KOMENTÁŘ: Piráti v kauze Blažek – něco mezi lidovci a ženou po čtyřicítce

Znáte ten starý vtip, proč by ženy po čtyřicítce neměly hrát na schovávanou? Přece proto, že by je nikdo nehledal. V dost podobné situaci jsou nyní Piráti. Ti by zase neměli vyvolávat zbytečné napětí ve vládě, ve které je nikdo nepotřebuje.

Nebudeme se tvářit, že je v pořádku, když ministr spravedlnosti žádá od žalobců informace z živých kauz. Není to v pořádku, a je proto dost s podivem, kolik strážců pořádku to přesto nechává v klidu. Ale způsob, jakým se k tomu rozhodli přistoupit Piráti, má k pořádku také daleko. Nechat spolustraníky na veřejném fóru hlasovat o tom, že „Pavel Blažek ve funkci ministra spravedlnosti ohrožuje důvěru ve spravedlnost a právní stát“, je politicky naprosto mimo.

K TÉMATU: Blažek? Červená linie. Gregorová vysvětlila, proč Pirátům s ministrem za ODS došla trpělivost

Je pravda, že na veřejném vnitrostranickém fóru Pirátů se veřejně diskutuje a hlasuje o lecčems. Třeba o odvolání tehdejšího místopředsedy Jakuba Michálka, nedávno se zase hlasovalo o odvolání Jany Michailidu a veřejně se tu probírají i celkem zásadní politické otázky. Své špinavé prádlo zkrátka Piráti perou sice veřejně, zato transparentně.

Nicméně je jasné, že to, co mělo zprvu být sofistikovanou vnitrostranickou demokracií, daleko spíše působí jako čirý politický diletantismus a právem budí pochybnost, jestli veřejnost opravdu musí o vnitrostranických procesech vědět všechno (samozřejmě nemusí!). Piráti si na sebe z transparentnosti upletli bič a rádi se jím čas od času flagelantsky šlehnou přes záda. Jen si na to nyní vybrali ne zrovna příhodnou dobu, protože vláda už je sama o sobě dost rozhádaná kvůli vládním škrtům. Další třecí plochu, navíc vytvořenou svým nejslabším článkem, nepotřebuje.

Ne, Piráti opravdu nejsou jazýčkem na vahách

Piráti teď v podstatě předvedli podobné chování, na jaké jsme byli léta zvyklí od lidovců. Ti si vždycky moc dobře uvědomovali svou pozici jazýčku na vahách a s tímto vědomím vlastní vládě rádi okopávali kotníky. Bartošova partaj však není jazýčkem na vahách a její vládní existence je jen důsledkem dobrovůle ostatních. Ti je vzali mezi sebe pouze proto, aby se antibabišovská opozice nedrolila.

Ale vraťme se zpět k samotnému hlasování, které iniciovala europoslankyně Markéta Gregorová. Strana tedy 369 hlasy z 514 rozhodla, že Blažek „ohrožuje vládu“. OK, ale co z toho?

Fiala Blažka neodvolá a Blažek sám neodejde. Pokud chtějí Piráti zůstat ve vládě, nezbude jim než sklapnout podpatky a ministra spravedlnosti prostě skousnout – ostatně od samého začátku věděli, že vstupují do vlády vedené stranou, v níž má Blažek zásadní slovo a vliv. Stejně tak dobře věděli, že o konfliktu zájmů se u Blažka mluvilo od samého začátku.

Když si Bartoš ve středu šel s Fialou popovídat o Donu Pablovi (jak se Blažkovi v kuloárech přezdívá), vlastně si šel premiérovi stěžovat na člověka, který přitom premiéra fakticky řídí. To z logiky věci nemohlo dopadnout vůbec nijak jinak, než jak to nakonec dopadlo – Fiala vrchního Piráta ujistil, že je všechno v pořádku a nic se nestalo. V neposlední řadě Piráti vědí i to, že tato vláda nepotřebuje, aby v ní Piráti seděli, zato oni moc potřebují sedět v této vládě. A budou v ní sedět dál, jen s tím rozdílem, že teď v ní budou sedět s člověkem, kterého si oficiálně odhlasovali jako nedůvěryhodnou osobu, jež vládu poškozuje. Jak říkají teenageři, to nevymyslíš!

To ti vzpomínaní lidovci většinou měli své rebelování ve vládě strategicky dobře rozmyšlené, věděli, čeho chtějí dosáhnout, a nestříleli jen tak zbůhdarma do vzduchu. Na začátku jsme sice Bartošovu stranu přirovnali k ženě po čtyřicítce, ale faktem je, že to, co Piráti předvedli, je daleko spíše dětinské. Politicky nevyzrálé a hlavně úplně k ničemu...

K pirátskému referendu a jeho dopadům na fungování koalice se Petr Fiala vyjádřil v pořadu Co na to premiér na CNN Prima NEWS. Záznam si můžete pustit níže:

Tagy: