Obnovení kontrol na německo-českých hranicích je i v zájmu Čechů a jejich boje s pandemií nemoci COVID-19. Ve čtvrtek to na dálničním přechodu Breitenau / Krásný Les na sasko-českém pomezí prohlásil německý ministr vnitra Horst Seehofer. Dodal, že opatření, která jsou vůči Česku od neděle v platnosti, uplatňuje Německo vůči všem zemím světa, které považuje za oblasti s výskytem nebezpečných mutací koronaviru. Německo podle Seehofera zřejmě hraniční kontroly s Českem a Tyrolskem prodlouží i po 3. březnu.
Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) oznámil, že požádal německého ministra zahraničí o přehodnocení opatření v Německu, zejména pro pendlery a nákladní dopravu. Rychlou změnu však nečeká.
„Ve stejném duchu mluvili také kolegové z Rakouska a Slovenska. Bohužel neočekáváme v nejbližší době žádnou radikální změnu. To je realistický odhad, nechci slibovat nesplnitelné. Ministr Heiko Maas zopakoval, že uvolnění se bude odvíjet od situace u nás. Ta se bohužel nelepší,“ napsal dále ministr Petříček na Twitteru.
Svolal jsem videojednání ministrů zahraničí Česka 🇨🇿, Německa 🇩🇪, Slovenska 🇸🇰 a Rakouska 🇦🇹. Znovu jsem požádal kolegu @HeikoMaas o přehodnocení striktních opatření v Německu, zejména pro pendlery a nákladní dopravu. pic.twitter.com/Z4VJ2b4iQa
— Tomáš Petříček (@TPetricek) February 18, 2021
Německo už zkontrolovalo na 50 tisíc lidí, pětinu z nich nepustilo
Německá policie podle Seehofera kontroluje každé osobní auto na hranicích s Českem a Tyrolskem, ke kamionům ale přistupuje podle dopravní situace. K dnešnímu ránu prošlo kontrolou na 50 000 lidí, pětina z nich do Německa vpuštěna nebyla.
Česko považují Němci za oblast s výskytem nebezpečných mutací, proto v neděli obnovili kontroly na pomezí s Českem a přes hranice pouští jen lidi stanovených profesí. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu v Krakově o složité situaci českých řidičů kamionů hovořil i s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem, který se zúčastnil visegrádského summitu.
Při vstupu do Německa musí od neděle všichni včetně přeshraničních pracovníků či řidičů kamionů předkládat na hranicích negativní test. S výjimkou pendlerů, dopravců a lidí cestujících z humanitárních důvodů je nutné po překročení hranic nastoupit do karantény, která v Bavorsku činí deset a v Sasku 14 dní. V Bavorsku je možné izolaci po pěti dnech ukončit dalším testem, Sasko to nedovoluje.
Na některých hraničních přechodech mezi ČR a Německem se kvůli povinnému testování opakovaně tvořily kolony kamionů.
Čeští pendleři budou muset v Německu předkládat při hraničních kontrolách potvrzení o důležitosti své profese až od pátku, a to shodně v Sasku i v Bavorsku.
Petříček také ve středu požádal bavorskou ministryni pro evropské záležitosti Melanii Humlovou, aby mezinárodní doprava dostala v Německu výjimku z povinného testování na koronavirus. Zároveň se zástupci vlád dohodli na posílení testovacích kapacit na obou stranách hranice.