Ve Spojených státech se zvýší pokuta pro cestující, kteří poruší nařízení vyžadující nošení roušek v letadlech, vlacích a dalších prostředcích hromadné dopravy s cílem zabránit šíření koronaviru. Podle agentury AP to oznámily vládní úřady.
Těm, kteří budou bez roušky přistiženi poprvé, hrozí nově pokuta od 500 do 1 000 dolarů (10 750 až 21 500 Kč). Při opakovaném přistižení může pokuta sahat od 1 000 do 3 000 dolarů (21 500 až 64 500 Kč). Doposud pokuty začínaly na 250 dolarech a mohly se vyšplhat až na 1 500 dolarů při opakovaném prohřešku.
Ministerstvo vnitřní bezpečnosti uvedlo, že nové pokuty vejdou v platnost v pátek. Povinnost nosit v letadle, autobusu a dalších hromadných dopravních prostředcích roušku zůstane v platnosti minimálně do 18. ledna.
Nařízení týkající se roušek v hromadné dopravě se u mnoha Američanů setkalo s nepochopením a vedlo k řadě sporů pasažérů s letuškami a stevardy, od kterých se vyžaduje, aby opatření vymáhali. Letecké společnosti podle zprávy úřadů z minulého měsíce zaznamenaly letos 3 889 případů neukázněných cestujících, z nichž 74 procent se týkalo odmítnutí nasadit si roušku.
Biden má plán, jak naočkovat více lidí
Americký prezident Joe Biden představil nový plán federální vlády v boji proti nemoci COVID-19, podle nějž na 100 milionů Američanů musí být očkováno nebo pravidelně podstupovat testy na koronavirus. Cílem je zvýšit proočkovanost a zastavit šíření mutace delta, informovala agentura AP.
Ve svém projevu z Bílého domu Biden kritizoval asi 80 milionů obyvatel Spojených států, kteří ještě nejsou očkovaní, navzdory tomu, že vakcíny jsou již několik měsíců dostupné. „Byli jsme trpěliví. Ale naše trpělivost slábne a na vaše odmítání doplácíme všichni,“ řekl. Neočkovaná menšina lidí podle něj může „způsobit spoustu škody a také ji způsobuje“.
Na základě vládního plánu všechny americké firmy s více než 100 zaměstnanci budou muset od svých pracovníků vyžadovat očkování nebo týdenní testy na koronavirus. Toto opatření se týká asi 80 milionů Američanů.
Povinné bude očkování pro zhruba 17 milionů pracovníků ve zdravotnických zařízeních, která využívají státní systém zdravotního zabezpečení Medicare a Medicaid. Očkování bude vyžadováno i od několika milionů zaměstnanců federální vlády a jejích externích spolupracovníků. Federální zaměstnanci měli doposud možnost nechat se očkovat nebo podstupovat pravidelné testy. Nyní mají až na výjimky 75 dní na to, aby si nechali dát vakcínu.
Rakušané znají krizový plán pro covidový podzim. Počítá i s lockdownem pro neočkované
Rakousko se chystá na podzimní vlnu covidu, v zemi totiž přibývá několik tisíc nakažených denně. Tamní kancléř Sebastian Kurz ve čtvrtek s předstihem ohlásil, že pokud bude zapotřebí lockdown, bude se týkat jen neočkovaných obyvatel. Země se podle něj už také nehodlá řídit počtem případů za týden, ale vytížeností nemocničních lůžek. Opatření se při zhoršení situace dotknou sportu, restaurací i hromadných akcí.
Podle agentury Reuters je pravděpodobné, že nová opatření budou napadena u soudů. Okamžitě je také kritizovali opoziční republikáni.
Nový plán pro boj s nemocí COVID-19, který oznámil Biden v pátečním projevu z Bílého domu, reaguje na rostoucí počet případů nákazy koronavirem ve Spojených státech v poslední době a na stagnující tempo očkování proti covidu.
Spojené státy zaznamenaly od začátku pandemie přes 40 milionů potvrzených případů nákazy koronavirem, což je v absolutních číslech nejvíce ze všech zemí světa. USA, kde žije zhruba 330 milionů obyvatel, zároveň mají nejvyšší oficiální bilanci obětí covidu, a sice více než 650 000 úmrtí. Země nyní zažívá další nápor epidemie a zdravotnictví se opět ve více státech dostává na hranici svých možností. Alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu dostalo přes 208 milionů Američanů.