Vláda chce kontrolovat marže u potravin. Už Bohuslav Sobotka coby premiér tvrdil, že polovina z marže ceny másla končí u prodejců. Ostudné výsledky kontrol ale raději nikdy nezveřejnil.
Zakažme prodejcům určovat si ceny chleba a jsme na nejlepší cestě zničit vše, co se zde po pádu komunismu budovalo. Nebo alespoň co tady z toho budování ještě zbylo.
Šokující je zejména fakt, že s podobnými úvahami přichází pravicová vláda. Fiala si pod pravicový svrchník poslední dobou až příliš často obléká levicová kaťata.
Čechy drtí obrovské zdražování, vyslyšela tedy vláda nářky těch, kterým docházejí peníze? Opravdu se nedá pomáhat jinak? Anebo jen premiér Petr Fiala podléhá nátlaku opozice, která se zoufale snaží vyvolat dojem, že hlavním viníkem všeho je Fiala?
Ministr financí Zbyněk Stanjura někde zmínil, že nebude zaměstnávat armádu píáristů jako jeho předchůdkyně. Možná by měl. Právě komunikace totiž vládě může zlomit vaz.
Nedávno jeden ekonom vysvětloval příčiny růstu cen a použil termíny „pandemická inflace“ a „Putinova inflace“. Chybí tam ještě jeden druh. Nevím, jak ho nazvat. Možná bruselská. Anebo bruselsko-americká? Centrální banky tady zadělávaly na průšvih už více než deset let. Posílaly na trh superlevné peníze. Tohle se špatně vysvětluje.
Dejte deseti lidem jeden milion korun na pět let a pak chtějte ten milion zpátky. Anebo klidně i méně. Myslíte, že někdo z těch deseti dokáže onen milion zdvojnásobit? Anebo alespoň něco vydělat? Troufám si tvrdit, že nikdo. Možná ani jeden ze sta by to nedokázal.
A podobně tristní bilance je i u států, levné peníze jim byly úplně k ničemu. Teď by se hodily. Jenže nádrž je prázdná. Levných peněz tak využili jen ti šikovní. Proč asi tak dramaticky rostly ceny nemovitostí?
Už nejsme „best in covid“, ale „best in inflace“
Více peněz v oběhu znamená vyšší spotřebu všeho, včetně energií. A tady zase „pomohl“ systém povolenek a celý řetězec přidusil. Šílené utrácení státu během pandemie, to už bylo jen poslední přísadou do celého inflačního koktejlu korunovaného válečným tažením těsně u hranic našich domovů.
Když se vrátím do Česka, nemohli by Fialovi poradci spočítat, kolika procentními body přispěla Babišova vláda k inflaci tím, že rozházela během pandemie stovky miliard, které, jak už bylo potvrzeno, rozhodně všechny nešly na pomoc s následky covidu? Aby se trochu vyrovnalo to žalostné píárové skóre. Protože už nejsme „best in covid“, teď jsme „best in inflace“. Máme ji třetí nejhorší z celé EU. My 12,7 %, Německo 7,5 %.
Ale zpět k maržím. Obchodníci varují, že budou propouštět a možná i zavírat, pokud jim někdo bude nařizovat, za kolik smějí prodávat máslo anebo rohlíky. Na rozdíl od státu si totiž soukromé firmy musí na svůj provoz nejen samy vydělat, ale ještě jim musí něco zbýt. Jinak adieu. Na to nepotřebujete diplom z ekonomie.
Ve včerejších Hlavních zprávách televize Prima a kanálu CNN Prima NEWS byl jedním z hostů i místopředseda sněmovního zemědělského výboru Karel Smetana (KDU-ČSL). Právě zemědělský výbor přišel s tím, že se budou kontrolovat marže. Na otázku moderátora, co říká na argumenty obchodů proti kontrole marží, Smetana odpověděl následovně: Ale na prvním místě je přeci vždy spotřebitel.
Tak hlavně, aby si příště náš spotřebitel měl kde ten chléb koupit.