reklama

Přehled Bidenových absurdních přešlapů. Dříve osahával ženy, teď si plete premiéry

Ani před příchodem do úřadu nebyl současný americký prezident Joe Biden kdovíjaký řečník, od svého nástupu do Bílého domu ale jeho přešlapy, zadrhávání a výpadky paměti přitahují každý den pozornost světových médií. Jakých nejpamátnějších přeřeků se prezident USA za svůj život dopustil?

reklama

Ono vždy nešlo jen o přeřeky. Prezident USA proslul ve společnosti tím, že si příliš neláme hlavu s pravidly etikety. Jako například v roce 2015. Když politik Ashton Carter vstupoval do úřadu ministra obrany, Biden začal na slavnostní ceremonii ohmatávat jeho ženu. Nynější prezident k ní přistoupil zezadu, chytil ji za ramena a začal překvapené ženě cosi šeptat do ucha. S podobně šátravými pohyby Biden na mnoha veřejných akcích přistupoval k dětem, čímž si vysloužil přezdívku Creepy Joe (Strašidelný Joe).

Prezidentův řetězec nešťastných přeřeků započal už před mnoha lety. Například v roce 2010 na svátek svatého Patrika, který v USA velmi prožívají, se účastnil recepce s někdejším irským premiérem Brianem Cowenem. Z nějakého důvodu se Biden rozhodl rozpovídat o jeho rodokmenu, to ale neměl dělat. V proslovu totiž omylem pohřbil Cowenovu matku.

„Jeho matka žila na Long Islandu asi deset let, ať dá Bůh spočinout její duši,“ prohlásil Biden sebevědomě. Pak se zarazil. „Ačkoli… počkejte. Tvoje matka je stále naživu. On to byl tvůj otec, kdo zemřel,“ řekl, načež se sál zavlnil smíchem.

V listopadu roku 2020 pak Biden zvítězil v prezidentských volbách a kdekdo možná doufal, že v roli nejmocnějšího politika planety se mu už budou podobná faux pas vyhýbat. Jenže to se nestalo. Ostatně už v předvolební kampani si jednou svého oponenta Donalda Trumpa spletl s bývalým prezidentem USA Georgem W. Bushem.

Vnučku si spletl se synem

V den voleb se Biden dopustil zvláště třaskavého přeřeku, když si na volebním mítinku spletl svou vnučku Natalii se synem Beauem. Šlo o nevhodnou záměnu hlavně kvůli tomu, že Bidenův syn Beaue zemřel v roce 2015 na rakovinu.

V lednu 2021 se pak Biden ujal křesla v Bílém domě a inaugurační projev zvládl bez zaškobrtnutí. Na chvíli se pak stáhl do ústraní a novinářům se vyhýbal. Svou první tiskovou konferenci uspořádal Biden coby prezident až 25. března letošního roku. Tehdy šlo znovu do tuhého.

Vyšlo totiž najevo, že Biden si na tiskovou konferenci přinesl faktické taháky a také mapku s novináři, aby věděl, kde kdo bude sedět. Podle kritiků pak v ten den odpovídal na předem připravené dotazy.

Hodinky nebo holinky

Pak přišel nabitý 15. červen. Biden se nachomýtl na konferenci NATO k tureckému prezidentovi Recepu Tayyipovi Erdoganovi tak nešťastně, že to z jednoho úhlu vypadalo, že mu šéf Ankary líbá ruku. Později v ten den se americký prezident dopustil dalšího rétorického šrapnelu, tentokrát na setkání zemí G7.

Na prestižním mítinku si při proslovu spletl asijskou zemi s africkou. „V Libyi bychom měli otevřít místa, kterými by se dalo projet, abychom mohli poskytnout... potravinovou a ekonomickou pomoc, skutečně životně důležitou pomoc lidem, kteří jsou ve velkých problémech,“ pronesl Biden. Problém byl v tom, že „Libyí“ měl na mysli úplně jiný stát – Sýrii.

Moje mysl je prázdná

Velkým tématem dosavadní Bidenovy administrativy bylo stažení amerických vojáků z Afghánistánu. Zmatečný odchod ještě zkomplikoval teroristický útok v Kábulu, při kterém zemřelo 13 amerických vojáků. Následné piety za padlé se účastnil také Biden. Během smutné chvíle se ale nedbale podíval na hodinky, což zachytily kamery médií.

