CNN Prima News pšenice

pšenice

Výpis příspěvků ke štítku „pšenice“

Svět na pokraji hladomoru? Suché počasí i válka na Ukrajině rekordně snížily zásoby obilí

30. září 2022 07:09

Přestože z ukrajinských přístavů po několikaměsíční blokádě vypluly lodě s obřími zásobami obilí a jeho ceny díky tomu klesly, může jít jen o dočasnou úlevu. Co totiž nestihla napáchat válka na Ukrajině, pravděpodobně dokončí mimořádná sucha, která letos zasáhla oblasti, v nichž se pšenice, ječmen nebo žito pěstují. Neúroda dorazila do Spojených států, Francie nebo Číny.

Končí krize s obilím? Cena pšenice klesá, blíží se úrovni před ruskou invazí na Ukrajinu

19. září 2022 11:23

Cena pšenice na světových trzích klesá. Jeden bušl (27,2 kg) se ráno v Asii prodával zhruba za 8,50 dolarů (208 korun). Důvodem jsou obavy z globální recese, která by podle analytiků patrně snížila celkovou poptávku, i pokračující vývoz ukrajinského obilí podle dohody vyjednané za účasti OSN v létě v Istanbulu. Cena je tak blízko hodnot před únorovou invazí ruských vojsk na Ukrajinu.

Chléb by měl stát 60 Kč. Zdražování ještě v koncové ceně není, přiznal zástupce pekařů

14. června 2022 23:21

Mnohé domácnosti už pocítily zdražování potravin a musí přemýšlet, co do svého nákupního košíku nakonec hodí. Jenže může být ještě hůř. Výkonný ředitel Svazu pekařů a cukrářů ČR Bohumil Hlavatý v pořadu 360° na CNN Prima NEWS upozornil, že například do ceny chleba se ještě raketový nárůst cen energií definitivně nepromítl.

Kávu si osladím o trochu dráž. Indie omezila vývoz cukru a jeho ceny jdou nahoru

28. května 2022 15:39

Druhá nejlidnatější země světa přitvrzuje svou exportní zemědělskou politiku. Indie krátce po zákazu vývozu pšenice přistoupila také k výraznému omezení exportu cukru. Tamní farmáři mohou do zahraničí během letošní cukrové sezóny dodat nejvýše deset milionů tun sladidla. Jeho ceny proto začaly šplhat vzhůru. Jak dopadne zákaz exportu indického cukru na Česko?

Když je největší zbraní hrst pšenice. Rusko vydírá potravinovou blokádou Ukrajinu i svět

21. května 2022 07:40

Ruská armáda pokračuje v blokádě ukrajinských přístavů a omezuje námořní zásobování Ukrajiny, stejně jako export kyjevských surovin. Nejvíce to svět pocítí na cenách pšenice. Moskva je ochotná uvolnit blokádu pouze v případě, že Západ ukončí protiruské sankce. Rusko tak dělá z jídla škodolibý trumf, který má rozhodnout patovou válku.

Potraviny v Česku budou nadále zdražovat. Za kolik si nakoupíme chleba či máslo?

6. května 2022 05:31

Válka na Ukrajině těžce dopadá také na peněženky českých občanů. Lidem se prodražují základní potraviny, jako jsou pečivo, máslo či olej. Ekonomové varují, že se situace pravděpodobně nezlepší ani v budoucnu. Například bochník chleba by v příštím roce mohl stát až 70 korun a kostka másla 85 korun. Lidé proto již začínají na nákupech potravin šetřit.

ČNB: Další zdražení plynu přijde na podzim. Návrat cen do normálu nehrozí ani za pět let

30. dubna 2022 09:39

Cena zemního plynu na středoevropské burze se během několika dní po ruské invazi na Ukrajinu téměř zdvojnásobila. Přestože dodávky komodity z Ruska do Evropské unie nebyly prakticky nijak narušeny. Podle České národní banky se můžeme během nadcházejících měsíců těšit na mírné zlevnění. Od drahého plynu si ale neodpočineme na dlouho.