Výbor pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu projednal zprávu obsahující nezávazná doporučení k otázce střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše (ANO). Výbor vyzval české úřady k lepší kontrole, Evropskou komisi vyzval k zastavení plateb holdingu Agrofert a k důslednému uplatňování nulové tolerence.
Doporučení výboru navazují na únorovou misi europoslanců v Česku. Během té se setkali se zástupci českých ministerstev, s novináři, s předsedou NKÚ Miroslavem Kalou či s Asociací soukromého zemědělství. Premiér Andrej Babiš se s europoslanci setkat odmítl. Předsedkyni výboru Moniku Hohlmeierovou dokonce označil za „pomatenou“. O českých členech mise, Mikuláši Peksovi (Piráti) a Tomáši Zdechovském (KDU-ČSL), řekl, že jsou „vlastizrádci“.
Na čtvrteční zprávu z výboru europarlamentu Babiš reagovat nechtěl. „Chci zopakovat, že střet zájmů nemám. Postupoval jsem podle lex Babiš,“ řekl s odkazem na zákon o střetu zájmů. „A dál to nechci komentovat, protože se bojím, že bych se musel následně omlouvat za ten komentář," uvedl. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka v reakci označil misi výboru za zpolitizovanou.
České úřady by měly řešit trvající střet zájmů premiéra Andreje Babiše, jenž má stále vliv na holding Agrofert a inkasuje peníze z fondů Evropské unie. Shodlo se na tom ve čtvrtek několik europoslanců z výboru, který zprávu z mise v Česku projednal. V nezávazných doporučeních výbor vyzval premiéra, aby odstoupil nebo přestal přes firmy spojené s holdingem Agrofert inkasovat peníze z unijního rozpočtu, pokud se střet zájmů skutečně prokáže.
Zprávu o vyšetřovací misi výboru v českém znění zveřejnil europoslanec za Piráty a člen únorové mise Mikuláš Peksa. Zprávu najdete zde.
Zastavení plateb a nulová tolerance
Evropská komise by zase podle europoslanců měla zastavit platby holdingu a důsledně uplatňovat nulovou toleranci. Loňská auditní zpráva Evropské komise konstatuje, že Babiš má stále vliv na firmu, kterou vložil do svěřenských fondů.
Většina europoslanců se shodla na tom, že kontrolní mise potvrdila podezření na střet zájmů, které zákonodárci měli. „V České republice je stále největším příjemcem dotací z EU premiér a to je situace, kterou musíme vyřešit co nejrychleji,“ podotkl německý europoslanec Daniel Freund z frakce zelených.
Výbor ve zprávě vyzval Babiše, aby se „zbavil svých obchodních podílů a přestal dostávat jakékoli veřejné dotace či finance distribuované jeho vládou včetně fondů EU, nebo odstoupil z funkce premiéra“, pokud se střet zájmů prokáže.
Podle europoslanců mise rovněž zjistila, že české úřady střety zájmů neumějí kontrolovat a že záleží v zásadě na čestném prohlášení dotčeného politika. Zpráva proto vyzvala úřady v ČR, aby co nejdříve odstranily nedostatky v „odhalování, prevenci a odstraňování střetu zájmů“.
Doporučení, která výbor schválil čtvrtečním projednáním, jsou nezávazná. Mohou se však odrazit v usnesení europarlamentu, o němž by podle šéfky výboru Moniky Hohlmeierové mohli poslanci hlasovat již na červnovém plenárním zasedání.