O pár dní později se Biden znovu ztrapnil. Během projevu, ve kterém chtěl vyzvat k pokojné koexistenci různých náboženství, začal vyprávět historku ze svatby své dcery. Mluvil o tom, že kapela na svatební slavnosti měla zahrát jeden z katolických chorálů, místo toho ale začala hrát jednu z nejslavnějších židovských písní. Jenže si nevzpomněl, jaká to byla. „A oni zahráli... moje mysl je nyní prázdná. Co je to za píseň, která se hraje, když jsou všichni na židlích? Nemohu si vzpomenout. No to je jedno, zkrátka tam zahráli tu píseň,“ zamotal se do vyprávění Biden.

Premiér týpek

Další ostudnou chvíli si americký prezident prožil před několika dny, když uzavřel spolu s Británii a Austrálii bezpečnostní dohodu. Na virtuální konferenci chtěl poděkovat britskému i australskému premiérovi, na jméno šéfa australské vlády si ale nemohl vzpomenout. Výpadek paměti proto vyřešil po svém. „Děkuji Borisovi a chci také poděkovat... tomu týpkovi od protinožců. Díky moc, kámo,“ uzavřel nejmocnější politik světa.

Kvůli četným Bidenovým přešlapům se teď republikáni v USA domnívají, že lidem v Bílém domě došla trpělivost a raději na tiskových konferencích prezidentovi vypínají mikrofon. Také Bidenův předchůdce Trump za čtyři roky v úřadu prezidenta nashromáždil řadu bizarních prohlášení.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert
360°

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

Kde se vzal ostrý náboj? Asi jde o selhání jednotlivce, říká spoluproducent filmu Jákl
Nehody

Kde se vzal ostrý náboj? Asi jde o selhání jednotlivce, říká spoluproducent filmu Jákl

Celý svět šokovala tragédie, která se odehrála během natáčení amerického westernu Rust v Novém Mexiku. Americký herec Alec Baldwin nešťastnou náhodou zastřelil hlavní kameramanku Halynu Hutchinsovou a postřelil režiséra filmu Joela Souzu. V rekvizitní zbrani se totiž nacházel jeden ostrý náboj. Ze situace je zdrcený i český producent Petr Jákl, který na tvorbě filmu spolupracuje.

Zeman by nekomunikoval přes žalmy, tvrdí Forejt. Zkritizoval Mynáře, Kruliše i Ovčáčka

Bývalý šéf hradního protokolu Jindřich Forejt nešetřil kritikou na adresu současné Kanceláře prezidenta republiky (KPR). Nejvíc podle něj selhává komunikace, kancléř Vratislav Mynář navíc podle něj překročil pomyslnou hranici a koná aktivisticky. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS dodal, že si sám není jistý, jestli již druhým týdnem hospitalizovaný prezident Miloš Zeman o těchto krocích vůbec ví.

reklama

Domácí zpravodajství

Vojtěch upravil pravidla pro nošení respirátorů. V práci je nemusíte mít pořád

„Respirátor máte vždy, pokud je některý z vašich kolegů k vám blíž než 1,5 metru,“ upřesnil své dřívější nařízení ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na Twitteru. Takový případ podle něj nastává například tehdy, když si kolegové šeptají drby na kávě. V původním středečním nařízení ale takové výjimky nebyly. Vojtěch oznámil, že od pondělí 25. října lidé nebudou muset mít zakrytá ústa a nos na pracovišti jen v případě, že sedí v kanceláři zcela sami.

Dušek: Odpovědnost musí být na lidech. Ať se proboha zamyslí a nechají se očkovat

Jedinou cestou z epidemie je očkování, zdůraznil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Podle něj by lidé měli vzít zodpovědnost na sebe, ale spousta z nich stále není očkována. Dušek také varoval, že pandemická čísla se budou v následujících týdnech zhoršovat. Přibývat může až pět tisíc nakažených denně a růst budou i počty hospitalizovaných.

Zastřelený pes na Náchodsku? Obyvatelé se bouří, policie případ odložila

Adršpachem na Náchodsku rezonuje případ údajné střelby v obci z konce léta. Zůstal po ní na ulici mrtvý pes jedné z obyvatelek. Háček je v tom, že ho pohřbila bez pitvy, kterou po ní požadovala policie. Ta teď případ odkládá s tím, že střelbu nelze potvrdit, takže není co vyšetřovat. Proti tomu se bouří jak řada obyvatel obce, tak majitelé psa, kteří mají i fotografii, kudy měl projektil proniknout do těla.

reklama