Konec tatarstánských bestií na Dakaru? Protiruské sankce drtí výrobce kamionů Kamaz

Téměř dvě desetiletí nechávala ruská stáj Kamaz na slavné dakarské rallye veškerou konkurenci daleko za sebou. V posledních dvou ročnících Dakaru obsadil Kamaz dokonce všechna pódiová umístění. Po agresi Ruské federace vůči Ukrajině se vše změnilo. Velmistr bojuje o přežití a reálně hrozí, že v ročníku 2023 se tovární tým na startu neobjeví.

Jeden litr nafty na jeden kilometr. To je reálná spotřeba bestie z Tatarstánu, soutěžního trucku Kamaz 43509. Zrychlení na 100 km/h mu trvá pouhých 14 sekund, na maximální rychlost 183 km/h zrychlí za necelou minutu. Se zkušenou posádkou snadno předjede konkurenci z celého světa a na jedno natankování ujede i více než 800 km. Za poslední dvě dekády nedokázal Kamaz zvítězit pouze čtyřikrát (v roce 2001 vyhráli Češi s Tatrou 815, v roce 2007 belgicko-nizozemský tým MAN TGA a v letech 2012 a 2016 museli Rusové uznat převahu Nizozemce Gerarda de Rooy v Ivecu). V letech 2021 a 2022 nastal skutečný knockout pro světové soupeře: Kamazy obsadily všechna místa na stupních vítězů. V Dakaru 2023 možná ale dostanou po letech prostor i ostatní značky.

Cenzurovaná upoutávka

Letošní představení trasy Dakaru 2023 už bylo adaptováno na okolnosti válečného konfliktu na Ukrajině. V krásném filmu dokumentujícím předchozí rallye chyběly scény s ruskými kamiony. Cenzura však nebyla dostatečně ostražitá. Zachovalo se několik záběrů s ruskými vozy Lada Niva. Není těžké uhodnout, že po zahájení ruské agrese proti Ukrajině byla otázka účasti ruského týmu zpochybněna. O možném vyloučení Kamazu z dalšího ročníku už píší nejen západní, ale i ruská média.

Vladimir Čagin, sedminásobný vítěz Dakaru a současný šéf továrního týmu Kamaz-master, přiznal v rozhovoru uveřejněném na oficiálních stránkách týmu změny v plánech pro následující sezónu . Na otázku, co by tým dělal, kdyby v roce 2023 nejel na Dakar, hořce prohlásil, že sport se nyní stal součástí politiky. Po stažení zahraničních sponzorů (seznam partnerů byl loni dlouhý, včetně BorgWarner, Goodyear, Total Energies, Red Bull, Webasto, Varta) musí nejen tým Kamaz-master bojovat o přežití. Sám výrobce nákladních vozů se také snaží udržet nad vodou.

Mercedes už dal sbohem

Pro Kamaz to ale vůbec není jednoduché. Přišli o svého nejdůležitějšího partnera, tedy německý Mercedes. Společnost oznámila prodej všech svých podílů v Kamazu a ukončení všech investic, díky kterým mohli v Kamazu vyvinout nejnovější generaci nákladních vozů z rodiny K5 – kabina pochází od Mercedesu – a K4, která firmě vydělala nejvíce peněz.

Ještě letos v lednu se podle polského webu autoswiat.pl předpokládalo, že firma vyrobí 15 až 16 tisíc nových trucků. Při současných sankcích jich bude maximálně 3 až 5 tisíc. Úspěchem bude také udržení exportu nákladních vozidel a dosažení jakéhokoli zisku (Sergej Kogogin, šéf Kamazu, uvádí nyní nulový zisk).

Dostupnost komponentů pro tatarstánského výrobce nákladních vozů je už tak dost špatná, že lze jen těžko počítat s nákladními vozy splňujícími emisní normu Euro 5. Z této příčiny také přišlo rozhodnutí odpovědných míst nabídnout nákladní vozy, které ještě pamatují časy SSSR. Od dubna 2022 nabízí tedy Kamaz ruským zákazníkům zastaralé modely K3 s motory Euro 2, které obvykle směřovaly k zákazníkům v Africe a Latinské Americe. Je příznačné, že i v Rusku si takto starou techniku ​​málokdo přál (v roce 2021 bylo vyrobeno celkem 44 000 nákladních vozů, z toho pouze 1,5 tisíce takto starých modelů).

Není divu, že Rusové hledají pomoc mimo jiné v Číně. Ta má ale také svá omezení. Nejnovější malý nákladní vůz Kamaz Compass je příbuzný čínského JAC řady N s americkým dieselem Cummins vyráběným v Číně. A najít jiný, nesankční motor, bude stále obtížnější. Další komponenty budou pravděpodobně pocházet z Číny (nebo Íránu), bez nich bude těžké vyrábět nejnovější nákladní vozy K5 (Kamaz deklaruje, že od ledna 2023 se rozběhne malosériová výroba aut s tzv. alternativními komponenty).

Závoďáky na prodej

Tovární rallye team Kamaz Masters sice nezahálí a spolupracuje s Gazpromem na nákladních automobilech s hybridním a vodíkovým pohonem, po ztrátě mnoha sponzorů je však také nutné hledat úspory a rozprodávat nepotřebné vybavení.

Vladimir Čagin přiznává, že je k tomu donutil život. Proto bude k prodeji větší množství starších soutěžních kamionů. Zdálo by se, že nejde o žádnou novinku, historické modely jsou totiž nabízeny již řadu let. Zřejmě jich však bude potřeba prodat více, než se nyní plánuje.

Tagy: