Je čas odložit kontaktní čočky a oslnit svět novými brýlemi, říkají s trochou nadsázky experti Americké oftalmologické akademie, které oslovila CNN. Krom faktu, že brýle mohou zafungovat jako bariéra při přenosu viru vzduchem přímo do oka, nošení brýlí vám může podle odborníků pomoci přestat se dotýkat tváře a tím významně snížit riziko přenosu viru.
„Uživatelé kontaktních čoček se minimálně dvakrát denně dotýkají očí, aby si nasadili a vyjmuli kontaktní čočky, ale také se dotýkají mnohem častěji očí i obličeje,“ vysvětluje pro CNN doktor Thomas Steinemann, oftalmolog z Americké oftalmologické akademie.“ Například si často mnete oči, pak si přejedete přes obličej, poškrábete se na tváři, dotknete se úst, někteří si strčí i prsty do nosu a ti se slabšími hygienickými návyky si před tím ani mezi těmito činnostmi asi neumyjí ruce,“ popsal své zkušenosti.
Mnohem pravděpodobnější způsob přenosu viru je nosem, či ústy, ale ani u očí ho nelze podcenit. Lékaři dosud nemají důkaz přímo o přenosu koronaviru okem, přesto není podle experta na infekční choroby a profesora lékařské univerzity Williama Schaffnera vyloučený.
Studie: Riziko nákazy koronavirem je vysoké během spánku. Odborník popsal, jak se bránit
Nákaza novým koronavirem už dosáhla pandemických rozměrů a odborníci se snaží hledat nové způsoby, jak šíření infekce zastavit. Lékař Bruce L. Davidson pro CNN popsal, že velká pravděpodobnost nákazy je ve spánku.
Co se týká očí a koronaviru, pravděpodobnější než přenos nákazy okem je podle doktora Steinemanna naopak zánět spojivek tímto virem vyvolaný – takzvaná konjunktivitida. Když se začteme do popisu virové konjunktivitidy, patří podle lékařských příruče k nejčastějším zánětům spojivek. Nástup bývá velmi rychlý, postižený si stěžuje na pálení očí a pocit písku v očích, projevuje se typicky zarudnutím očí, otokem víček a zduřením uzlin.
„Prostředí oka je vlhké, příjemné a pohostinné pro viry, ve skutečnosti existuje spousta organismů, které se snadno usídlí na vaší oční spojivce nebo se přilepí na kontaktní čočku,“ dodal oftalmolog Steinemann. Dostupné statistiky – například z Číny – ukazují, že přibližně jedno až tři procenta lidí s COVID-19 mělo také zánět spojivek. A jsme zpět u dotýkání se očí a obličeje. Právě zánět spojivek a s ním i koronavirus se může šířit dotykem zánětlivého výtoku či tekutiny z očí infikovaného člověka nebo také z předmětů, kterých se infikovaná osoba dotkla – například po promnutí očí, připomíná lékař.