CNN Prima News pšenice

pšenice

Výpis příspěvků ke štítku „pšenice“

Ukrajinské obilí v Česku? Raději jim dejme peníze, míní Havlíček. Výborný má také jasno

Podpora Ruskem napadené Ukrajiny je v pořádku. Pokud jde ale o dodávky obilí do zemí EU, Ukrajinci by měli dodržovat unijní pravidla. V nedělní Partii na CNN Prima NEWS se na tom shodli ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a místopředseda Sněmovny Karel Havlíček (ANO). Podle nich by ukrajinská produkce měla proudit především do zemí třetího světa. Celý problém by mohl řešit princip vratných kaucí či cel.

Rekord kombajnů na polích v Kameni. Synchronizované sklizni přihlížely tisíce lidí

Obří kombajn nebo koňská žačka, se kterou pracovali naši předkové na polích? Obojí má své kouzlo. Zemědělství ovšem dokáže jít s dobou. Jednou za rok vyjedou kombajny na Vysočině na pole ne kvůli tomu, že ho chtějí sklidit, ale aby se předvedly jako modelky na mole. V Kameni u Pacova se devět obřích mlátiček postaralo o nevídaný rekord – vyjely bok po boku posekat pšenici.

Zemědělský svaz ČR: Nižší DPH levnější potraviny nezaručí. Český stát zaspal

Vysoké ceny potravin – v posledním roce v Česku hojně diskutované téma. Proč u nás vyrostly více než jinde v Evropě? Tím se zabýval Antimonopolní úřad. Vyšetřování ovšem neukázalo na hlavního viníka, který by mohl za to, že při nákupech platíme více než kdy dřív. Neodhalilo kartelovou dohodu, ani žádné jiné pochybení. Přesto se spoustě Čechů vyplatilo jezdit nakupovat potraviny za hranice. Proč? O tom byla řeč v pořadu Interview PLUS.

PŘEHLEDNĚ: Ukrajinské obilí v otázkách a odpovědích. Máme se bát nekvalitního pečiva?

Téma ukrajinského obilí v posledních týdnech ve veřejnosti rezonuje. Některé státy sousedící s Ukrajinou totiž zakazují dovoz potravin či zemědělských komodit z této země. Jak je na tom Česká republika se soběstačností u obilovin a hrozí příliv nekvalitních pekárenských produktů na pulty obchodů? Redakce CNN Prima NEWS připravila nejčastější otázky a odpovědi, které se ve veřejném prostoru objevují.

Zisky zemědělců loni dosáhly hranice 22 miliard Kč. Bohatí prý ale nejsou

Čeští zemědělci hlásí za loňský rok rekordní zisky. Nevídaně vysoké sumy přitom za ovoce a zeleninu platí také zákazníci v obchodech. Kdo má na zdražování největší podíl — jsou to právě zemědělci, potravináři nebo obchodníci? Ani sami hlavní aktéři se na odpovědi neshodnou. O tématu se v pořadu Interview Plus rozpovídal Martin Pýcha, předseda Zemědělského svazu ČR. Ten jasně říká: „Fakt, že zemědělci měli rekordní zisky, neznamená, že zázračně zbohatli.“ Další hrozbu pak znamenají škrty v dotacích, které by prý mohly mít za následek zavírání chovů a vypalování sadů.

Svět na pokraji hladomoru? Suché počasí i válka na Ukrajině rekordně snížily zásoby obilí

Přestože z ukrajinských přístavů po několikaměsíční blokádě vypluly lodě s obřími zásobami obilí a jeho ceny díky tomu klesly, může jít jen o dočasnou úlevu. Co totiž nestihla napáchat válka na Ukrajině, pravděpodobně dokončí mimořádná sucha, která letos zasáhla oblasti, v nichž se pšenice, ječmen nebo žito pěstují. Neúroda dorazila do Spojených států, Francie nebo Číny.

Končí krize s obilím? Cena pšenice klesá, blíží se úrovni před ruskou invazí na Ukrajinu

Cena pšenice na světových trzích klesá. Jeden bušl (27,2 kg) se ráno v Asii prodával zhruba za 8,50 dolarů (208 korun). Důvodem jsou obavy z globální recese, která by podle analytiků patrně snížila celkovou poptávku, i pokračující vývoz ukrajinského obilí podle dohody vyjednané za účasti OSN v létě v Istanbulu. Cena je tak blízko hodnot před únorovou invazí ruských vojsk na Ukrajinu.