. I ten mával seznamy údajných zrádců, agentů a přisluhovačů Moskvy, což rozpoutalo v USA hotový hon na čarodějnice. Skončil nejen proto, že McCarthy nemohl nic dokázat.

ČTĚTE TAKÉ: REPORTÁŽ: Traktory jako Piráti z Karibiku či nenávist vůči Výbornému. Jak probíhá protest?

V neblahé paměti máme také dobu před rokem 1989, kdy nesouhlasící byli označovaní za agenty imperialismu, samozvance, ztroskotance, služebníky Washingtonu atp. To vše nesouvisí s panem Jandejskem jako takovým, není tím míněna jeho obhajoba – může se hájit sám, mluví za sebe. Jde o samotný princip. Správně dělaná politika je souboj argumentů.

Vláda mohla kupříkladu říci: milí zemědělci, máte dotací dost, tady pan Jandejsek dostal přes dvě miliardy. Mohla říci: v tomto máte pravdu, v tomto my. Na demonstrace máte právo, slyšíme, v tomto vyhovíme, v tomto ne. Všichni mohli říci své a bylo by. Nakonec se o to ministr Výborný v den protestu alespoň trochu pokusil, za což si zaslouží uznání. Mohli jsme také debatovat o tom, nakolik je téma aktuální, když zemědělství představuje něco mezi dvěma a třemi procenty HDP České republiky. Jenže ještě před argumentací se šmahem vše smetlo slovy o proruských silách, podporovatelích Kremlu apod.

Potlačování názorů vede k radikalizaci

A nyní k principu věci – kdo další bude tím, jenž vznese argument a místo, aby se dozvěděl protiargument, bude předem debata znemožněna stigmatem přisluhovače libovolného vnitřního či vnějšího nepřítele? Není snad pravá demokracie ta pluralitní, tedy pěstující svobodu slova, jež je nejen pro ty, kdo s vládou souhlasí, ale také pro ty, kteří s momentální většinou nesouhlasí? Pětikoaliční vláda má podle posledních průzkumů podporu 17 procent obyvatel. Kolik ze zbývajících 83 procent jsou přisluhovači a kolik jen nespokojení občané?

Nejde o souhlas či nesouhlas s demonstrujícími, nejde o hodnocení, zdali je správné, že se přidali někteří opozičníci, nebo jak moc se demonstrace zdařila. Nejde ani o to, že samotní zemědělci jsou nejednotní. To ať si vyhodnotí voliči, kteří si mohou volit, koho chtějí. Jde o princip svobody slova a svobodné debaty, která je základem politiky. Jen tehdy, když mají lidé právo a možnost bez obav mluvit a zastávat své názory, mají oprávněný pocit, že jsou jejich názory zastoupeny, funguje opravdová svoboda slova a demokracie, tudíž je společnost stabilní.

Potlačování názorů vede jejich nositele do podzemí a temných luhů radikalizace. Zatím vláda rozdělila demonstrující zemědělce na ty špatné – v pondělí, a na ty hodné – ve čtvrtek. A co když někteří z pondělí přijedou i ve čtvrtek? Jak to zhodnotit? Nad touto zapeklitou otázkou kádrováci všech zemí českých, spojte se!

K TÉMATU: Bývalý prezident Václav Klaus komentuje výroky premiéra Fialy a ministra Výborného.

Tagy: