Kontroly na jatkách odhalily pochybení, veterinární správa chystá opatření

Kopání, vláčení a nadměrné používání elektrického pohaněče – video poukazující na hrubé chování ke zvířatům na jatkách spustilo celorepublikové kontroly těchto zařízení. Za týden zkontrolovala Státní veterinární správa devadesát procent z 207 jatek v Česku. Výsledky ukázaly, že takovému zacházení nejsou zvířata vystavena výjimečně.

Kopání, vláčení a nadměrné používání elektrického pohaněče – video poukazující na hrubé chování ke zvířatům na jatkách spustilo celorepublikové kontroly těchto zařízení. Za týden zkontrolovala Státní veterinární správa devadesát procent z 207 jatek v Česku. Výsledky ukázaly, že takovému zacházení nejsou zvířata vystavena výjimečně.

„Kontroly se zaměřily zejména na oblast welfare (pohody) zvířat a také na vykládku zvířat. V rámci kontrol bylo zjištěno, že nějaké porušení welfare bylo v průběhu letošního roku zjištěno na devíti procentech jatek - například úhyny při přepravě a ve stáji, opakované omračování zvířat, zranění při přepravě, nepřiměřené používání elektrického pohaněče," uvedl pro ČTK mluvčí SVS Petr Vorlíček.

Inspektoři dále zjistili, že některá jatka nejsou vybavená k tomu, aby mohla porazit zvířata zraněná během přepravy tak, že nemohou vstát. To by se podle Vorlíčka mělo změnit, stejně, jako podoba dozoru na jatkách. „Do budoucna by měli veterinární inspektoři provádějící dozor na jatkách být častěji než dnes přítomni při vykládce zvířat, a to přesto, že platná veterinární legislativa povinnost fyzické přítomnosti inspektora u každé vykládky zvířat nevyžaduje," upřesnil Vorlíček.

„Všude je to stejné“

Podnětem kontrol byl videozáznam z jatek ve Všeticích, kvůli kterému podala SVS trestní oznámení pro podezření na týrání zvířat. „SVS bezodkladně podá trestní oznámení na provozovatele jatek, aby bylo důsledně vyšetřeno vážné podezření z týrání hospodářských zvířat. Interně v rámci SVS prověříme práci inspektorů provádějících dozor na uvedených jatkách. Pokud šetření potvrdí jejich pochybení, vyvodíme vůči nim adekvátní důsledky,“ uvedl minulý týden ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Video zveřejnilo sdružení Zvířata nejíme, které na svých stránkách zároveň vytvořilo album komentářů. Ty mají svědčit o tom, že týrání zvířat na jatkách je běžnou záležitostí. „Zvířata, která nejsou schopná pohybu, se musí usmrtit tam, kde leží? Nikdy jsem se s tím nesetkal. Všechna taková zvířata byla poslána na jatka. A už při nakládce byla vlečena na náklaďák,“ stojí v jednom komentáři. Další zase mluví o běžné rutině. „Když se za osm hodin porazí cca 100 prasat, nikomu nejde o to, aby ta zvířata nebyla týraná, ale aby ta práce byla rychle hotová. A to vám nemusí potvrdit jen aktivisti, ale i já jako bývalý zaměstnanec několika provozoven. Všude je to stejné.“

Sdružení Zvířata nejíme letos upozornilo na další obdobné případy, jako je ten ze Všetic. V jednom z nich zaměstnanec jatek z Příbrami zvířata bil, v dalším pak používal zaměstnanec jiných jatek elektrický poháněč tak, jak by neměl. Poukázali také na česká králičí jatka, kde docházelo k nedostatečnému omračování před usmrcením. Řezníci navíc neměli potřebnou kvalifikaci.

Ochránci zvířat proto chtějí, aby dění na jatkách snímaly kamery. „Představovali bychom si to tak, že by kamery byly na místě, kde se zvířata vyhání z transportu, kde je předporážkové ustájení a následně kde si zvířata poráží – zabíjejí,“ popisuje Michaela Vincourová ze sdružení Zvířata nejíme. „Co se týká kamerového systému, můžu vás ubezpečit, že nad tím zcela vážně přemýšlíme a říkáme si plusy a mínusy a musíme si to vyhodnotit, ale v žádném případě to nezamítáme,“ uvedl v reakci na požadavek minulý týden ministr zemědělství Miroslav Toman.

Tagy: