V dubnu mu bude devět let. Přesto se lovecky vedený výmarský ohař Shedy do psího důchodu evidentně ještě nechystá. Jako aktivní dárce a jeden z hrdinů registru psích dárců krve Červená tlapka stále pomáhá čtyřnohým pacientům, kteří akutně potřebují transfuzi. Na svém kontě už má úctyhodných dvacet odběrů. Jak se z rekordmana ve skoku do výšky stal zachránce cizích psích životů, vypráví jeho majitelka Tereza Šnajdrová.
„V roce 2016 mi nešťastnou náhodou srazil Shedyho náklaďák. On se v šoku rozeběhl a běžel do lesa. Hledali jsme ho asi čtyři hodiny. Nakonec nám zavolali z městské policie, že mají našeho psa, kterého našli 8 km od místa srážky. Hned po vyzvednutí jsme vyrazili na veterinu. Pes byl v pořádku, měl jen odřené koleno, ale i tak mě braly mdloby při představě vnitřního zranění. Sono bylo bez nálezu, na RTG se ukázal mírný pneumotorax. Dostal infuze a za pár hodin proběhla opět kontrola, zda se nic nezměnilo. Během těch hodin čekání na hospitalizaci jsem přemýšlela, co vše se mohlo stát a jak to mohlo dopadnout. Byla jsem si vědoma, že vše mohlo skončit mnohem hůř. Zhruba v té době se mi i díky internetu zrodila v hlavě myšlenka na dárcovství krve a pomoc těm, kteří neměli tolik štěstí,“ líčí události, které tehdy čtyřletého výmarského ohaře přivedly k prvnímu darování, jeho majitelka Tereza Šnajdrová.
Na první odběr svého chlupatého parťáka si nicméně tato veterinární sestra, která aktuálně pracuje na klinice v pražských Jinonicích, vzpomíná pouze matně. Za uplynulých pět let totiž její neuvěřitelný čtyřnohý hrdina daroval už dvacetkrát, což činí asi deset litrů odebrané krve: „Vím jen, že to bylo na klinice u pana doktora Duchka a pan doktor, který nás tenkrát přijímal, nevěřil, že to čtyřletý bláznivý výmarák zvládne. Zvládl a všechny nás tím překvapil. Vysloužil si tam přezdívku žirafák – kvůli dlouhému krku.“
V současné době, vzhledem ke svému pokročilému věku, pomáhá Shedy, který se kromě dárcovství věnuje především loveckému výcviku, ale také canisterapii a dříve i skoku do výšky (v této disciplíně ostatně stále drží český rekord, při kterém přeskočil překážku vysokou neuvěřitelných 135 cm!), už pouze v akutních případech. Plánované odběry i darování do zásob krevní banky přenechává mladším. Když jde však o čas, jak tomu často bývá v případě otrav, dopravních nehod nebo jiných závažných onemocnění a zranění, Tereza Šnajdrová na nic nečeká a vždy s Shedym přispěchá na pomoc: „Zasáhne mě to vždy, když je to odběr přímo pro pacienta, když mi majitel pomalu s pláčem volá, že nás potřebují. V tu chvíli prostě sedneme do auta a jedeme, i když je to například uprostřed noci.“
Aby povzbudila další majitele potenciálních dárců krve, dodává, že kromě dobrého pocitu ze záchrany něčího života přináší dárcovství i celou řadu výhod. „Většina klinik má i svoje odměny pro dárce jako třeba krevní obraz, pamlsky, finanční odměnu nebo pravidelné roční očkování, ale i tak jsem se setkala s majiteli ,obdarovaných‘ psů, kteří se nám revanšovali pomocí pamlsků nebo dokonce i poukazů na nákup v chovatelských potřebách.“
Shedy je co do počtu uskutečněných odběrů určitě jedním z českých rekordmanů. Do registru psích dárců krve se ale může zaregistrovat každý zdravý chlupáč, který váží alespoň 20 kg. Na zkušenostech nezáleží, nejdůležitější je chuť pomáhat! Pokud se chcete o darování krve u psů dozvědět víc, neváhejte a podívejte se na webové stránky projektu Červená tlapka. Můžete jej také podpořit finančně na transparentním účtu nebo zaregistrovat svého čtyřnohého mazlíčka on-line. ZDE. Z každého psa může být hrdina!