Dražší energie, potraviny i konec fixace hypoték. Do problémů se řítí stále více lidí

Inflace má drtivý dopad nejen na ty nejchudší. Do potíží se dostávají i lidé s vyššími příjmy. Vůbec nejhůře jsou na tom rodiny, u kterých se sešel konec fixace hypotéky s dramatickým zdražením energií – a do toho je třeba jeden z partnerů na rodičovské dovolené. Začínají se obracet na dluhové poradce. Řešení nebude jednoduché. Někteří zvažují třeba i to, že nebudou mít dalšího potomka.

Dvaačtyřicetiletý Tomáš splácí vysokou hypotéku na dům. Letos mu končí fixace a od příštího roku se mu úroková sazba zdvojnásobí. „To není o tom, že se vám hypotéka zvedne o deset až dvanáct tisíc, ale o tom, že veškeré další služby jdou nahoru. Topení, elektrika, voda, plyn,“ popsal pan Tomáš.

Do teď platil za hypotéku měsíčně 31 500 korun, novou splátku mu banka vypočítala na 40 500 korun. Jeho čistá mzda je nyní 43 tisíc. Manželka proto ukončila rodičovskou a nastoupila do práce, aby si rodina zvýšila příjmy. „Plus za potraviny, to jste taky o deset tisíc korun navíc se vším všudy ještě pro to dítě,“ uvedl pan Tomáš.

Stejně s hypotékou mu končí i fixace na odběr elektřiny. Zatímco doteď platil ročně za energie 25 tisíc, nově bude hradit přes sto tisíc. Podobných lidí nyní přibývá. Často končí u dluhových poradců. „Chodí k nám více lidí ze středních vrstev. Ti k nám před dvěma lety nechodili, jsou to lidé, kteří řeší své závazky, své dluhy,“ sdělil předseda Asociace dluhových poraden Hynek Kalvoda.

Náklady rostou v desítkách procent ročně, zatímco výdělky jsou stejné jako před dvěma lety. „Vidíme, že všechny příjmové skupiny mají problémy nejen se spotřebitelskými úvěry, ale také se zvyšováním cen běžných položek domácího rozpočtu,“ řekl ředitel Poradny při finanční tísni Jan Šmejkal.

I pan Tomáš se radil v dluhové poradně. Na žádnou pravidelnou státní podporu nedosáhne, využije ale úsporný energetický tarif. „Nepomůže to, ale uleví to, když to řeknu přehnaně, nebudete mít nedoplatek sto padesát tisíc, ale jen sto dvacet tisíc,“ vypočítal.

A ještě jeden dopad obrovského růstu cen. Tomášova manželka by chtěla druhé dítě. Tenhle plán je teď v ohrožení. „Bavíme se o tom. Raději člověk zabezpečí jedno dítě a dá mu to, co by mu měl dát, než aby měl druhé a pak měl problémy zabezpečit dvě děti,“ popsal pan Tomáš. Jeho rodina věří, že situaci zvládne. „Člověk si to spočítá a ví co bude. Ví, že v tom není sám. A budou na tom lidi podstatně hůř, než jsme my jako rodina,“ řekl Tomáš.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fiala: Sankce nás zasáhly víc než Rusko. Putin si s námi hrál už před válkou, odmítl Munzar
360°

Fiala: Sankce nás zasáhly víc než Rusko. Putin si s námi hrál už před válkou, odmítl Munzar

Na Václavském náměstí demonstrovaly ve středu proti vládě desetitisíce lidí. Jedním z důvodů byla i obava o budoucnost v aktuální energetické krizi. Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala v pořadu 360° v této souvislosti uvedl, že protiruské sankce nám uškodily více než Rusku. Místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Vojtěch Munzar (ODS) ale podotkl, že Putin si s cenami energií hrál již před válkou.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
06:12

USA poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc včetně 18 raketometů HIMARS

05:00

ISW: Ukrajinci již téměř obklíčili město Lyman, okupované ruskými vojáky

04:32

Poslanci se budou dál zabývat novelou rozpočtu, zvyšuje schodek na 330 mld. Kč

00:49

Ukrajinci sestřelili čtyři ruské rakety v Záporožské a Dněpropetrovské oblasti

Na hranicích se Slovenskem začaly další kontroly kvůli migrantům. Turisté by měli zpozornět

Česká policie zahájila kontroly na česko-slovenské hranici kvůli vysokému počtu uprchlíků, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska. Policie bude kontrolovat 27 bývalých hraničních přechodů i zelenou státní hranici, kterou nebude možné minimálně deset dnů překračovat. Slovenský premiér ve středu české rozhodnutí kritizoval. Kontroly v reakci na české opatření od čtvrtka zavádí na hranici se Slovenskem i Rakousko.

Ukrajinci blízko důležitého vítězství. Rusy čekají na východě vážné problémy, míní experti

Ukrajinské jednotky již téměř obklíčily město Lyman v Doněcké oblasti, které se snaží dobýt zpět. Vyplývá to z nové mapy, kterou zveřejnil americký Institut pro studium války (ISW). Zásobování Lymanu okupovaného ruskou armádou může procházet pouze úzkým koridorem přes obec Torske, která je již pod palbou ukrajinských sil, uvádí podle ruskojazyčné verze BBC Institut pro studium války.

Rakušan: Organizátoři demonstrací mají nereálná řešení. Protesty jsou bizarní, říká Benda

V Praze na Václavském náměstí a v dalších městech se v sobotu konala protivládní demonstrace. Poslanec Marek Benda (ODS) ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že protestovat proti špatnému zastropování cen energií, které nikdo ještě nepocítil, je absurdní a bizarní. Podle opozičního poslance Radka Vondráčka (ANO) ale vláda špatně komunikuje a nenaslouchá lidem.

Žádný útěk před mobilizací. Rusko bude prchající muže rekrutovat přímo na hranicích

Rusko se snaží, seč může, aby nahnalo co nejvíce mužů do své armády. Ta na Ukrajině podle všeho utrpěla velmi závažné ztráty, a tak Kreml potřebuje doplnit stavy. Mnoho Rusů však prchá do okolních států, přičemž Moskva zatím ponechává hranice otevřené. Kolony se tvoří například u hranic s Gruzií. Rusové, kteří prchají touto cestou, však dostali do cesty novou překážku. Putinův režim totiž na vytíženém hraničním přechodu Verchny Lars zřizuje svůj odvodový úřad.

Domácí zpravodajství

Desetitisíce lidí protestovaly proti vládě. Pořadatelé požádají Zemana o její odvolání

V Praze se na Václavském náměstí konala demonstrace proti vládě. Pořadatelé z uskupení Česká republika na 1. místě požadovali demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země. Na začátku programu to řekl organizátor Jiří Havel. Na akci dohlížela policie. Na Twitteru uvedla, že do centra metropole dorazily podle jejího odhadu „nižší desítky tisíc“ účastníků. Prvního shromáždění na začátku září se podle policie účastnilo asi 70 tisíc lidí. Pořadatelé demonstrace chtějí 10. října požádat prezidenta Zemana o odvolání vlády a vyhlášení předčasných voleb, další demonstraci pak plánují na 28. října.