Komunisté tolerují vládu Andreje Babiše (ANO) necelé tři roky. Nad další spoluprací se však smráká. Co KSČM díky handlování s hnutím ANO získala a co ještě žádá?
Podpora komunistů byla pro menšinovou vládu ANO a ČSSD nejdůležitější ve chvíli, kdy Sněmovna hlasovala o důvěře. V tolerančním patentu, který nyní chtějí komunisté vypovědět, dále stojí, že KSČM nebude po dobu mandátu vlády iniciovat návrh na vyslovení nedůvěry. Hlasy komunistů se Babišovi hodily i při hlasování o státním rozpočtu nebo o nouzovém stavu.
Vláda byla na komunistech dost závislá. KSČM díky tomu získala obrovský vliv – podle některých komentátorů či opozičních politiků největší od revoluce v roce 1989. Šéf KSČM Vojtěch Filip mohl mít schůzku s premiérem Babišem ve Strakově akademii kdykoliv lusknul prsty. Kromě vlivu vláda musela KSČM ustoupit i při hlasování o některých zákonech.
Komunisté si vytyčili sedm bodů, které chtěli po vládě za toleranci splnit. Kromě toho během uplynulých tří let přicházeli s novými a novými požadavky – například s ubráním 10 miliard armádě. Pojďme se podívat, co všechno z toho vláda splnila a co naopak nedodržela.
1) Zdanění církevních restitucí: splněno
Sněmovna schválila zdanění církevních restitucí podle požadavku KSČM v dubnu 2019, když přehlasovala veto Senátu. Tehdejší šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek to označil za druhou ohavnou komunistickou krádež. Ústavní soud ale nakonec zdanění církevních restitucí zrušil.
2) Zvyšování minimální mzdy: splněno
Na zvyšování minimální mzdy tlačila jak KSČM, tak sociální demokracie, a chtělo to i hnutí ANO. Od ledna 2021 se minimální mzda zvýšila o 600 korun na 15 200 korun měsíčně či 90,50 Kč za hodinu. Zvyšovala se i v letech 2020 i 2019. Vloni činila 14 600 korun, před dvěma lety byla ve výši 13 350.
3) Důchody: splněno
Penze rostly díky valorizaci v posledních třech letech průměrně o 840 až 900 korun měsíčně. Důchodci také dostávali mimořádné příspěvky, například vloni v prosinci to bylo „rouškovné“ ve výši pět tisíc korun.
4) Ochrana přírodních zdrojů: splněno
Podle šéfa KSČM Vojtěcha Filipa vláda tuto podmínku splnila. K privatizacím podle KSČM nedochází. „Plní se ochrana přírodních zdrojů před zcizením do zahraničních rukou,“ prohlásil ve čtvrtek na tiskové konferenci Filip.
5) Zvýšení podílu veřejného sektoru v hospodářství s vodou: nesplněno
Na co naopak podle Filipa vláda kašle, je podmínka, aby vodní hospodářství přešlo do rukou státu, krajů a obcí. Komunisté o tom chtějí s hnutím ANO mluvit. „I když byly učiněny kroky, které se týkají ústavní ochrany vody, tak zatím to není prioritou vlády a budeme o tom dál jednat,“ prohlásil Filip.
6) Zabránění nárůstu cen bydlení a podpora výstavby obecních bytů: nesplněno
Bydlení je v Česku dražší a draží a vládě se nedaří s tím něco dělat. Podle údaje společnosti Reas, která mapuje realitní trh v ČR na základě dat z katastru nemovitostí, zdražily panelové byty v Česku meziročně o 19,5 %. Vzrostly i ceny rekreačních objektů, podle dat ČSOB o 15 %.
7) Dostupná zdravotní péče
To, jak je dostupná zdravotní péče, je těžko měřitelné. Opozice stav zdravotnictví dlouhodobě kritizuje a ve svých volebních programech slibuje, že zlepší dostupnost zdravotní péče a zkrátí například dobu čekání na operace. Na druhou stranu vláda říká, že české zdravotnictví je jedno z nejlepších na světě. Ale za čtyři roky se ve zdravotnictví zase tolik věcí nezměnilo.
8) Nenavyšovat počty vojáků na zahraničních misích: nesplněno
I přes odpor KSČM k posilování vojenských misí vojáci na zahraničí vyrazili. V roce 2018 Sněmovna schválila vojenské mise v Iráku, Afghánistánu a v Mali i Pobaltí. V roce 2020 vláda schválila návrh zahraničních misí českých vojáků pro další dva roky a výhled na rok 2023 do stejných regionů. Vojáků však do zahraničí jelo o něco méně.
9) Obecné referendum: nesplněno
Snaha o zavedení zákona o obecném referendu byla, politici se ale nakonec nedokázali shodnout na podobě. K prosazení je totiž potřeba ústavní většina, což znamená tři pětiny ze všech poslanců a tři pětiny přítomných senátorů v Senátu.
10) Posty ve státních či polostátních firmách
Komunisté původně za toleranci vlády chtěli posty v polostátních a státních firmách, z požadavku ale nakonec vycouvali. Některým členům KSČM se nelíbilo, že strana vypadala jako partaj toužící po funkcích.
11) Ubrat 10 miliard armádě: nesplněno
KSČM si dala podmínku ubrat 10 miliard armádě v rámci jednání o státním rozpočtu. Vláda hlasy KSČM pro schválení schodku rozpočtu potřebovala, tak na tuto podmínku kývla. Tento týden ale vláda peníze armádě vrátila z rozpočtové rezervy. Právě to byla poslední kapka pro komunisty, aby začali vyhrožovat ukončením tolerance.
12) Otevření skiareálů a návrat dětí do škol: nesplněno
Když se koncem ledna řešilo další prodloužení nouzového stavu, komunisté řekli, že vládě pomůžou pouze v případě, že otevře skiareály a pustí děti zpátky do lavic. Kabinet to podle Vojtěcha Filipa přislíbil, ale nakonec ani jednu podmínku nesplnil.
13) Pět týdnů dovolené: nesplněno
Pět týdnů dovolené zatím uzákoněno není. Sociální demokraté však v půlce března představili novelu zákoníku práce s uzákoněním pěti týdnů dovolené, zkrácením pracovního týdne ze 40 na 37,5 hodiny a s minimální mzdou ve výši poloviny průměrné mzdy. Norma ale zřejmě nemá šanci na přijetí.