Festivaly s testováním (zdroj: CNN Prima NEWS)
Pořádání hromadných akcí s PCR testy je podle biologa Jaroslava Flegra tou nejlepší cestou k normálu. Řekl to v rozhovoru pro CNN Prima NEWS a podpořil tak projekt Cesta ze tmy. Ten na přelomu dubna a května počítá s organizací dvanácti koncertů. Takový koncert může podle Flegra být dokonce v den testování tím nejbezpečnějším v Česku.
Pane profesore, iniciativa Cesta ze tmy chystá hromadné koncerty. Vy je podporuje. Je tato aktivita za současné situace podle vás v pořádku?
Myslím si, že je to dobrá iniciativa a opravdu cesta ze tmy. I já osobně se o tom nyní snažím přesvědčit další odborníky. Napsal jsem jim dopis, v němž vyjmenovávám výhody tohoto projektu.
A jaké tedy podle vás jsou?
Na první pohled to vypadá za současné situace absurdně, když je třeba co nejdéle uhlídat pokles hodnot a počty nakažených. Někdo to může pochopit jako signál k tomu, že se má všechno začít rozvolňovat, přitom to ale vůbec není pravda.
V Česku se chystá koncert pro tisíc lidí. Ještě v dubnu zazpívá Lounová či Ledecký
Iniciativa Cesta ze tmy, jejímž cílem je obnovení kulturních představení, plánuje v pražské Lucerně sérii koncertů s diváky. První by se měl konat 23. dubna. Podmínkou účasti publika je, že všichni přítomní absolvují v den koncertu PCR test, jehož cena je zahrnuta ve vstupném, informoval za pořadatele Vítek Rosenbaum. V sérii koncertů zazpívá například Olga Lounová, Janek Ledecký, Václav Neckář, Jaroslav Uhlíř či kapela Jelen.
Toto je nejpřísnější forma, kterou jde udělat. Když jsou lidé přímo v den koncertu všichni otestovaní velmi kvalitními PCR testy a dostanou mezinárodní potvrzení, že jsou negativní a ten samý den jdou na koncert, tak v té chvíli je to v podstatě nejbezpečnější místo v Česku.
Je to podle vás cesta, která nás může bezpečně vrátit k normálnímu životu?
Bylo by to bezpečné. Dokonce čím víc takových akcí by bylo, tím rychleji bychom se vrátili k normálu a zbavili bychom se virové nálože. Sice nám nefunguje hygiena, ale když se dotyčný dozví, že je nakažlivý, tak téměř jistě omezí kontakty. A to bohatě stačí k tomu, aby čísla vyklesala na nulu. Pokud lidé uvidí, že se takhle ve velkém, rychle a levně dají dělat testy, tak je budou vyžadovat a skončí nesmyslná akce s antigenními testy. Ta byla myšlená jistě dobře, ale testy měly sloužit na něco jiného. A negativní výsledek u nich je absolutně k ničemu.
Mluvíte o tom, že je to levná cesta, ale třeba u koncertu je cena kolem 500 korun. To není zrovna málo.
Je tu šance, že to otevře cestu k masivnímu PCR testování, které může být skutečně levné. Toto je samozřejmě cena i s výdělkem. Normální laboratoř to zvládne za zhruba 160 korun, pokud se tedy bavíme o PCR testech ze slin. Například testy od pana profesora Žďárského by byly ještě pod 100 korun
Odkdy by takové akce podle vás bylo bezpečné pořádat?
Klidně takové akce pořádejme už od zítřka, a to ve chvíli, kdy si organizátor zajistí kvalitní PCR testování. Aktuální kapacity jsou zatím desetkrát větší než to, co se provádí. Zvládneme zhruba sto tisíc testů denně. Výhledově jde o to vynutit si vyjmutí preventivních PCR testů z kategorie zdravotnických úkonů a dosáhnout tím navýšení kapacit řádově na milion testů za den – tam bychom se podle mě dostali do tří týdnů.
Jaroslav Flegr Zdroj: CNN Prima NEWS