Herec Ondřej Vetchý, jeden ze zakladatelů spolku Skupina D dodávajícího drony na Ukrajinu, podal trestní oznámení za pomluvu. Neznámý pachatel podle něj o jeho iniciativě šíří lži, upozorňuje web Seznam Zprávy, které mají dokument k dispozici. Vetchý navrhuje vyslechnout mimo jiné i ministryni obrany Janu Černochovou (ODS). Ministerstvo se prozatím odmítá k celé záležitosti vyjádřit.
Herec se rozhodl obrátit na policii, aby zjistil, kdo za těmito nepravdami stojí. „Často se dozvídám od novinářů a politiků, že se o nás šíří pomluvy, že jsme si koupili luxusní auta, přeprodáváme čínské drony kvůli vysoké marži a krademe (tedy i já jako oznamovatel) sbírkové peníze,“ vyjmenoval herec v trestním oznámení podle Seznam Zpráv.
ČTĚTE TAKÉ: Výpověď bez udání důvodů může být šancí, zní z TOP 09. ANO kritizuje i další chystanou změnu
Stojí si však za tím, že jeho spolek „přísně dodržuje“ zákony. „Jako předseda vím, že já i moji spolučlenové tyto aktivity provozujeme s čistým svědomím a ryzím srdcem, s plným vědomím, že tím chráníme především Českou republiku,“ zmínil v dokumentu Vetchý.
Zároveň zdůraznil, že spolek provozuje bezplatně a ve svém volném čase. „V našich aktivitách nemáme žádný obchodní ani majetkový zájem, nečiníme tak pro politické PR, nejsme ani konkurencí zbrojovkám,“ uvedl.
Vetchý v trestním oznámení zařadil mezi „nesmírně důležité svědky“ například poslance Pavla Růžičku (ANO), ředitele Vojenského zpravodajství Petra Bartovského nebo ministryni obrany Janu Černochovou. Podle herce tito jmenovaní „opakovaně hovořili“ o „údajné problematičnosti činnosti Skupiny D“. Vetchý se to dozvěděl, jak uvedl v trestním oznámení, z „osobní diskuze“ a z veřejně dostupných zdrojů.
Nyní po policii chce, aby si politiky i šéfa tajné služby předvolala a zjistila, kdo jim poskytuje informace. Podle trestního oznámení šíří neznámý pachatel lži o dronech Nemesis vědomě.
Černochová se zatím vyjadřovat nebude, Růžička se brání
Vojenské zpravodajství zatím trestní oznámení komentovat nechce, stejně tak Černochová. „Paní ministryně v dané věci nebyla žádným orgánem vyzvána k podání svědectví. S ohledem na to, že se o údajném trestním oznámení hovoří pouze v mediálním prostoru, považujeme jakýkoliv komentář k prezentovaným informacím za zcela nevhodný,“ řekl tiskový mluvčí ministerstva obrany David Šíma pro CNN Prima NEWS.
Růžička, na jehož popud nechala Černochová prověřit drony Nemesis inspekcí ministerstva obrany, se brání. Jednal údajně podle zákona. „Jediné, co jsem udělal, bylo, že jsem podal několik písemných interpelací a dostal jsem na ně odpovědi. Policie ať si je prostuduje. Více k tomu nemám co říci,“ sdělil pro Seznam Zprávy. „Jestli si pan Vetchý myslí, že tím, že člověk jedná podle zákona a ptá se na věci, které by byl rád, aby mu někdo kloudně vysvětlil, ať si trestní oznámení podává,“ dodal.
Financování dronů Nemesis a jejich distribuce k ukrajinským jednotkám – to jsou jedny z hlavních úkolů Skupiny D. Spolek soukromníků už od Čechů na pomoc Ukrajině vybral více než 200 milionů korun.
Za jeho vznikem stojí Vetchý společně s bezpečnostním analytikem Milanem Mikuleckým, na činnost spolku však dohlížejí i zástupci armády, mezi nimi někdejší šéf vojenské policie Otakar Foltýn nebo náčelník generálního štábu Karel Řehka.
Právě v jejich účasti vidí Černochová problém. V minulosti kritizovala Řehku, že ji o svém podílu na projektu přímo neinformoval. „Mně opravdu nikdo nemůže vyčítat, že bych nechtěla pomáhat Ukrajině. Ale všechno musí mít nějaká pravidla,“ okomentovala tehdy pro CNN Prima NEWS. Dodala, že se na resort obrací celá řada společností, které chtějí drony rovněž dodávat, a ptají se, proč je náčelník generálního štábu nepodporuje.
Také Vojenské zpravodajství, které pod Černochovou spadá, spolek zkoumalo. Deník Echo24 následně uvedl, že jej komise dohlížející na tajnou službu před poslanci označila za bezpečnostní riziko.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Trump poslal do EU další výhružku, že brzy navýší cla. Neberou od nás ani auta, postěžoval si