Britští vědci se připravují na zahájení kontroverzního experimentu, na který se tamní vláda chystá přispět v přepočtu více než miliardou korun. V rámci urychlení vývoje vakcíny proti novému koronaviru infikují onemocněním COVID-19 zdravé dobrovolníky, na nichž poté budou studovat účinky připravované vakcíny. Informovala o tom agentura AP.
Ačkoliv je takový přístup označovaný za riskantní, podle autorů může přinést výsledky rychleji než standardní výzkum. U něj se teprve čeká na to, zda dobrovolníci, jimž byla experimentální léčba podána, onemocní.
Britská vláda se do nové studie chystá investovat 33,6 milionu liber (v přepočtu přes miliardu korun). Univerzita Imperial College London v úterý informovala, že studie má vzniknout v rámci partnerství s ministerstvem obchodu, energie a průmyslové strategie, Royal Free London NHS Foundation Trust (fond Národní zdravotnické služby) a společnosti hVIVO, která má zkušenosti s prováděním testů.
„Záměrné infikování dobrovolníků známým lidským patogenem se nikdy nepodstupuje snadno,“ uvedl spoluautor studie Peter Openshaw. „Nicméně takové studie jsou enormně informativní o nemoci, dokonce i tak moc studované, jako je COVID-19.“
V první fázi studie se vědci mají zaměřit na stanovení nejmenší možné úrovně expozice potřebné k vyvolání nemoci. Poté budou zjišťovat, jak vakcína působí na tělo, imunitní reakci těla a potenciální léčbu.
Vedoucí pracovní skupiny pro vakcínu Kate Binghamová uvedla, že výzkum zlepší naše pochopení viru a pomůže nám při rozhodování o dalším výzkumu. „Je toho mnoho, co se můžeme naučit, pokud jde o imunitu, délku ochrany vakcínou a reinfekci,“ dodala Binghamová.