STAN jako chytrá horákyně? Postavilo se proti vládnímu návrhu. Úspěšná strategie, míní Valeš

Je koalice Spolu ještě jednotná?

Jednota vládní koalice v předvolebním roce není tak pevná, jak by se mohlo zdát. Naposledy se rozpory objevily při hlasování v Senátu, kde se projednávalo zvyšování platů ústavních činitelů. Pro tento návrh nehlasovalo hnutí STAN, což se nelíbilo části ministrů. Podle politologů k podobným neshodám bude docházet stále častěji.

Emotivní reakce nastala po hlasování senátorů o růstu platů ústavních činitelů, kdy se senátoři hnutí STAN postavili proti vládnímu návrhu. To vyvolalo ostrou kritiku. „Senátoři hnutí STAN se chovali jako chytrá horákyně. Já tomu nerozumím,“ vyjádřil své zklamání ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

ČTĚTE TAKÉ: Co vykládáte? Okamura tepal vládu za nefunkční ekonomiku. Nerozumíte tomu, namítl Kučera

„Dělení koalice a opozice už delší dobu příliš nefunguje,“ uvedl na to konto i předseda senátorského klubu ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra (ODS).

Nepochopení kroku STAN vyjádřil i vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL): „Měl jsem dojem, že kolegové ze STAN v Senátu jako by nebyli součástí koalice. Už přestávám chápat, jak si STAN představuje fungování koalice po zbytek volebního období.“

Debata o hlasování v Senátu se dostala až k premiérovi, který slíbil, že podobné neshody se budou vyskytovat co nejméně. „Jsme vláda složená z více stran a od začátku pracujeme společně. To, že někdo hlasuje jinak, se občas stane, ale musíme se snažit, abychom takových hlasování měli co nejméně,“ uvedl Petr Fiala (ODS).

Podpora STAN stoupá

Podle předvolebních průzkumů hnutí STAN v současnosti posiluje a patří mu třetí místo s více než 10,5 % hlasů. Politologové se domnívají, že tento růst může hnutí povzbudit k většímu prosazování svých zájmů.

„STAN, nejen senátorský klub, si už vytváří vlastní politiku a snaží se vymezit proti současné vládě. Tato strategie je úspěšná. Půlrok před volbami nebude o vládnutí, ale o marketingové kampani,“ vysvětlil politolog Lukáš Valeš ve vysílání CNN Prima NEWS.

Další neshody ve SPOLU

Hnutí STAN spolu s vládními lidovci, na rozdíl od ODS a TOP 09, odmítá i další návrh – výpověď ze zaměstnání bez udání důvodu. Tohoto postoje si všiml i bývalý premiér Mirek Topolánek (dříve ODS, dnes nestraník). „Myslím, že na legitimním požadavku výpovědi bez udání důvodu a po případném neprosazení ve Sněmovně by měl Fiala vyhodit STAN z vlády, vládu rekonstruovat a do voleb dovládnout v demisi. Snad není pozdě,“ napsal na sociální síti X.

Že ve SPOLU nepanuje vždy absolutní shoda, potvrdil i předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda. „Já mám samozřejmě občas s celým hnutím STAN problémy, ale jsou mnohem menší, než byly s Piráty,“ poznamenal v pořadu Partie Terezie Tománkové.

Sněmovna by měla o flexi novele zákoníku práce, včetně výpovědi bez udání důvodu, hlasovat v polovině února.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Spolu a STAN se rozkmotří jako bratr s bratrem, říká Komárek. Podle Kulidakise bojují o přežití

Tagy: