reklama

Koronaviroví mazlíčci omrzeli: Půlka Britů lituje pořízení mazlíčka během pandemie: Jak je to v Česku?

Lidé, kteří si během koronavirové uzávěry pořídili domácího mazlíčka, v řadě případů svého rozhodnutí začínají litovat. Před touto skutečností varovali britští odborníci na zvířecí chování a charitativní skupiny, kterým se ozývá čím dál tím více majitelů, kteří se potýkají s péčí o impulzivně pořízené zvířátko, napsal zpravodajský server The Guardian.

reklama

Polovina Britů lituje

„Máme tu spoustu nových, velmi nezkušených majitelů – lidí, kteří buď domácího mazlíčka nikdy neměli, anebo jen v dětství,“ řekla Linda Cantleová ze zvířecí charity Wood Green.

Poradenská linka, kterou tato charita bezplatně provozuje, podle ní nyní přijímá průměrně o 66 procent telefonátů více než v loňském roce. „Lidé čekali, že domácí mazlíček přijde do jejich života a bude úžasný a budou spolu žít šťastně až do smrti. Ale realita může být o dost náročnější,“ dodala.

Průzkum provedený mezi více než 2 000 majiteli zvířat zjistil, že téměř polovina lidí ve věku 18 až 34 let lituje svého rozhodnutí pořídit si během uzávěry domácího mazlíčka, a totéž platí pro třetinu lidí ve věku od 35 do 54 let. Zvíře, jehož pořízení litují nejčastěji, je králík.

Nejraději by vrátili králíky

„Králíci jsou často vnímáni jako mazlíčci pro začátečníky, ale pravdou je, že králíci nejsou příliš dobrými společníky pro děti. Nemají například rádi, když je někdo zvedá. To dávají najevo tím, že ve strachu pádí pryč anebo kopou svýma silnýma nohama. Výsledkem je, že je lidé nechtějí brát do ruky, nebo se o ně dokonce starat,“ dodala.

I v Česku existují azyly, které se zaměřují na pomoc králíkům a jiným hlodavcům. Například v Azylu pro králíky a hlodavce Druhá šance Voříškov vědí moc dobře, že lidé často pořízení těchto mazlíčků podcení. Je to dáno hlavně pořizovací cenou, která je velmi nízká oproti tomu, jak náročná je pozdější veterinární péče.

„Kastrace nebo operace zubů probíhá u králíků v inhalační narkóze, a zákrok tak finančně několikrát převyšuje pořizovací cenu králíka,“ říká veterinární sestřička a dobrovolnice zmíněného azylu Barbora Křtěnová. Že by si ale lidé rozmysleli adopci covidového mazlíčka, nepociťují. „U nás bývá toto období – prázdninové měsíce, obecně obdobím, kdy máme nižší počty adopcí, a také se někdy stane, že lidé mazlíčky vrátí, protože si s odjezdem na dovolenou uvědomí, že třeba nemá kdo zvíře hlídat a že je péče náročnější, než si představovali.“

„U nás ale každý potenciální nový majitel prochází pečlivým výběrem a asi díky tomu se nám zvířata nevracejí nijak často,“ doplňuje Bára. V souvislosti s covidem se do azylu dostal například králíček, jehož majitel přišel o zaměstnání, měl tři děti a králík potřeboval nákladnou operaci. Na tu bohužel neměl finance, a tak se rozhodl oslovit azyl a ten králíka přijal. „Králík je u nás v léčení a už jednáme se zájemkyní o adopci, které nedávno její králíček zemřel. Žádný králík ani činčila se ale nevrátili z adopce z důvodu toho, že by to majitel během pandemie dostatečně nezvážil,“ doplnila Bára.

Útočící psi

Během uzávěry také značně stoupla poptávka zvířecích majitelů po výcviku a individuálních sezeních. Většinou šlo o zvířata projevující úzkostné nebo agresivní chování – například psy, kteří po uvolnění koronavirových opatření štěkají, nebo dokonce útočí na návštěvy v bytě či domě.

Také další organizace zabývající se pomocí domácím mazlíčkům a jejich majitelům zažily nárůst počtu lidí, kteří potřebovali pomoc s kočičím či psím chováním během pandemie. Podle Asociace poradců pro chování domácích mazlíčků (APBC) se poptávka přinejmenším zdvojnásobila.

Kočkám vadí, že jsou majitelé doma, papouškům naopak

Mluvčí APBC Rosie Bescobyová, odbornice na zvířecí chování, uvedla, že problémy měli především majitelé koček. „Některé kočky mají velký problém, když jsou děti doma, dělají hluk a nenechají je na pokoji. Když jsou kočky vystresované, často začnou močit po domě. Počet těchto případů rozhodně stoupl,“ řekla Bescobyová.

Podle Cantleové se kočky chovají tímto způsobem, protože jsou „ve zvířecím světě nejvíce posedlé touhou mít všechno pod kontrolou“. Spousta z nich je zvyklá v klidu pospávat, když jsou páníčkové pryč z domu. „Kočky mají rády svou rutinu a najednou se všechno změnilo,“ uvedla Cantleová.

U některých koček se kvůli úzkosti a stresu objevuje obsesivní chování – lížou si jednu část těla tak dlouho, dokud ji nemají v podstatě olysalou.

