reklama

KOMENTÁŘ: Přežil srážku s náklaďákem: Na oslavu života výmarský ohař Shedy daroval už deset litrů krve

V dubnu mu bude devět let. Přesto se lovecky vedený výmarský ohař Shedy do psího důchodu evidentně ještě nechystá. Jako aktivní dárce a jeden z hrdinů registru psích dárců krve Červená tlapka stále pomáhá čtyřnohým pacientům, kteří akutně potřebují transfuzi. Na svém kontě už má úctyhodných dvacet odběrů. Jak se z rekordmana ve skoku do výšky stal zachránce cizích psích životů, vypráví jeho majitelka Tereza Šnajdrová.

reklama

„V roce 2016 mi nešťastnou náhodou srazil Shedyho náklaďák. On se v šoku rozeběhl a běžel do lesa. Hledali jsme ho asi čtyři hodiny. Nakonec nám zavolali z městské policie, že mají našeho psa, kterého našli 8 km od místa srážky. Hned po vyzvednutí jsme vyrazili na veterinu. Pes byl v pořádku, měl jen odřené koleno, ale i tak mě braly mdloby při představě vnitřního zranění. Sono bylo bez nálezu, na RTG se ukázal mírný pneumotorax. Dostal infuze a za pár hodin proběhla opět kontrola, zda se nic nezměnilo. Během těch hodin čekání na hospitalizaci jsem přemýšlela, co vše se mohlo stát a jak to mohlo dopadnout. Byla jsem si vědoma, že vše mohlo skončit mnohem hůř. Zhruba v té době se mi i díky internetu zrodila v hlavě myšlenka na dárcovství krve a pomoc těm, kteří neměli tolik štěstí,“ líčí události, které tehdy čtyřletého výmarského ohaře přivedly k prvnímu darování, jeho majitelka Tereza Šnajdrová.

Na první odběr svého chlupatého parťáka si nicméně tato veterinární sestra, která aktuálně pracuje na klinice v pražských Jinonicích, vzpomíná pouze matně. Za uplynulých pět let totiž její neuvěřitelný čtyřnohý hrdina daroval už dvacetkrát, což činí asi deset litrů odebrané krve: „Vím jen, že to bylo na klinice u pana doktora Duchka a pan doktor, který nás tenkrát přijímal, nevěřil, že to čtyřletý bláznivý výmarák zvládne. Zvládl a všechny nás tím překvapil. Vysloužil si tam přezdívku žirafák –⁠ kvůli dlouhému krku.“

V současné době, vzhledem ke svému pokročilému věku, pomáhá Shedy, který se kromě dárcovství věnuje především loveckému výcviku, ale také canisterapii a dříve i skoku do výšky (v této disciplíně ostatně stále drží český rekord, při kterém přeskočil překážku vysokou neuvěřitelných 135 cm!), už pouze v akutních případech. Plánované odběry i darování do zásob krevní banky přenechává mladším. Když jde však o čas, jak tomu často bývá v případě otrav, dopravních nehod nebo jiných závažných onemocnění a zranění, Tereza Šnajdrová na nic nečeká a vždy s Shedym přispěchá na pomoc: „Zasáhne mě to vždy, když je to odběr přímo pro pacienta, když mi majitel pomalu s pláčem volá, že nás potřebují. V tu chvíli prostě sedneme do auta a jedeme, i když je to například uprostřed noci.“

Aby povzbudila další majitele potenciálních dárců krve, dodává, že kromě dobrého pocitu ze záchrany něčího života přináší dárcovství i celou řadu výhod. „Většina klinik má i svoje odměny pro dárce jako třeba krevní obraz, pamlsky, finanční odměnu nebo pravidelné roční očkování, ale i tak jsem se setkala s majiteli ,obdarovaných‘ psů, kteří se nám revanšovali pomocí pamlsků nebo dokonce i poukazů na nákup v chovatelských potřebách.“

Shedy je co do počtu uskutečněných odběrů určitě jedním z českých rekordmanů. Do registru psích dárců krve se ale může zaregistrovat každý zdravý chlupáč, který váží alespoň 20 kg. Na zkušenostech nezáleží, nejdůležitější je chuť pomáhat! Pokud se chcete o darování krve u psů dozvědět víc, neváhejte a podívejte se na webové stránky projektu Červená tlapka. Můžete jej také podpořit finančně na transparentním účtu nebo zaregistrovat svého čtyřnohého mazlíčka on-line. ZDE. Z každého psa může být hrdina!

Tagy:
pes záchrana zvířat hrdina dárci darování krve červená tlapka registr psích dárců krve

Hlavní zprávy

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl
Politika

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl

Současná situace může být pro ČSSD počátkem konce, tvrdí bývalý šéf strany Jiří Paroubek. „Záleží na tom, kdo se teď zmocní vedení. Pokud to bude Jana Maláčová a vezme si k sobě pár schopných lidí, myslím si, že naděje je. Pokud se ale toho zmocní lidé řízeni Pochem nebo Chovancem, to znamená Petříček, Šmarda a takováto parta, bude to konec,“ řekl bývalý premiér Paroubek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň připustil, že je ochotný se ucházet o post hlavy státu.

Babiš řekl, kdy do Česka dorazí vakcína pro děti. Očkovat se budou moci už během svátků

Vakcína pro děti mezi pěti až jedenácti let do Česka dorazí 21. prosince, řekl ve svém pravidelném nedělním pořadu Čau lidi premiér Andrej Babiš (ANO). Základní dodávka od firmy Pfizer/BioNTech by měla obsahovat 300 tisíc dávek. Podle Babiše budou pediatři děti očkovat až od příštího ledna. Ve velkých nemocnicích s tím ale začnou už mezi svátky.

Kolonoskopie: Jsou na světě příjemnější věcí, ale může vám zachránit život, říká lékař

Nádor tlustého střeva, který stejnou měrou postihuje muže i ženy, patří mezi nejčastější typy rakoviny v Česku. Mnoho lidí prvotní příznaky banalizuje a zaměňuje jejich projevy s hemoroidy. Onkolog Jiří Tomášek upozorňuje, že objeví-li se krev ve stolici, je vhodné raději navštívit lékaře a vyloučit vážnější příčinu krvácení. Jaké jsou další příznaky karcinomu tlustého střeva a na jaká preventivní vyšetření mají lidé nárok?

Jak funguje mRNA vakcína? S DNA se ani nepotká, podívejte se na vysvětlující video

Řada lidí má nadále obavu z nového typu mRNA vakcín, mezi které patří i očkovací látky od společností Pfizer a Moderna. Společnost The Vaccine Makers Project proto představila velmi přehledné video, které se snaží obavy vyvrátit a přiblížit, jakým způsobem vakcíny ve skutečnosti fungují. Ukazují, že očkovací látka nijak nemění DNA, ale pouze učí imunitní systém vytvářet si protilátky.

reklama

Domácí zpravodajství

Husté sněžení způsobilo na některých místech dopravní kalamitu. A potíže budou i v pondělí

Kvůli hustému sněžení v neděli na některých místech České republiky silně kolabovala doprava. Kalamitu způsobil sníh například v Jihomoravském či Olomouckém kraji. A ani v pondělí na tom nebudeme o moc lépe. Na většině území Česka stále hrozí náledí a zmrazky, pokud zmrzne roztátý sníh, kterého do večera napadne někde až 15 centimetrů. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí do pondělního poledne, netýká se západu země.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

reklama