Jedno z mála posledních míst na světě dosud nedotčených covidem zaznamenalo první pozitivní případy. Vláda Marshallových ostrovů uvedla, že dva pracovníci na americké základně měli po úterním příletu z Havaje pozitivní testy na koronavirus.
Dvojice přiletěla vojenským letem a od té doby byla izolována od širší komunity. Úřady zdůraznily, že u 35leté ženy a 46letého muže byly objeveny hraniční výsledky. V úterý dorazili na americkou základnu na atol Kwajalein po letu z Honolulu. Oba jsou bez příznaků.
Místní vláda vyzvala obyvatele, aby zůstali ostražití a pokračovali v dodržování základních opatření. Také uvedla, že nejsou nutná žádná restriktivní nařízení. „Podniky a vládní operace budou až do odvolání pokračovat jako obvykle,“ uvádí se ve vládním prohlášení.
Úředníci sice zdůrazňovali, že není nutné vyvolávat paniku, požádali ale zároveň občany, aby „pokračovali ve své připravenosti“ hromaděním jídla a léků na dva až čtyři týdny.
Hranice uzavřeli hned v březnu
Marshallovy ostrovy uzavřely své hranice v březnu. V červnu zmírnily omezení, kdy hranice otevřely pracovníkům vojenské základny. Ale pouze za dodržení třítýdenní karantény na základně.
S počtem obyvatel 55 tisíc sestává země ze dvou řetězců korálových atolů a více než 1 000 ostrůvků, leží severně od rovníku. Jedná se o samosprávný region, ale USA kontrolují jeho bezpečnost a obranu a každý rok poskytují finanční pomoc ve výši milionů dolarů. USA si atol Kwajalein navíc pronajímají jako základnu a odpaliště raket.
Většina ostrovních států v Pacifiku uzavřela své hranice v počátcích pandemie kvůli obavám, že jejich slabé systémy zdravotní péče ji nebudou schopny zvládnout. Kiribati, Mikronésie, Nauru, Palau, Samoa, Tonga, Tuvalu a Vanuatu jsou však stále ještě koronavirem netknuté.