Ještě donedávna platilo, že celoroční pneumatiky jsou kompromisem, který se hodí spíš pro řidiče s minimálním ročním nájezdem a pohodovým stylem jízdy. Jenže letošní test autoklubu ADAC ukazuje, že se situace začíná měnit. Mezi šestnácti testovanými modely v rozměru 225/45 R17 se hned čtyři pneumatiky dokázaly vyrovnat těm letním v létě a těm zimním v zimě. Jaké to jsou?
Zatímco loni dosáhla dobrých výsledků pouze jedna pneumatika, letos to jsou hned čtyři. Vůbec nejlépe z testu ADACu vyšly pneumatiky Goodyear Vector 4Seasons Gen-3 a Continental AllSeasonContact 2, které získaly známku 2,3. Obě překvapily nejen vyváženým výkonem, ale i tím, že nepatří k nejdražším na trhu.
K TÉMATU: Řidiči mohou jásat. Na trhu je první opravdu funkční celoroční pneumatika. A není drahá
Goodyear si udržel vedoucí pozici už druhým rokem, přičemž se zlepšil i oproti loňskému výsledku. Vyniká hlavně na mokré vozovce, zároveň je šetrný k životnímu prostředí a má dlouhou životnost. Na suchu při svižnější jízdě sice není úplně přesný, ale v běžném provozu to nebude představovat problém.
Continental naopak zaujal svou vyrovnaností. Nemá žádnou výraznou slabinu, dobře si vede na suchu, mokru i sněhu. I když jde o novější model, cenově se navíc drží na úrovni konkurence – v Česku se dá sehnat za zhruba 3 300 korun za kus, což je velmi slušná cena vzhledem k výkonu. Podobně stojí také vítězná pneumatika Goodyear Vector 4Seasons Gen-3.
V testech dále obstály i pneumatiky Pirelli Cinturato All Season SF3 a Bridgestone Turanza All Season 6, které si se známkou 2,5 taktéž odvezly hodnocení „dobré“. Obě stojí okolo 3 100 korun a obě je ADAC označil za bezpečné. Jediné, v čem lehce zaostávají, je funkčnost na zimních silnicích.
Těmto se raději vyhněte!
Stále se však na trhu najdou celoroční pneumatiky, které jsou podle ADACu vysloveně nebezpečné. Jde o čtveřici čínských pneumatik s názvy Arivo Carlorful A/S, Petlas Multi Action PT565, CST Medallion All Season ACP1 a APlus AS909. Ty sice vynikají nízkou cenou, ale mají dlouhou brzdnou dráhu, jsou nepředvídatelné na sněhu, mokru a dokonce i za sucha.
Zklamání však přišlo i od známějších značek. Například Barum Quartaris 5, Vredestein Quatrac Pro+ nebo Nexen N'Blue 4Season 2 skončily s hodnocením „dostatečné“ (3,9). Značka tedy automaticky nezaručuje kvalitu, což je důležité mít při nákupu na paměti.
Letošní test ADACu tak potvrzuje, že celoroční pneumatiky už nejsou jen kompromisem. Vybrané pneumatiky zvládnou celoroční provoz se ctí a mohou plně nahradit sezónní přezouvání – samozřejmě za předpokladu, že sáhnete po kvalitním a ověřeném produktu. A pozitivní zprávou navíc je, že ty nejlepší nemusí být hned nejdražší.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Pokuta za slušnost? Řidiči kroutí hlavou nad trestem za děkování „varováky“. Diví se i ministr