Kauza soukromé iniciativy s dovozem dronů na Ukrajinu má hned několik velmi pozoruhodných vedlejších efektů a souvislostí. Třeba se na ní pěkně ukazuje, jak se někteří armádní představitelé trhají ze řetězu. Ukazuje se, jak to prezidentovi alias vrchnímu veliteli ozbrojených sil vlastně nevadí a premiér k tomu pro jistotu mlčí. Mlčí, i když jde také o jeho ministryni a stranickou kolegyni Janu Černochovou. Tu v tom nechává vykoupat bez sebemenšího zastání.
Takže si to zrekapitulujeme: vojenská policie řeší na popud ministryně obrany Jany Černochové podezření, že se čeští vojáci podíleli na nelegálním dovozu dronů Nemesis na Ukrajinu. Jako by nebylo dost na tom, že vojáci členské země NATO participují na vývozu techniky do nečlenské země NATO a že tak dokonce činí bez souhlasu Parlamentu.
ČTĚTE DÁLE: Kritika kvůli dronům je šokující a uráží mě, říká Foltýn. Že si kupujeme luxusní auta, je absurdní
Na scéně je navíc i podezření, že si za tímto účelem nechali od „někoho“ pokoutně vystavit diplomatické pasy. A kdyby náhodou i tohle bylo stále ještě málo, přidejme rovněž informaci, že ten „někdo“ byl údajně velitel speciálních sil, brigádní generál Miroslav Hofírek.
Komentáře a glosy
Texty zveřejňované v rubrice Názory se nemusí ztotožňovat s postoji redakce CNN Prima NEWS. Jedná se o autorské komentáře redaktorů a externích přispěvatelů.
Přiložme další polínko do ohně – když Jana Černochová žádala o součinnost prezidenta Pavla, bylo jí z jeho strany sděleno, ať nechá Hofírka na pokoji a jeho zapojení neřeší. Mezitím na ministryni obrany útočí iniciátoři sbírky, z níž byly drony zakoupeny. A jedna z hlavních tváří, herec Ondřej Vetchý, dokonce podává trestní oznámení na neznámého pachatele. Zatímco prezident Černochové naznačuje, aby se v ničem nešťourala, premiér Petr Fiala pro jistotu mlčí a dovoluje, aby oponenti Černochové pálili na jeho stranickou kolegyni jednu ránu za druhou.
Jsme v Česku, takže možná otrlý a politickými větry notně ošlehaný čtenář stále ještě nechápe, kde je problém. Tak k tomu navíc dodejme informaci, že drony byly pořízeny z veřejné sbírky, kterou zaštítil sám náčelník generálního štábu, Karel Řehka, jakož i plukovník Otakar Foltýn, toho času vládní zmocněnec.
Ano, debaty o tom, kde jsou pro vysoce postavené osoby hranice jejich soukromí a čistě soukromých aktivit, se vedou neustále a je jisté, že onu hranici může být často dosti problematické určit. Kdyby ale Foltýn s Řehkou ve volném čase lisovali bylinky do herbáře nebo chodili recitovat seniorům do domova důchodců, asi by se to za ryze soukromou iniciativu dalo považovat mnohem snáz, než když se několik vysokých představitelů armády ve volném čase zabývá tím, jak pokoutně dopravit za hranice drony pro jednu ze stran válečného konfliktu.
Foltýnova hra na puntíčkáře
Foltýn na tom však nevidí nic špatného, v rozhovoru pro CNN Prima NEWS se rozohnil, že ho kritika kvůli dronům uráží. „Fakt se v době války bavíme o tom, že si někdo bude hrát na puntičkáře při vyplňování a kontrole všech předpisů?“ nebo „Důsledné lpění na každém písmenku znamená, že se k ničemu nedostanete.“
Vida. Tak tady visí ve vzduchu vážné podezření, že někdo bez souhlasu Parlamentu a na neoprávněně vystavený diplomatický pas dopravoval do cizí země bojovou techniku, a pan Foltýn tomu říká „hrát si na puntičkáře.“ To je vcelku působivá snaha udělat z urostlého velblouda miniaturního komára a tvářit se, že za problém ve skutečnosti nemůže ten, kdo ho způsobil, nýbrž ten, kdo na problém poukázal.
To, co se nám tu posledních pár dní odehrává před očima, je ovšem přesně ta situace, která nevyhnutelně nastane, jakmile do politického prostoru „prosáknou“ vysocí příslušníci armády. Ta je totiž svět sám pro sebe, svět, v němž (na rozdíl od struktur státu) neexistuje žádná demokracie. Vyšší šarže zkrátka velí, na konsenzus nebo vůli „podřízených“ se nehledí.
A Otakar Foltýn, jakožto profesionální voják ve vysoké šarži, dává i v roli vládního strategického koordinátora jasně najevo, že on je ten, který velí a občan je tím, kdo má držet hubu a krok – a nestarat se o to, co jeho nadřízený říká nebo dělá ve volném čase.
MOHLO VÁS ZAJÍMAT: Černochová ostře o kauze dronů pro Ukrajinu: Nechci žít v anarchii a dopadnout jako Parkanová
Proto Foltýn sebevědomě střídá jedno kontroverzní prohlášení za druhým, proto klidně část lidí, kteří ho ze svých daní nedobrovolně platí, nazve sviněmi – protože se na lidi dívá jako na podřízené vojíny, které napřed seřve kvůli pořádku na ubikaci a pak by je nejraději poslal drhnout zubním kartáčkem latrínu. Tím se vysvětluje, proč to nikdy nedopadne dobře, když do politiky začne mluvit armáda, nebo když se nedej bože chopí moci.
Pan premiér Fiala oblepil republiku billboardy, na nichž hlásá, že patříme na Západ a nikoli na Východ. Fajn! Ale když si parta armádních představitelů začne dělat, co chce a táhne nás svými manýry kamsi do Latinské Ameriky, tak pro jistotu nehne prstem. Prezident (shodou okolností také kariérní voják) to neřeší, premiér mlčí, ministryně obrany je jako kůl v plotě a vláda ještě navíc nainstaluje plukovníka do role strategického komunikátora. Vítejte v České armádní republice!