Senát schválil beze změn zákaz klecových chovů nosnic od roku 2027. Souhlasil tak i se zvýšením pokut za týrání zvířat nebo zákazem drezúry v cirkusech a podobných zařízeních. Rozhodl o tom po čtyřhodinové debatě v rámci novely o ochraně zvířat proti týrání. Novelu nyní dostane k podpisu prezident.
„Je to obrovský úspěch.(...) Schválení novely zákona na ochranu zvířat Senátem neznamená dobrou zprávu jen pro čtyři miliony českých slepic, které tak konečně zažijí pevnou zem pod nohama namísto drátů, ale zlepší se životy i dalších zvířat. Jsme rádi, že se senátoři za novelu postavili a my jim za toto jejich rozhodnutí děkujeme,“ uvedl předseda spolku OBRAZ (Obránci zvířat) Marek Voršilka.
Naopak Jihočeská agrární komora považuje zákaz klecových chovů za diskriminační krok. „Pokud se nezakážou i v zemích, ze kterých se do Česka vajíčka dovážejí, a to i v podobě zpracovaných výrobků, jako jsou sušenky či majonézy. Domníváme se, že je to populistické opatření. Doufáme, že nebudou znehodnocené investice, protože naši výrobci investovali obrovské miliardy do obohacených klecí,“ uvedla ředitelka Hana Šťastná.
Horní komora na popud svého zdravotního výboru vyzvala podobně jako Sněmovna vládu „k aktivnímu prosazování zákazu klecových chovů na úrovni EU“. Vyžádala si, aby ji kabinet o této věci informoval do konce března příštího roku. Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) namítal, že posun v tomto směru lze očekávat až za rok.
O zmírnění zákazu drezúry zvířat, které kvůli natáčení filmů prosazoval senátní zemědělský výbor, horní komora nehlasovala. Podle senátorů by tento zákaz mohlo ministerstvo zemědělství zmírnit v prováděcích předpisech.
Výbor tak neprosadil ani zvýšení odškodnění majitelům zrušených kožešinových farem na 4950 korun za norka. Zákon nadále počítá s odškodněním ve výši 3000 korun za norka a 3900 korun za lišku.
Novela zvyšuje na dvojnásobek, tedy až na jeden milion korun, pokuty za týrání zvířat. Důvodem je zpřísnění trestů vězení za tyto zločiny. Minimální pokuta za týrání zvířat v tzv. množírnách je novelou stanovena na 5000 korun a 10 000 korun podle míry provinění.