Festivaly s testováním (zdroj: CNN Prima NEWS)
Hromadné koncerty v pražské Lucerně mohou zachránit až 14 lidských životů, hlásá autor projektu Cesta ze tmy Karel Luxík. Ten se rozhodl na přelomu dubnu a května uspořádat 12 koncertů. Na každý je uvolněno pouze 1000 vstupenek, jejichž součástí je i PCR test, který návštěvník podstoupí v den koncertu. Vstupenky už jsou v prodeji a jediné, co zbývá, je definitivní potvrzení výjimky od ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO).
Cesta za kulturou a na koncert je otevřená. Projekt Cesta ze tmy plánuje uspořádat 12 koncertů v pražské Lucerně, na kterých by měli vystoupit například Olga Lounová, Janek Ledecký nebo skupina Jelen.
„Jde o pilotní projekt. Společnost spíš vždy řešila riziko nákazy u takových akcí. My ale chceme jít opačnou cestou a naopak napomoci i k odhalení nakažených,“ řekl CNN Prima NEWS organizátor projektu Cesta ze tmy Karel Luxík.
Zachytíme 300 nakažených a zachráníme 14 lidí
„Spočítali jsme, že v průměru proženeme 12 tisíc lidí neinvazivním PCR testem a zachytíme zhruba 300 pozitivních,“ dodal Luxík s tím, že epidemiologové podle aktuálního záchytu pozitivních odhadují, že se tím zabrání, aby zhruba 50 lidí skončilo na JIP a až 14 zemřelo.
„Tato jedna malá lucernička může zachránit 14 lidských životů. I kdyby se to povedlo u jednoho, je to neuvěřitelná věc, kterou můžeme dokázat. Proto se snažíme táhnout se zdravotníky za jeden provaz a celý výtěžek jde na podporu plesu právě pro ně,“ dodal Luxík.
Žádné Techte Mechtle nehrozí
Luxík si je dobře vědom i toho, že pohled společnosti na větší akce není aktuálně úplně vstřícný. Věří ale, že dokáže lidi přesvědčit o tom, že koncerty nebudou žádným epicentrem nákazy, ba právě naopak. Sám již nyní pomáhá s testováním například na fotbalových zápasech klubu SK Slavia Praha.
„Může se stát chyba, ale i kdyby, tak ne s vysokou virovou náloží. Nečeká nás žádné druhé Techtle Mechtle. Žádné desítky lidí se tam nenakazí. Výstup pro společnost bude vždy lepší a čím víc takových akcí bude, tím větší benefity to přinese,“ tvrdí Luxík.
Organizátoři projektu Cesta ze tmy dostali na 12 koncertů pořádaných na přelomu dubna a května příslib výjimky od exministra zdravotnictví Jana Blatného. Definitivní výjimku ale bude muset udělit už nový ministr Petr Arenberger.
Arenberger: Nevím, zda je to na stole
Ten pro CNN Prima NEWS uvedl, že ve středu má s organizátory schůzku a ještě není definitivně jisté, zda výjimku skutečně udělí.
„Uděláme ještě rozbor s epidemiology. Možnost pořádat větší akce by měla být, ale nevím, zda je to na stole zrovna v tomto okamžiku, kdy je epidemická situace velmi křehká,“ řekl pro CNN Prima NEWS ministr.
Účast na koncertě je podmíněná absolvováním neinvazivního PCR testu ze slin. Zájemce si koupí vstupenku, v jejíž ceně je právě i test. Na základě unikátního kódu se pak přihlásí k testování v den koncertu, nejpozději hodinu před začátkem. Pokud bude výsledek negativní, půjde na koncert, na kterém nebude muset nosit respirátor. Pozitivní zamíří do karantény a budou mu vráceny peníze. Na akci se navíc bude podávat i občerstvení, ale pouze nealkoholické nápoje.
Flegr: Je to cesta k normálnímu životu
Že taková cesta je tou nejlepší, jak se vrátit do normálu, si myslí i biolog Jaroslav Flegr, který jinak před masivním rozvolněním dlouhodobě varuje. V tomto případě ale podle něj jde o jinou situaci a PCR testování považuje za vynikající cestu v boji proti šíření pandemie.
„Skutečně nás to může velmi výrazně vrátit k normálnímu životu. Pokud lidé uvidí, že se takto ve velkém, rychle a levně dají dělat testy, budou je vyžadovat a skončí nesmyslná akce s antigenními testy,“ řekl pro CNN Prima NEWS Flegr, který se aktuálně o tomto postupu snaží přesvědčit i ostatní odborníky v čele s Petrem Smejkalem, který vede poradní tým při ministerstvu zdravotnictví.
„Klidně takové akce pořádejme už od zítřka, a to ve chvíli, kdy si organizátor zajistí kvalitní PCR testování,“ dodal Flegr.