Naopak papoušci si natolik užívali, že mají neustále své páníčky doma, že nyní trpí separační úzkostí, když majitelé odejdou z domu – nebo dokonce z místnosti. „Papoušci jsou zvyklí volat své hejno,“ řekla Bescobyová. „Když zůstanou sami, začnou hodně hlasitě křičet.“

Jak jsou na tom Češi

Vypadá to, že Češi si svá rozhodnutí pořídit si „koronavirového“ mazlíčka promysleli: „My v azylu jsme během pandemie zaznamenali větší zájem o adopce, vrácení ale nikoliv. Nebo jsme nezaznamenali jrozdíl oproti jiným rokům. Pokud lidé kočku vrátí, bývá to z klasických důvodů, že si domácí zvíře nesedlo s adoptovaným,“ říká dobrovolnice z azylu Kočka v srdci. Stejnou zkušenost má i Tereza Peřinová z organizace Destiny Pet.

Dokonce i v případě adoptovaných psů to vypadá, že lidé si svých parťáků váží. „Nezaznamenala jsem, že by lidé vraceli pejsky adoptované během pandemie. Ale i u nás zájemci o adopci procházejí velkým sítem a i díky tomu si adopci určitě důkladně rozmyslí,“ říká Michaela Pourová z organizace Tety v akci.

Tyto praktiky se osvědčily i v Útulku Tábor. „Domovy vybíráme velice pečlivě, zájemci o adopci musí přijet na několik seznámení, procházek, povídání s námi. Dbáme na to, aby na všech stranách bylo rozhodnutí dobře zváženo a promyšleno. Žádná zvířátka se nám do útulku nevracejí,“ potvrzuje i Kamila Šťastná, vedoucí Útulku pro psy a kočky Tábor.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vaše období vstoupí do dějin jako Babišova drahota, vpálil premiérovi Fiala
Petr Fiala

Vaše období vstoupí do dějin jako Babišova drahota, vpálil premiérovi Fiala

Za zdražování vláda nemůže, je to celosvětový problém, je přesvědčen premiér Andrej Babiš (ANO). Šéf opoziční ODS Petr Fiala však toto vysvětlení odmítá s tím, že současná nezvykle vysoká inflace má i české příčiny. „Vláda cpe do ekonomiky peníze, které si půjčuje, což je problém,“ řekl Fiala v superdebatě Česko hledá premiéra na CNN Prima NEWS.

Česká policistka během mise v Polsku spáchala sebevraždu. Kvůli šikaně, tvrdí rodina
Domácí

Česká policistka během mise v Polsku spáchala sebevraždu. Kvůli šikaně, tvrdí rodina

Mladá a nadějná česká policistka spáchala v poslední den své mise v Polsku loni v říjnu sebevraždu skokem z okna v 11. patře. Co k tomu Kristýnu Litomerickou dohnalo, nikdo neví. Zatímco rodina má důkazy o tom, že šlo o šikanu motivovanou národností i vzhledem, česká policie tvrdí, že důvodem byly osobní problémy. Proč ale policie téměř rok úmrtí kapitánky z cizinecké policie tajila? A vědělo vedení o Kristýniných potížích před tragédií?

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Pohřební klaun či pouštění lodiček. Obliba alternativních smutečních obřadů roste

České pohřby se mění. Stále více Čechů volí místo klasického obřadu v krematoriu alternativní způsob rozloučení. Ať už na louce, u vody, se sázením stromu za zemřelého nebo vypuštěním lodičky po řece. V nabídce je ale dokonce i služba takzvaného pohřebního klauna. Ten nemá za cíl dělat na pohřbu třeskutou legraci, nýbrž s pomocí pozůstalých vytvořit netradiční interaktivní představení.

Rakušan přesvědčil diváky a zvítězil v superdebatě těsně před Fialou. Babiš skončil třetí

Lídr Starostů a nezávislých Vít Rakušan byl ve velké předvolební debatě na CNN Prima NEWS nejpřesvědčivějším hostem ze všech osmi pozvaných lídrů. Rozhodli o tom diváci CNN Prima NEWS. Kousek za Rakušanem skončil šéf ODS Petr Fiala. Třetí místo patří premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Nejméně hlasů od diváků dostal předseda komunistů Vojtěch Filip.

Maláčová se narodila jako 50letá žena, Fiala je zoufale necharismatický, míní novináři

ČSSD bojuje o to, aby se ve volbách do Poslanecké sněmovny dostala přes kritickou hranici pěti procent. Pomoci jim má i pořad Hustá dvojka, ve kterém vystupuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová a její kolega Matěj Stropnický. „Maláčová může fungovat na starší lidi, narodila se jako padesátiletá žena. Stropnický pak odvádí mnohem lepší práci, než když byl u Zelených,“ okomentoval dvojici šéfredaktor Mladé fronty Dnes Jaroslav Plesl ve vysílání CNN Prima NEWS.

reklama

Domácí zpravodajství

Mají mít homosexuálové právo na manželství? Babiš a Fiala jsou proti, Rakušan pro

Homosexuálové by neměli mít stejné právo na svatbu jako heterosexuálové. V debatě Česko hledá premiéra se na tom shodli například Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (ODS), Zuzana Majerová Zahradníková (Trikolóra), Tomio Okamura (SPD) či Vojtěch Filip (KSČM). Proti registrovanému partnerství ovšem nejsou. Pro sňatky všech se naopak vyslovila například koalice STAN a Pirátů nebo šéf Přísahy Robert Šlachta.

Babiš a Rakušan na ostří nože. Hodíte si s Bartošem korunou, kdo bude premiér? ptal se šéf ANO

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se uskutečnila velká superdebata s osmi lídry nejsilnějších stran či koalic. Pozvání přijal předseda hnutí ANO Andrej Babiš, lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS), lídr koalice PirSTAN Vít Rakušan (STAN), předseda hnutí SPD Tomio Okamura, šéf komunistů Vojtěch Filip, ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta a šéfka koalice Trikolora Svobodní Soukromníci Zuzana Majerová Zahradníková.

reklama