Ostrý spor o Ukrajincích: Výpočet jejich přínosu je padlý na hlavu, pálil Babiš do Jurečky
pšenice
Výpis příspěvků ke štítku „pšenice“
Drahé máslo? Bude hůř. Vlády potraviny spíše zdražují, říká dvojka na zemědělském trhu
Cena základních potravin poroste, a to zejména v příštím roce. S takovým varováním přichází předseda představenstva JTZE Jan Šimek, jehož zemědělská skupina je na trhu dvojkou hned za Agrofertem. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS řekl, jaké jsou důvody současného zdražování a jaký je výhled do budoucna. Češi by ale i kvůli vládním vyhláškám neměli být příliš optimističtí.
Pečivo nezlevní, přestože ceny obilí padají, hlásí pekaři. Ekonomové je viní z prospěchářství
Žně jsou za dveřmi a zemědělci očekávají dobré výnosy. Trápí je ale nízké výkupní ceny. Svaz pekařů rovnou hlásí, že se zlevnění pečiva nedočkáme. Někteří ekonomové pekaře kritizují, že ceny drží vysoko, protože vědí, že se jejich výrobky nedají dovézt.
Ukrajinského obilí je v Česku minimum, překonává ho i Čína. Proč zemědělcům tolik vadí?
Ukrajinské obilniny jsou stále strašákem pro některé zemědělce. A to i přesto, že dovoz ukrajinských zemědělských produktů je na chvostu celkové statistiky. Tuzemští farmáři se totiž obávají, že by dovozy z válkou zmítané země mohly tlačit cenu níž, kvůli čemuž by se jejich úroda stala neprodejnou. Agrární analytik Petr Havel pro CNN Prima NEWS řekl, že ukrajinská produkce obilí je nadhodnocená a například ruského je v Česku letos daleko více. Co dalšího zemědělce trápí a jaké jsou důvody jejich protestů?
KOMENTÁŘ: Slibem zemědělce neurazíš. Co si Polák nevydupe, to Čech nemá
Naštvaní čeští zemědělci chtějí přitvrdit. Vadí jim, že vláda nehájí jejich zájmy. To sice není tak úplně pravda, ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) si ale sám naběhl. To když prokazatelně mlžil a zemědělcům neříkal pravdu.
Budou ceny potravin dál klesat? Česko je v Evropské unii premiantem, ocenil Křeček
V meziročním srovnání už desátý měsíc v řadě klesají ceny potravin a rozhodně ne o málo. Celkově jsou zemědělské výrobky oproti loňsku téměř o pětinu levnější, vlivem čehož klesají i cenovky v obchodech. Podle ekonomů se konečně vracíme k normálu i přesto, že na pultech mají některé potraviny pořád co dohánět.
Výborný navrhuje sankce na ruské obilí. Je jedno, odkud je, nemá tu co dělat, řekl Fiala z SPD
Zatímco výkupní ceny plodin i masa spadly na úroveň před válkou na Ukrajině, náklady zůstávají. Zemědělci proto zesilují tlak na vládu a plánují další protesty. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) slíbil, že se mimo jiné pokusí dostat na sankční seznam obilí, které prý do Evropy stále putuje z Ruska. Právě dovozy levných obilnin do Evropské unie jsou jedním z důvodů protestů.
Ukrajinské obilí v Česku? Raději jim dejme peníze, míní Havlíček. Výborný má také jasno
Podpora Ruskem napadené Ukrajiny je v pořádku. Pokud jde ale o dodávky obilí do zemí EU, Ukrajinci by měli dodržovat unijní pravidla. V nedělní Partii na CNN Prima NEWS se na tom shodli ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a místopředseda Sněmovny Karel Havlíček (ANO). Podle nich by ukrajinská produkce měla proudit především do zemí třetího světa. Celý problém by mohl řešit princip vratných kaucí či cel.
Potraviny mohou více zlevnit, tvrdí ekonomové. Narazili jsme na cenové dno, brání se výrobci
Vidím ještě dost prostoru pro zlevnění potravin, řekl v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS). Výrobci s jeho slovy nesouhlasí. Ceny podle nich narazily na své dno. I kvůli stále vysokým nákladům.
Rekord kombajnů na polích v Kameni. Synchronizované sklizni přihlížely tisíce lidí
Obří kombajn nebo koňská žačka, se kterou pracovali naši předkové na polích? Obojí má své kouzlo. Zemědělství ovšem dokáže jít s dobou. Jednou za rok vyjedou kombajny na Vysočině na pole ne kvůli tomu, že ho chtějí sklidit, ale aby se předvedly jako modelky na mole. V Kameni u Pacova se devět obřích mlátiček postaralo o nevídaný rekord – vyjely bok po boku posekat pšenici.
Turecko znovu v roli vyjednavače. Dohoda o obilí s Ruskem má vyšachovat Ukrajinu
Rusko se snaží s Tureckem dohodnout na alternativě k obilné dohodě, od které Moskva v polovině července ustoupila. Hlavní roli má tentokrát hrát nikoli ukrajinské, ale ruské obilí. V nově diskutované dohodě by Ankara mohla převzít komodity od Kremlu a distribuovat je chudým státům, napsala agentura Reuters.
Zemědělský svaz ČR: Nižší DPH levnější potraviny nezaručí. Český stát zaspal
Vysoké ceny potravin – v posledním roce v Česku hojně diskutované téma. Proč u nás vyrostly více než jinde v Evropě? Tím se zabýval Antimonopolní úřad. Vyšetřování ovšem neukázalo na hlavního viníka, který by mohl za to, že při nákupech platíme více než kdy dřív. Neodhalilo kartelovou dohodu, ani žádné jiné pochybení. Přesto se spoustě Čechů vyplatilo jezdit nakupovat potraviny za hranice. Proč? O tom byla řeč v pořadu Interview PLUS.
Levnější pšenice, energie i pohonné hmoty, cena mouky ale neklesá. Experti vysvětlili proč
Levnější pšenice, energie nebo pohonné hmoty. To vše jsou podle ekonomů i ministra zemědělství důvody, proč by cena mouky měla klesat. Jenže ta zůstává vysoká, za kilo mouky platíme stále v průměru 22 korun, což je o 10 korun více než před dvěma lety. Mlynáři slibují, že zlevnění přijde, ale až po žních.