SILNÝ HLAS MARKÉTY FIALOVÉ, Jiří Richter, Jarmila Vedralová - 26.6. v 20:17
Jak pandemie COVID-19, především období karantény, zahýbala s drogovým trhem v ČR? Jak se změnily ceny drog a jejich dostupnost a jak jsme na tom s úmrtností v souvislosti s drogami? V pořadu Silný hlas diskutovala ředitelka odboru protidrogové politiky Úřadu vlády Jarmila Vedralová a výkonný ředitel organizace Sananim Jiří Richter.
Podle informací, které má k dispozici Jiří Richter, se zvýšila cena drog, například v Praze o zhruba dvacet procent. „Heroin byl nedostupný, obecně drogy byly nedostupné,“ uvedl ředitel neziskové organizace Sananim, která pomáhá lidem ohroženým drogami a jejich blízkým.
Podle studie, v rámci níž je prozatím k dispozici 3000 on-line dotazníků, se také ukázalo zvýšené užívání alkoholu. „Specificky u těch, kteří pravidelně a intenzivně užívali, to obdobné je u psychoaktivních léčivých přípravků,“ řekla Jarmila Vedralová.
Už ani dávku. Na Barmě úřady zapálily tuny drog v hodnotě přes 800 milionů dolarů
Mezinárodní den boje proti drogám a nelegálnímu obchodování, který připadá každoročně na 26. červen, si vzali na Barmě k srdci. V zemi, která je nechvalně proslulá jako největší varna Asie, zapálili synchronně v několika městech tuny zabavených drog. Podle odhadu by měla zničená narkotika na černém trhu cenu zhruba 839 milionů dolarů (20 miliard korun).
Národní protidrogová centrála hlásila, že podle ní poklesl v době pandemie objem pašovaných drog, zejména těch experimentálních, jaké se užívají v klubech. Půjde o přechodné snížení poptávky, nebo se to vrátí do starých kolejí? „Já si myslím, že se to velmi rychle vrací do stejných kolejí. Souvisí to se zavřenými hranicemi a se zavřenými restauračními zařízeními,“ reagoval Richter.
Nízkou úmrtnost kvůli drogám nám závidí celá západní Evropa
Podle dat Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti u nás v roce 2018 bylo evidováno asi 43 700 problémových uživatelů drog a odhaleno bylo 202 vnitřních pěstíren konopí a 240 varen pervitinu. V důsledku užití nelegálních drog v ČR zemřelo 223 lidí a pod vlivem návykových látek bylo způsobeno 14,1 tisíce trestných činů.
„My máme tu úmrtnost (v souvislosti s drogami, pozn. redakce), jestli se tomu tak říká, úplně nejnižší v celé Evropě a závidí nám ji celá západní Evropa a jezdí se sem učit, jak to děláme,“ reagoval Richter.
Jak se pandemie projevila v práci organizací pomáhajících drogově závislým a na jejich poskytovaných službách? Co pro ně bylo nejtěžší a jak a v co se řada služeb přetransformovala? A jaký problém u nás představují nové syntetické drogy? Odpovědi nejen na tyto otázky se dozvíte v přiloženém pořadu Silný hlas.