KOMENTÁŘ: Slibem zemědělce neurazíš. Co si Polák nevydupe, to Čech nemá

Naštvaní čeští zemědělci chtějí přitvrdit. Vadí jim, že vláda nehájí jejich zájmy. To sice není tak úplně pravda, ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) si ale sám naběhl. To když prokazatelně mlžil a zemědělcům neříkal pravdu.

Když letos začaly zemědělské protesty v Česku, Výborný slíbil, že otevře téma cel pro ukrajinské dovozy na jednání Rady pro zemědělství. To bylo přitom už v době, kdy česká vláda předala velvyslankyni při EU Editě Hrdé instrukce, aby zvedla ruku pro prodloužení bezcelního dovozu z Ukrajiny. Výborný tehdy na radě vůbec téma cel nepředložil.

ČTĚTE TAKÉ: Šrámek: Brusel místo zemědělství podporuje cyklostezky. Farský odsoudil dotace agrobaronům

Ministr se hájí, že bezcelní dovoz z Ukrajiny se sice prodlužuje, ale za přísnějších opatření. Jak přísná ta opatření jsou? Pokud dovoz vajec, drůbeže a cukru překročí průměr z let 2022 a 2023, pak se může zastropovat na úrovni průměru těchto dvou let.

Komentáře a glosy

Texty zveřejňované v rubrice Názory se nemusí ztotožňovat s postoji redakce CNN Prima NEWS. Jedná se o autorské komentáře redaktorů a externích přispěvatelů.

Někteří europoslanci přitom velmi bojovali za to, aby se do výpočtu zahrnul i rok 2021, protože tehdy byly dovozy minimální. A naopak v letech 22 a 23 byly tak rekordní, že je půjde jen těžko překročit. Opatření tudíž podle některých postrádá smysl. A to nejdůležitější chybí. Na seznam se nakonec nedostala pšenice.

Ukrajinská produkce zaplavuje evropský trh. Třeba dovoz cukru prý meziročně narostl o víc než tisíc procent. A dalším problémem, který se bude řešit, je med. Dostává se sem i obilí. Levné a kvalitní. Zatímco jedni zemědělci a producenti se radují, protože mají lacinou krmnou i potravinářskou pšenici, ti druzí, kteří tady pšenici pěstují, pláčou, protože nemohou prodat, jejich drahou produkci nikdo nechce. Vlády po celé Evropě jsou proto v nepříjemné situaci.

Když loni v dubnu zakázalo Polsko dovoz nejen pšenice z Ukrajiny, ale i dalších produktů, vysvětloval to šéf vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jarosław Kaczyński spolu s premiérem takhle: „Ukrajinu budeme podporovat. Ale cílem dobré vlády je především podporovat vlastní občany. Je také v zájmu Ukrajiny, aby v Polsku nevypukla krize.“ Takto citoval Kaczyńského deník Gazeta Wyborcza.

VIDEO: Zemědělci trpí kvůli evropské pomoci Ukrajině, míní Balaštíková. Podle Peksy systém nahrává velkým hráčům

Po Polsku zakázaly dovoz také Slovensko a Maďarsko a spustila se mela. Vzpoura východního bloku odstartovala velkou diskuzi o možnostech omezování dovozu. A Poláci teď, zdá se, opět hrají hlavní roli. Server Politico 18. března napsal, že Francie se připojuje k tlaku Polska na omezení ukrajinských dovozů. Polsko chce, aby se omezil i dovoz pšenice a aby se do výpočtu stropu na dovozy zahrnoval i rok 2021. Zatím není jasné, jaký bude výsledek.

Šéf české vlády Petr Fiala (ODS) k dotazu CNN Prima NEWS na možné omezování dovozů z Ukrajiny uvedl, že větším problémem jsou dovozy pšenice z Ruska. Ruské obilí tak možná skončí na sankčním seznamu. Ani z téhle rovnice by ale nakonec Evropa nemusela vyjít dobře.

Úplný zákaz dovozu ruské pšenice buď povede ke zdražování obilí v celé Evropě a ceny porostou i u navazující produkce, konečný účet tedy ponese spotřebitel, anebo se k nám bude levná pšenice z Ruska dostávat podobně jako ropa nebo plyn přes jiné země. Jak píše zmíněný server Politico – Rusko vyhrává boj o zrno.

Tagy: