Napětí mezi Kosovem a Srbskem
Mezi Srbskem a Kosovem to opět silně jiskří. Hrozby se ozývají poté, co Kosované rozhodli o zrušení platnosti srbských dokladů a registračních značek aut na svém území. V návaznosti na to etničtí Srbové na severu země zablokovali silnice ze Srbska. Ještě dál zašel jeden z poslanců tamní vládnoucí strany, jenž prohlásil, že možná bude potřeba „denacifikovat“ Balkán. Výhrůžně se vyjádřil i srbský prezident Aleksandar Vučić.
„Zdá se mi, že Srbsko bude nuceno zahájit denacifikaci Balkánu. Rád bych se mýlil,“ napsal na sociální síť Twitter srbský poslanec Vladimir Đukanović. Ten je členem vládnoucí Srbské pokrokové strany.
Předsedou partaje je sám srbský prezident Aleksandar Vučić, jenž rovněž neváhal přidat výhrůžný vzkaz. „Srbsko nikdy nebylo v komplexnější a složitější situaci než dnes,“ prohlásil ohledně vztahu ke Kosovu srbský prezident. Kromě toho sice uvedl, že chce zachovat mír, ale zároveň dodal, že „pokud ho nechtějí, říkám vám – Srbsko zvítězí“.
Zmiňovaný Vučićův poslanec použil slovo „denacifikace“ podobně, jako už po několik měsíců argumentují Rusové, když obhajují svoji invazi na Ukrajinu, která započala 24. února. Kreml a jeho propaganda od začátku války tvrdí, že cílem „speciální vojenské operace“, jak Rusové válku nazývají, je právě „denacifikace a demilitarizace Ukrajiny“.
Srbsko přitom platí za jednoho z posledních spojenců ruského prezidenta Vladimira Putina. Nejen, že se Srbové nepřipojili k protiruským sankcím a neuzavřeli Rusům svůj vzdušný prostor, ale naposledy se Vučić dokonce nechal slyšet, že Rusko válčí přímo se Západem. „Měli bychom pochopit, že jsme ve světové válce. Všechny řeči o tom, že jde o regionální či lokální válku musí skončit,“ prohlásila srbská hlava státu v rozhovoru pro tamní televizní kanál Pink. Západ podle něj bojuje s Ruskem „přes Ukrajince“.
Napětí kvůli značkám a dokladům
Současné napětí mezi Bělehradem a Prištinou ale svým krokem vyprovokovali Kosované. Místní premiér Albin Kurti společně se svou vládou rozhodl, že všechny srbské doklady i registrační značky vozidel na území Kosova nebudou platit. Srbové, kteří se budou pohybovat po Kosovu, by si proto měli obstarat změněnou značku pro vozidla. Kromě toho jim budou jejich doklady vyměněny za dočasné identifikační průkazy platné na tři měsíce.
Pravidlo mělo začít platit od 1. srpna, tedy od pondělí. Priština jej hájí coby reciproční opatření, neboť Kosované musí při příjezdu do Srbska rovněž měnit své registrační značky u vozidel.
Nařízení vyvolalo nevoli nejen v Srbsku, ale i u etnických Srbů, kteří v Kosovu žijí. Ti kvůli tomu na severu země zahájili blokádu dvou silnic na hraničních přechodech se Srbskem. V Mitrovici se v neděli odpoledne rozezněly varovné sirény a policisté kvůli protestujícím nakonec uzavřeli hraniční přechody Jarinje a Brnjak.
Premiér Kurti nakonec oznámil, že kvůli nepokojům a napětí schválené opatření zatím o měsíc posune. „Ve spolupráci s našimi zahraničními spojenci se zavazujeme implementaci našich rozhodnutí o značkách vozidel a identifikačních dokladech pro Srby pozdržet o 30 dní za podmínky, že všechny barikády budou odstraněny a bude zachována naprostá svoboda pohybu,“ uvedl na Twitteru kosovský premiér.
In cooperation with our international allies, we pledge to postpone implementation of decisions on car plates & entry-exit documents at border crossing points w/ Serbia for 30 days, on the condition that all barricades are removed & complete freedom of movement is restored. pic.twitter.com/oJNaQi0qPO
— Albin Kurti (@albinkurti) July 31, 2022