Už je to tady zase. Obrázek Polska jako země, kde mají levnější potraviny. A daří se jim stavět dálnice. A lákat zahraniční investory. Proč to neděláme jako oni? Posledních několik měsíců je to obehraná písnička.
Poláci prominou, je to skvělá země. Když si ji ale někteří až takřka chorobně začali brát jako náš vzor, dovolím si připomenout, proč by zase v jiných pohledech mohli sousedé fungovat spíš jako odstrašující příklad.
ČTĚTE TAKÉ: Nákupy v Polsku přestávají být tak výhodné. Za kterými potravinami už za hranice nejezdit?
Polsku ubývá obyvatelstvo. Za deset let asi o milion. Dnes už má hodně pod osmatřicet milionů obyvatel. Porodnost klesá a nepomohl ani fakt, že Polsko přijalo rekordní množství obyvatel z Ukrajiny. Vývoj počtu obyvatel v delším časovém horizontu je důležitý ukazatel prosperity. Klesá-li počet obyvatel, těžko pomůže hustá síť dálnic.
Polsko a uhlí. Téma, které Polákům přináší velké starosti. Jejich průmysl stojí na uhlí. Závislost je obrovská, někde okolo osmdesáti procent. Staré uhelné elektrárny a znečištěné ovzduší jsou pěnou dní.
Dostupná data tvrdí, že 77 procent domácností vytápí uhlím. Když během energetické krize došlo, média začala přinášet bizarní příběhy o spalování kdečeho, a kterak si běžní Poláci přivydělávali tím, že se za svými domy rozhodli kutat uhlí. V některých místech je totiž tato hornina velmi blízko pod povrchem.
Přechod na šetrnější zdroje bude obrovskou zátěží pro státní rozpočet, který už teď trpí. Když někdo o českých státních financích tvrdí, že jsou v rozvratu, jak by asi označil ty polské? Odklon od uhlí, ale ostatně i tolik adorovaná nulová daň na některé potraviny, to jsou peníze, které polští daňoví poplatníci stejně budou muset jednou zaplatit. Zatímco polský státní dluh k hrubému domácímu produktu se má letos oproti loňsku výrazně zvýšit, Česko dokázalo zatáhnout za brzdu a zhoršení by mělo být jen velmi mírné.
A ještě jeden polský přehmat. Ten bychom si měli dokola připomínat. Způsob, jakým se loni tento stát choval k ženám v souvislosti s potraty, nepatří do Evropy. Parafrázuji slova egyptologa Miroslava Bárty, který v podcastu Nový svět dění v Polsku takto komentoval.
Faktické zpřísnění zákazu interrupcí totiž vedlo k úmrtím několika těhotných. Lékaři v obavě z postihu čekali se zákrokem až na odumření plodu, kdy už ale bylo pozdě. Loni před volbami způsobil rozruch případ ženy z Krakova. Ten příběh popisovala i česká média. Zavolala své lékařce, že si vzala pilulku vyvolávající potrat a cítí se psychicky špatně. Lékařka v obavě zavolala záchranáře, ti ženu převezli do nemocnice, kde však kromě lékařů čekala i policie. Dotyčná tvrdí, že policisté ji šikanovali a zastrašovali kvůli interrupci.
Jen zopakuji, že Polsko je v mnohých ohledech skvělá země. Ale nebuďme slepí, stejně jako naše země mají i sousedé spoustu nesplněných domácích úkolů.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Česko přestává být soběstačné a konkurenceschopné, tvrdí potravináři. Podívejte se na video.