Nákaza novým koronavirem už dosáhla pandemických rozměrů a odborníci se snaží hledat nové způsoby, jak šíření infekce zastavit. Lékař Bruce L. Davidson pro CNN popsal, že velká pravděpodobnost nákazy je ve spánku.
Koronavirus údajně napadá jako první buňky pod hlasivkami, v dýchacích cestách a hluboko v plicích - na rozdíl od virů chřipky, které začínají nosem a krkem. Studie ukázaly, že nejméně polovina lidí - mladých, ve středním věku a starších, má největší šanci se nakazit ve spánku.
Kromě kapének vdechovaných vzduchem se koronavirus dostává do buněk přes tekutiny v nose nebo v krku, které postupně sklouzávají dolů na průdušnice. Pravděpodobnost infekce se zvyšuje, když člověk před usnutím požije alkohol nebo pilulky. Spí tak prý hlouběji a šance na vdechnutí viru jsou údajně ještě větší. Ohroženější jsou také lidé, kteří mají z kouření poškození plíce. Polykání slin ve spánku jim může do plic dostat ještě více vdechnutého obsahu z krku.
Přenáší se koronavirus jídlem? Odborníci odpověděli na časté otázky
Počet potvrzených případů nakažených novým virem Covid-19 vzrostl na 113 tisíc a nákaze podlehlo už více než 4000 lidí. Šíření koronaviru tak vyvolává spoustu otázek. Lidé se například obávají cestovat v letadle a nakažení jídlem.
Množství tekutin, které ve spánku vdechneme, je tak velké, že může způsobit pneumonii. „Tak proč se neprobudíme každé ráno s pneumonií? Lidské nosy a krky v sobě mají bezpečné bakterie, nikoliv mikroby, jako je koronavirus, které mohou způsobit pneumonii. Navíc plíce disponují buňkami, které zabíjejí mikroby, a ty se tak do plic dostanou,“ popsal Davidson.
Hygiena nejen při koronaviru: Vyrobte si sami doma dezinfekci
Dezinfekčních prostředků v českých obchodech kvůli onemocnění koronavirem ubývá, někde už ani na pultech skutečně nejsou. Světová zdravotnická organizace zveřejnila návod, jak si lze dezinfekci vyrobit doma z volně dostupných prostředků, které se dají koupit v lékárně.
Onemocnění koronavirem údajně hodně závisí na dvou faktorech: odolnosti vůči plicní infekci a množství koronaviru, které se dostane do těla. Ve větším riziku jsou lidé, kteří mají plicní nebo dýchací potíže, astma nebo oslabenou imunitu, například užíváním drog a nějakou další nemocí. Zdraví lidé mají větší šanci odolat viru, nebo „jen málo“ onemocnět, pokud nebudou vystaveni velkému množství nákazy.
Nákaze se dá bránit mnoha způsoby – vyhýbat se lidem a dodržovat dostatečnou vzdálenost, větráním a nezdržováním se ve špatně větraných prostorech. Důležité je pravidelná hygiena – mytí rukou a obličeje včetně nosních dírek. Lidé by si měli čistit zuby, používat ústní vodu a kartáčkem čistit i jazyk. Klíčem je totiž údajně minimalizování virů poblíž obličeje. Davidson také doporučuje nepoužívat zavlažovací zařízení.