Cena ropy Brent překročila v průběhu tohoto týdne hranici čtyřiceti dolarů za barel. Texaské ropě WTI k této úrovni chybí necelé dva dolary. Černé zlato zdražuje v důsledku rostoucí poptávky, která v sobě odráží návrat světové ekonomiky k normálu. Benzín a nafta na tuzemských čerpacích stanicích tak nejspíše budou dále zdražovat.
Podle technologické společnosti TomTom se už v některých světových metropolích vrátil objem dopravy na úroveň loňského roku. Poptávka po ropě jednoduše roste, protože se do normálu po koronavirové karanténě začínají vracet některé země. Dá se tedy předpokládat, že jakmile pandemie odezní i ve Spojených státech a Latinské Americe, bude vlastnictví ropných vrtů stále lukrativnější.
Jásat ovšem nebudou majitelé motorových vozidel, ať už do svých plechových miláčků lijí benzín či naftu. Podle všeho totiž extrémně levné časy, kdy bylo litr pohonných hmot v některých krajích České republiky možné natankovat i za méně než 23 korun, definitivně skončily. Průměrná cena benzínu Natural 95 se včera vrátila nad 27 korun za litr, kde byl naposledy v polovině letošního dubna. „Jedná se o neklamný znak toho, že ceny pohonných hmot se po propadu způsobeném vrcholící koronavirovou krizí postupně normalizují,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Lukáš Kovanda, hlavní ekonom společnosti Czech Fund.
Silnější koruna zdražení ropy ztlumí
Cena ropy táhla vzhůru také optimistická očekávání. Data z amerického trhu práce totiž naznačují, že by se ekonomika USA mohla v dohledné době odrazit ode dna. Počty nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti se totiž v USA snížily více, než se očekávalo, a tak někteří investoři začali spekulovat na zdražení ropy. Proto ji začali kupovat. Připomeňme, že koncem dubna se květnové ropné futures obchodovaly za záporné ceny. Takový vývoj v příštích týdnech a měsících můžeme prakticky vyloučit.
Zdražení ropy na světových trzích není takové, aby opodstatnilo tyto cenové nárůsty pohonných hmot v ČR
Relativně pozitivní data z amerického trhu práce signalizují další růst poptávky po ropě, a tedy další možné zdražování pohonných hmot. Přesto ale stále platí, že motoristé budou mít nejlacinější léto za posledních dvacet let. Podle Lukáše Kovandy se dokonce zdražování nafty a benzínu u tuzemských čerpacích stanic zpomalí. „Zdražení ropy na světových trzích není takové, aby opodstatnilo tyto cenové nárůsty pohonných hmot v ČR. Vždyť ropa Brent na světových trzích zdražuje v červnu pouze o zhruba pět procent. Navíc ovšem během června zpevnila koruna vůči dolaru, o 2,3 procenta, což by mělo korunový efekt růst dolarové ceny tlumit,“ dodal.
Na druhé straně je také třeba mít stále na paměti riziko příchodu druhé vlny koronavirové epidemie, která by nejspíše vedla ke znovuzavedení některých protiepidemických opatření. To by následně mohlo opět poptávku po ropě a pohonných hmotách utlumit. Tím pádem by se ceny opět vydaly směrem k jihu, což by bylo ještě umocněno příchodem podzimních a zimních měsíců, kdy se objem osobní automobilové dopravy tradičně snižuje.