CNN Prima News pšenice

pšenice

Výpis příspěvků ke štítku „pšenice“

Ukrajinského obilí je v Česku minimum, překonává ho i Čína. Proč zemědělcům tolik vadí?

Ukrajinské obilniny jsou stále strašákem pro některé zemědělce. A to i přesto, že dovoz ukrajinských zemědělských produktů je na chvostu celkové statistiky. Tuzemští farmáři se totiž obávají, že by dovozy z válkou zmítané země mohly tlačit cenu níž, kvůli čemuž by se jejich úroda stala neprodejnou. Agrární analytik Petr Havel pro CNN Prima NEWS řekl, že ukrajinská produkce obilí je nadhodnocená a například ruského je v Česku letos daleko více. Co dalšího zemědělce trápí a jaké jsou důvody jejich protestů?

Výborný navrhuje sankce na ruské obilí. Je jedno, odkud je, nemá tu co dělat, řekl Fiala z SPD

Zatímco výkupní ceny plodin i masa spadly na úroveň před válkou na Ukrajině, náklady zůstávají. Zemědělci proto zesilují tlak na vládu a plánují další protesty. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) slíbil, že se mimo jiné pokusí dostat na sankční seznam obilí, které prý do Evropy stále putuje z Ruska. Právě dovozy levných obilnin do Evropské unie jsou jedním z důvodů protestů.

Ukrajinské obilí v Česku? Raději jim dejme peníze, míní Havlíček. Výborný má také jasno

Podpora Ruskem napadené Ukrajiny je v pořádku. Pokud jde ale o dodávky obilí do zemí EU, Ukrajinci by měli dodržovat unijní pravidla. V nedělní Partii na CNN Prima NEWS se na tom shodli ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a místopředseda Sněmovny Karel Havlíček (ANO). Podle nich by ukrajinská produkce měla proudit především do zemí třetího světa. Celý problém by mohl řešit princip vratných kaucí či cel.

Rekord kombajnů na polích v Kameni. Synchronizované sklizni přihlížely tisíce lidí

Obří kombajn nebo koňská žačka, se kterou pracovali naši předkové na polích? Obojí má své kouzlo. Zemědělství ovšem dokáže jít s dobou. Jednou za rok vyjedou kombajny na Vysočině na pole ne kvůli tomu, že ho chtějí sklidit, ale aby se předvedly jako modelky na mole. V Kameni u Pacova se devět obřích mlátiček postaralo o nevídaný rekord – vyjely bok po boku posekat pšenici.

Zemědělský svaz ČR: Nižší DPH levnější potraviny nezaručí. Český stát zaspal

Vysoké ceny potravin – v posledním roce v Česku hojně diskutované téma. Proč u nás vyrostly více než jinde v Evropě? Tím se zabýval Antimonopolní úřad. Vyšetřování ovšem neukázalo na hlavního viníka, který by mohl za to, že při nákupech platíme více než kdy dřív. Neodhalilo kartelovou dohodu, ani žádné jiné pochybení. Přesto se spoustě Čechů vyplatilo jezdit nakupovat potraviny za hranice. Proč? O tom byla řeč v pořadu Interview PLUS.

PŘEHLEDNĚ: Ukrajinské obilí v otázkách a odpovědích. Máme se bát nekvalitního pečiva?

Téma ukrajinského obilí v posledních týdnech ve veřejnosti rezonuje. Některé státy sousedící s Ukrajinou totiž zakazují dovoz potravin či zemědělských komodit z této země. Jak je na tom Česká republika se soběstačností u obilovin a hrozí příliv nekvalitních pekárenských produktů na pulty obchodů? Redakce CNN Prima NEWS připravila nejčastější otázky a odpovědi, které se ve veřejném prostoru objevují.

Zisky zemědělců loni dosáhly hranice 22 miliard Kč. Bohatí prý ale nejsou

Čeští zemědělci hlásí za loňský rok rekordní zisky. Nevídaně vysoké sumy přitom za ovoce a zeleninu platí také zákazníci v obchodech. Kdo má na zdražování největší podíl — jsou to právě zemědělci, potravináři nebo obchodníci? Ani sami hlavní aktéři se na odpovědi neshodnou. O tématu se v pořadu Interview Plus rozpovídal Martin Pýcha, předseda Zemědělského svazu ČR. Ten jasně říká: „Fakt, že zemědělci měli rekordní zisky, neznamená, že zázračně zbohatli.“ Další hrozbu pak znamenají škrty v dotacích, které by prý mohly mít za následek zavírání chovů a vypalování sadů.