![](https://cdn.administrace.tv/2025/02/12/medium_169/b6ab7d8123bffbc1b912789726314dcf.jpg)
Alena Schillerová o zvyšování koncesionářských poplatků
Proti vládní novele o růstu televizního a rozhlasového poplatku se ve vysílání CNN Prima NEWS ohradila předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová. Podle ní je to naprosto špatné. Mluvila také o skryté korupci, jelikož ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), který novelu prosazuje, je současně šéfem volební kampaně své strany.
Poslanci by ve středu mohli zahájit závěrečné schvalování sporné vládní novely o růstu televizního a rozhlasového poplatku s rozšířením okruhu poplatníků. Se zavedením zákona nesouhlasí hnutí ANO.
K TÉMATU: Babiš uvažuje o sloučení České televize a Českého rozhlasu. Mají obrovské majetky, řekl
„Když bych to měla shrnout, tak si představte, že každá domácnost bude muset platit 2 460 korun ročně bez ohledu na to, jestli má televizi nebo rozhlas,“ řekla ve vysílání CNN Prima NEWS předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.
Podotkla, že mladí lidé tolik nekoukají na televizi, ale upřednostňují služby jako Netflix nebo Spotify. „Budou muset platit jen proto, že to říká zákon,“ uvedla poslankyně. Poplatek se má totiž nově vztahovat na zařízení schopná přijímat vysílání prostřednictvím internetu, tedy nejen na televizní a rozhlasové přijímače.
Schillerová podotkla, že v novele je vestavěná progrese. „Když inflace kumulovaně překročí šest procent, což může být každé dva až tři roky, poplatek se navýší také o šest procent. To je přece něco hrozného,“ sdělila Schillerová.
„A teď si představte, že ministr financí, který si toto vše prosazuje, je současně šéfem volební kampaně ODS. To je i taková skrytá korupce. Určitě s tím nesouhlasíme. Je to něco, co je naprosto špatné,“ dodala.
Rozhodne se na mimořádné schůzi Sněmovny
Vládní novela má kvůli inflaci zvýšit poplatek pro Českou televizi (ČT) o 15 korun na 150 korun měsíčně a pro Český rozhlas (ČRo) o deset korun na 55 korun za měsíc.
Závěrečné schvalování zablokovala opoziční hnutí ANO a SPD na minulé řádné schůzi. Obstrukce provázely i jednání o změnách programu, k samotné předloze se poslanci ve třech jednacích dnech nedostali.
Koalice proto nechala k závěrečnému kolu jejího posuzování svolat na středu mimořádnou schůzi. Při ní jsou možnosti blokování programu omezenější, není možné jej měnit ani upravovat. Vystupovat mohou řečníci s přednostním právem.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Vláda si věci lakuje na růžovo, tvrdí Korecký. Popsal možná povolební vyjednávání